Samwieszkto .

Zdjęcia naszych prac

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Samwieszkto .

Post autor: samwieszkto » 21 lut 2014, 12:31

Wymądrzam się tutaj na forum a nigdy nie pokazuję co robię.
Postanowiłem co jakiś czas wrzucić jakieś zdjęcie.
Na pierwszy ogień idzie brama do wielkomiejskiej zabytkowej kamienicy.
Poproszono mnie o złożenie oferty na wykonanie podwoi z furtką w prawym skrzydle . Furtk ma być wyposażona w instalację domofonową . Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność przeszklenia i uszczelnienia bramy aby zlikwidować przeciągi.
Projekt musi zyskać akceptację miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków , ponieważ zarówno sam obiekt jak i układ urbanistyczny znajdują się pod ochroną konserwatorską.
Wykonanie bramy ma być pierwszym etapem kompleksowego remontu elewacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 21 lut 2014, 12:39

Ciekaw jestem jaką akceptację zyskały te okna plastikowe , które w dodatku nie są wykonane jako łukowe :facepalm:
A projekt mi się podoba , rozumiem , że cała brama będzie wykonana z drewna , a wykończenia ozdobne będą kute , tak ?

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 21 lut 2014, 13:28

Plastikowe okna to zmora Bytomskich kamienic.
Niestety te budynki mają z reguły ponad 100 lat i większość oryginalnych nie nadaje się już do użytku.
Wykonanie kopi , ze względu na cenę , przekracza możliwości przeciętnych właścicieli i najemców lokali.
Ustalono kompromis który nakazuje przy wymianie okien zachowanie pierwotnych podziałów i jednolitej kolorystyki.
W ten sposób na śmieci poszły już tysiące okien z których moim zdaniem wiele zasługiwało na miano dzieł sztuki snycerskiej i stolarskiej.

Co do bramy :
Konstrukcja będzie wykonana w całości ze stali a kute elementy dekoracyjne będą na stałe przyspawane do reszty. Całość będzie ocynkowana i po ocynku dodatkowo cyzelowana.
Wszelkie połączenia " kowalskie " będą jedynie zamarkowane tak żeby wyglądały na prawdziwe.
Nie muszę dodawać ( ale dodam ;) ) że brama będzie skonstruowana tak żeby żadne spawy nie były widoczne.
Na koniec całość zostanie pomalowana podkładem na świeży ocynk i grafitem antycznym.
Na tak zrobioną bramę mogę udzielić dwudziestoletniej gwarancji.

To jest kwestia kompromisy finansowego.
Porządnie zrobiona brama drewniana jest o jakieś 15000 zł droższa.

Talkus
Posty: 359
Rejestracja: 26 sie 2010, 19:39
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Talkus » 22 lut 2014, 17:37

a o co chodzi z tym cyzelowaniem?

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 22 lut 2014, 17:49

Cyzelowanie – rodzaj artystycznej obróbki plastycznej metalowych rzeźb i wyrobów rzemiosła artystycznego, wykutych, odlanych, tłoczonych lub wyoblanych.

Metoda ta ma zastosowanie do:

wykończenia i nadania ostatecznego kształtu odlewom poprzez usunięcie niedokładności i nierówności,
wydobycia szczegółów ozdób i rysunku ornamentu,
nadania powierzchni odpowiedniej (z reguły gładkiej) faktury,

Talkus
Posty: 359
Rejestracja: 26 sie 2010, 19:39
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Talkus » 22 lut 2014, 18:27

A oprócz wklejenia tekstu z wikipedii mozesz powiedz jak to sie robi jaki jet efekt...

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 22 lut 2014, 18:40

Samo słowo jak widzisz jest zbyt ogólne i odnosi się do wielu dziedzin , więc i trudno tu opisywać jakim narzędziem i w jaki sposób wykonać daną czynność. Cyzelowanie ma na celu bardzo dokładne wykończenie detalu , usunięcie każdego defektu , każdej skazy . A czy do tego celu użyjemy pilnika , czy dłuta , a może i pędzla , to wszystko zależy od tego , co chcemy wykończyć .

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 22 lut 2014, 19:36

Cyzelowanie .
Jak wiecie , po ocynkowaniu ogniowym warstwa cynku nie jest jednolita.
Na powierzchni ocynkowanego przedmiotu zostają zacieki , zgrubienia , chropowatości i różne inne uszkodzenia powierzchni które trzeba koniecznie usunąć.
Ponadto często zdarza się że od temperatury jakiś element się uszkodzi , blacha się pofaluje , coś pęknie , coś odpadnie - to wszystko trzeba naprawić.
Tuleje - skalibrować , gwinty - nagwintować , otwory - pozatykać , stężenia - poobcinać ; uszkodzone miejsca - ponownie zabezpieczyć.
Na koniec - wszystko bardzo dokładnie umyć i przygotować do malowania.

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 23 lut 2014, 09:28

Do bramy wrócimy później .
Tymczasem znalazłem w telefonie zdjęcia łóżka które robiłem jakiś czas temu .
Łóżko powstało bez projektu ; tzn. projektowało się w trakcie.
Robiąc je , gdzieś z tyłu głowy miałem prace Edgara Brandta.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 23 lut 2014, 09:57

Łóżeczko nieskromne. Widzę, że mamy ze sobą trochę wspólnego z racji tego iż nigdy nie zaprojektowałem niczego na papierze, a wykonałem już setki robót. Jak masz w miarę jasne wytyczne od człowieka i nie ogranicza cię cena to można ździebko pofantazjować z głowy. Lipa kiedy ci gość mówi, że ma być ładnie i jak najtaniej to się wtedy człowiek napoci aby pójść na skróty, a zarazem zaspokoić gusta sknerusa. :D

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 23 lut 2014, 10:38

Bardzo ładna kompozycja tego zagłówka.

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 23 lut 2014, 10:41

W tym wypadku nie miałem żadnych wytycznych i budżet też mnie nie ograniczał.
Łóżko było robione do naszego domu w górach więc mogłem sobie zrobić co tylko chciałem.
Mylisz się jednak Jacku co do mnie.
Wszystkie ( 99%) moje realizacje są przed wykonaniem precyzyjnie zaprojektowane i wycenione.
Ten tryb pracy wynika z tego że znakomitą większość roboty wykonują moi pracownicy .
Ja obecnie przedewszystkim projektuję .

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 23 lut 2014, 12:36

Znacznie łatwiej jest pracować realizując wyrysowany na kartce projekt ale niestety moja głowa widzi wyrób przestrzennie jednak nie potrafi go przenieść na papier i stąd przymus pracy z pamięci ;) . Może masz stonkę internetową co byśmy mogli popodziwiać większą ilość twoich prac? :>

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 24 lut 2014, 13:35

Miałem dziś chwilkę więc podjechałem i zrobiłem parę szybkich fotek.
Na zdjęciach brama którą robiliśmy już jakiś czas temu do knajpy której wystrój miał być inspirowany Praską secesją.
Pomysł na bramę zaczerpnąłem z grafik Alfonsa Muchy. W sieni tej bramy wykonywaliśmy też malowidła ścienne inspirowane malarstwem Muchy.
Brama ma już kilka latek i jak widać właściciele nie bardzo o nią dbają ; na szczęście była ocynkowana więc nic jej nie grozi.
Jak znajdę w papierach , to wrzucę potem projekt tej bramy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 24 lut 2014, 14:07

Piękna robota. :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „GALERIA - gallery”