Prace Qmara

Zdjęcia naszych prac

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Prace Qmara

Post autor: Qmar » 06 sie 2013, 00:12

Jak narazie jedyna rzecz którą mogę się pochwalić :)

Zbroja wykonana z myślą o walce na turniejach, wszystkie materiały naturalne.

Kilka dni temu skończyłem, chciałem ustawić na stojaku żeby ładnie i tradycyjnie wyeksponować ale nie zdążyłem wykonać owego stojaka a zbroja posłużyła mi na ostatnim turnieju. Zdjęcia poniżej.



Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 sie 2013, 23:17 przez Qmar, łącznie zmieniany 1 raz.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Tom Oldsmith
Posty: 317
Rejestracja: 29 gru 2010, 16:00
Lokalizacja: Harrison, NJ
Kontakt:

Post autor: Tom Oldsmith » 06 sie 2013, 00:22

Nie za bardzo znam sie na japonszczyznie, ale jakbys tak w tym wdzianku wylazl po ciemku zza wegla to zawal murowany.

I teraz oswiec, skora to czy blacha, nity widze, reszty sie domyslam.

Doceniam ogrom pracy, ale jakis opis by sie przydal.
Ingenuity is the third hand of a craftsman ...
Tom

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 06 sie 2013, 09:49

OK, było późno i nie miałem już siły pisać.

Tak ogólnie:

Wszystko zrobione z blachy czarnej 1,5mm (bo na turnieje), tam gdzie jest troche skóry to napisze przy odpowiednim elemencie, osłony rąk i nóg przyszyte do materiału (kilka warst bawełny i lnu). Kazda blacha pomalowana zwyklym podkladem do metalu i lakierem z pistoletu (nie malowałem laką bo jest zbyt droga zeby malowac zbroje turniejową). Sznurowanie blach w całej zbroi zrobione w stylu sugake odoshi tj. sznurowanie oszczędne z wyjąkiem napierśnika w ktorym zastosowałem kebiki odoshi, gęste i bardzo ozdobne sznurowanie (odtwarzam XV-XVI wiek) wtedy używane rzadko i tylko w niektórych elementach. Nie robiłem duzo zdobień ponieważ jak już wiele razy wspominałem, zbroja do walki.

Szczegółowo od góry:

- saika kabuto (hełm) 6-cio częściowy nitowany. Shikoro (nakarczek) zrobiony z 4 zesznurowanych folg,
- somen (maska na całą twarz) zasłania całą twarz lecz troche kosztem widoczności, dlatego zastanawiam się nad zrobieniem zwykłego mempo (maska zalaniająca twarz do lini oczu). Przy masce wisi trój folgowa nodowa (tak zwany "śliniaczek") ochrona grdyki, ząbki w masce z mosiężnej blachy,
- tosei sode (naramienniki) 6-cio częściowe sznurowane z podszewką, bardzo standardowe,
- shino kote (osłona rąk) są to naręczaki zbudowane z 5 blaszek o łubkowatym kształcie chroniące przedramie oraz wielu małych płytek chroniących ramię, łokieć chroniony okrągłą płytką, łączenia miedzy blachami wykonane z kolczugi (między ramieniem a przedramieniem kolczuga zrobiona w stylu kaushi kusari - europejskie 4w1 lecz z wycięciętymi kwadratami (dla łatwiejszego zginania ręki), cieniutka skórka jest podszyta tylko w miejscu gdzie jest dłoń dla wygody,
- byo toji yokohagi okegawa do (lub w skrocie okegawa do, napiersnik) dwuczęsciowy napierśnik, ze sznurowanymi płytkami tateage (górna część), poszczególne części (jesli nie ma sznurów) są nitowane,
- kusazuri (taszki chroniące górne partie ud oraz krocze) w moim przypadku 7-mio częściowe kazdą częśc po 5 blaszek, zrobione w stylu standardowym jak naramienniki, sznurowanie blaszek oszczędne lecz same taszki są przysznurowane do paska skóry sznurowaniem ozdobnym, pas skorzany osobno przysznurowany do napierśnika (umożliwia to łatwą wymiane lub ściągnięcie do transportu),
- haidate (ochraniacz ud) zrobiony z 72 płytek (po 36 na noge) chroni udo ponizej kusazuri az do kolana, płytki sznurowane ze sobą w 4 rzędach po 9 płytek
- shino suneate (ochraniacz goleni) zrobiony w takim samym stylu jak kote, 7 łubkowatych płytek połączonych w kilku miejscach kolczugą (3 wewnetrzne płytki są krótsze, było to przystosowanie do jazdy konnej a nie pogarszało ochrony) ochrona kolana z kawałka skóry do którego przysznurowane od środka są blaszki kikko, małe szesciokątne wypukłe guziki,
- manchira (kamizelka) - dodatkowo ale roboty płatnerskiej tam dużo nie było, jest to kamizelka zakładana pod napierśnik, zeby było wygodniej, jedynie kołnierz wykonany jest tak jak osłona kolana - z małych płytek kikko.

Na zdjęciu brakuje rękawic, jak narazie mam gotowe blachy ale musze jeszcze je pozszywać i ogolnie złozyć. Rękawice normalnie nie występowały w tych zbrojach, były płytki na wierzchu dłoni (ja nie zastosowałem bo niekoniecznie muszą byc a bede mial rękawice) japońce walczyli tak jak widac, paluszki na wierzchu (świry), dlatego też tak zaprezentowałem zbroje.

Samego stroju pod zbroją i obuwia nie opisuje bo to żadna robota płatnerska a krawiecka, aczkolwiek potrzebne do pełnego stroju.

Chyba napisałem tak w miare ogólnie, bo to ksiązke osobną można napisać na temat każdej zbroi ;)
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 06 sie 2013, 09:58

Totalnie się na tym nie znam ale uważam, że dałeś ognia z tą zbroją. Piękna robota, za którą zyskujesz moje uznanie. Gratuluję. :D :D

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 06 sie 2013, 10:04

Dziękuję, interesuję się japońskimi zbrojami dość długo i zapewniam, że wszystko jest historycznie datowane na okres Sengoku (tak jak pisałem XV-XVI wiek). Tak więc zbroja ta wygląda tak jak wtedy powinna (różnice tylko w grubości blachy, kolczugi i materiałów - musialem dla lepszej ochrony, zdrowie najważniejsze). Niedługo zabiorę się za jakąś replike więc bedzie coś fajnego z dużą ilością zdobień. Narazie jednak mam kilka mniejszych zamówień.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 06 sie 2013, 10:14

Uprawiasz bardzo ciekawą pasję i tak jak napisałem, nie znam się na tym, to jednak bez trudu oceniam jakość i kunszt artystyczny, który w tym wypadku jest imponujący. Chętnie zapoznam się z twoimi następnymi pracami. Zawsze oglądając Japońskie filmy historyczne podziwiałem " wariacką " robotę dawnych mistrzów, a tu mamy pod bokiem takiego speca. :D :D

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 06 sie 2013, 13:02

Jeśli to Ty robisz zbroje dla Trzeciego Najemnego to widziałem je na żywo i bardzo mi się spodobały :)

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 06 sie 2013, 16:10

Jestem członkiem Trzeciego Najemnego ;)

Część osób nosi moje wyroby część uzbraja się na własną rękę :) cały czas się rozwijamy :) Dzięki za miłe słowa :)
What man is a man who does not make the world better?

Talkus
Posty: 359
Rejestracja: 26 sie 2010, 19:39
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Talkus » 06 sie 2013, 18:24

taki LORD VADER...ale fajne

Awatar użytkownika
Giix
Posty: 60
Rejestracja: 11 lis 2012, 12:49
Lokalizacja: Gorczyca, Augustów

Post autor: Giix » 06 sie 2013, 23:26

Piękna.... szkoda, że nie mogę powiększyć tych fotek. Napiszesz też coś o mieczu?

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 07 sie 2013, 17:00

O mieczu moge napisac tyle, że głownie zamówiłem jakiś czas temu i leżąc nabierała mocy urzedowej. Podobno kuta i hartowana, to drugie akurat sprawdziłem podczas ostatnich walk. Ostrze tępe (do walki turniejowej). Musiałem tylko kissaki (końcówka ostrza) przerobic bo wykonawca troche spaprał. Jak znalazłem czas to zrobiłem oprawe.

Oprawa:

Habaki - ten element nad tsubą który klinuje miecz w saya (pochwa), mosiężny. Podkładki seppa też mosiądz. Tsuba (jelec) stalowa, czerniona. Fuchi i kashira (okucia rękojesci) też stalowe i czernione. Drewno na rękojeść buk. Oplot bawełniany, pod oplotem samegawa (skóra płaszczki), menuki pod oplotem w kształcie ważek, z mosiądzu. Saya (pochwa) z lipy (wzmocniona po bokach fornirem z buku i dębu - musialem dodac bo wyszła za wąska i nie dało sie otrzymac elipsy w przekroju) pomalowana tak jak zbroja. Miecz w pełni rozbieralny, rękojeśc mocowana na 2 kołeczki bambusowe.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 07 sie 2013, 17:42

No to pokaż ten miecz bliżej :) Z chęcią obejrzę oprawę :)

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 07 sie 2013, 23:12

A prosze, oprawa troche uboga ale do walki lepszej nie potrzebuje :):

Obrazek

Musze jeszcze raz opleść bawełenke bo sie trochu rusza po rękojeści podczas walki ale to kosmetyka.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 08 sie 2013, 10:27

Bardzo estetyczna oprawa :) Może kiedyś się spotkamy na jakiejś imprezie :)

Awatar użytkownika
Hiroshi
Posty: 75
Rejestracja: 23 maja 2013, 13:28
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Hiroshi » 28 lis 2013, 15:51

Dawno nie zaglądałem na forum a tu taka niespodzianka :) Wreszcie postanowiłeś pochwalić się choć częścią swojego dorobku co mnie bardzo cieszy:-) Nie muszę oceniać Twoich prac bo znasz moje zdanie. Czekam na ciąg dalszy.

Tylko mi nie mów Qmar czegoś w stylu, weź się do roboty i pokaż w końcu swoje;-)
Sprawiedliwość bez mocy jest niczym,
Moc bez sprawiedliwości to tylko przemoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA - gallery”