SWOŁOWO 2020

Spotkania, warsztaty, imprezy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Grzegorz K. » 16 sty 2020, 16:02

Dobra rozwaliliscie system. Grafik szacun za talent:) trzeba by ptaka dobrze rozrysować
Obrazek

graffic

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: graffic » 16 sty 2020, 17:14

Grzegorz K. pisze:
16 sty 2020, 16:02
.... trzeba by ptaka dobrze rozrysować
... Grzegorz - nie prowokuj :P

A na poważnie
- taka gęś jest do zrobienia na miejscu - ale w zależności od technologii wykonania będzie potrzeba: dużo sprzętu (jeśli większa część ma być zrobiona na miejscu), dużo czasu, specjalnej grupy specjalistów, szablonów i blachy (jeśli miałaby być kuta metodami repuserskimi), podziału na pracę (co najmniej dwa zespoły - kujących podstawę i kujących ptaka
- od strony technicznej: - technika repuserska wymaga szablonów (przećwiczonych), żeby to można było szybko ogarnąć - co wiąże się z przygotowaniem we własnym warsztacie
- technika kowalska (stricto) - jest prostsza potencjalnie - ale wymaga pomysłu na zrobienie przestrzennej bryły ptaka (albo zasygnalizowania że jest to przestrzenne - jeśli ma to być w założeniu rzeźba, a nie np. płaskorzeźba)

wielkość - nie bez znaczenia jest kwestia określenia wielkości - inaczej będzie się kuło małego ptaszka (H=30-40 cm) - a inaczej większego np. H 50-70 cm - rzecz nie tylko w materiale, ale i konstrukcji takiego czegoś, poza tym trzeba pamiętać, że musi to być jeszcze w miarę bezpieczne i wytrzymałe

następna sprawa - podstawa (jeśli dalej myślimy o rzeźbie) - taki ptak musi być na odpowiedniej wysokości z kilku powodów: bezpieczeństwo, dostępność dla oglądających (ostatecznie byłaby to spora atrakcja dla dzieciaków - tak myślę), możliwość zaprezentowania, trwałość itd. itp.

czas - im mniej czasu na miejscu tym więcej musi być zrobione we własnym warsztacie - inaczej wszystko się rozjedzie i w czasie i w założeniach

Powiem tak - zrobienie takiej rzeźby byłoby naprawdę fajne i byłaby to (przy dobrym wykonaniu) genialna atrakcja (moje zdanie - powiedziałbym że nawet mogłaby przy odrobinie marketingu stać się symbolem) - jasne że wszystko jest to do zrobienia, ale wymaga to bardzo rzeczowego podejścia, inaczej wyjdzie z tego gniot albo namiastka - trzeba się jasno zastanowić czy są środki, możliwości i chęci by zrealizować takie zadanie oraz ludzie którzy się tego podejmą i to zrealizują (i nie pisze o deklaracjach, tylko normalnej, poważnej robocie w szczytnym celu)

Inaczej należy sobie to odpuścić, zostawiając pomysł na inną okoliczność lub na wieczność

Można rzecz jasna - zmienić technologię wykonania - np. odlać figurę gęsi, a na miejscu odkuć tylko jakąś podstawę - np. skrzynkę (w stylu skrzynki drewnianej, jakieś pudełko lub coś tam innego) + podkuć ją podczas imprezy (Gęsiny) - ale to już jest wariacja na temat

Po tej chwilowej wariacji i humoreskach rysunkowych - trzeba wrócić na ziemię, i albo ciągnąć wątek gęsi (z dokładnym opracowaniem) albo porzucić żartobliwy pomysł i wymyślić coś innego

graffic_Gęś_Swołowo_03.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 16 sty 2020, 18:11

Ja bym się jednak do tej gęsi przymierzył. Chciałem zaznaczyć, że mimo, że źle znoszę długie dystanse za kółkiem i mój przyjazd w tym roku był pod wielkim znakiem zapytania, to w tym roku na macierzystą imprezę wybiera się Waldek Kolasa, z którym wstępnie jestem umówiony na wspólną podróż. Kto zna Waldka ten wie, że ma potencjał.
Po prostu trzeba dobrze przemyśleć co pod to zadanie przytargać i jakie narzędzia przygotować w warsztacie.
Kontakt 517355290

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: lachim » 16 sty 2020, 18:56

A geś nie mozrme byc nitowana? Miałaby widoczne paski z płaskownikow spinajace części. A same czesci nie muszz dotykac sie krawedziami. Gęś bedzie większa, powiedzmy na miarę naszych czasów....

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: leonzlasu » 16 sty 2020, 20:03

Może po prostu dokończymy pracę z zeszłego roku?

Awatar użytkownika
LoL
Posty: 59
Rejestracja: 04 lut 2015, 08:52
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: LoL » 16 sty 2020, 20:12

Że się tak wtrącę, co robicie z intruzami co się zbyt długo gapią? bo jeden taki się wybiera w tym roku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 16 sty 2020, 20:26

Dajemy pobijak do łapy :) Niech się uczy w praktyce :D
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Saduria » 16 sty 2020, 20:33

Salaputro miał kończyć u siebie, ale pozostała kwestia słupa na czym miał szyld wisieć.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: BANAN » 16 sty 2020, 21:46

Na kuźni. Raczej jakieś zawiesie
Kontakt 517355290

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: lachim » 16 sty 2020, 21:54

No i po gęsi... Aries nauczył się tloczyc blachę i nie chcę się podzielić umiejętnościami . A to akurat umiejętność na gęś...

Ja jeszcze nie kołowałem więc nie muszę lądować...

A tak było tak fajnie....

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Saduria » 16 sty 2020, 22:18

Coś słyszałam, że kuźnia zabytkowa i nie można na niej bezpośrednio wieszać. Dlatego była mowa o słupie obok kuźni.

graffic

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: graffic » 16 sty 2020, 22:21

Się ptaszka wystarczyli :P

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1731
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: Saduria » 16 sty 2020, 23:15

Tam wystraszyli, przyjechałbyś, poprowadził robotę to by pewnie był inny odzew. A zeszłoroczny szyld i tak trzebaby skończyć. Ale w sumie miało być o kursie przed...

graffic

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: graffic » 17 sty 2020, 09:15

Saduria pisze:
16 sty 2020, 23:15
Tam wystraszyli, przyjechałbyś, poprowadził robotę to by pewnie był inny odzew....
a jednak się wystraszyli :P - tu nie ma co prowadzić roboty Saduria :) - tylko trzeba ją zrobić i w tym rzecz, rozdział krótki - 1-2 osoby robią ptak (ewentualnie 1 osoba dodatkowa do pomocy / zmiany) i 1-2 osoby do robienia podestu (dodatkowo 1 osoba na zmianę w ramach ćwiczeń)... - wychodzi, że wystarczą 4 osoby + 1-2 do asysty / pomocy lub zmian - koniec !, reszta bawi się po swojemu, robota jest precyzyjna i musi być zaplanowana, bez tego, faktycznie nie ma to sensu

wiem czemu Aries tak pragmatycznie podchodzi :P - ale przecież jest tu paru kolegów co dało by radę - tyle, że jest trochę pitolenia z takim ptakiem i stąd pewnie te obawy :P

Napiszę tak - zobaczymy, nic nie obiecuje, w tym roku mam mniej (teoretycznie) prac do zrobienia na konkursy wiec może gdzieś tam, w tle, coś po robię - jak będę miał plan, i pomysł techniczny na to, jak zrobić ptaszydło - to możemy wrócić do rozmowy (przynajmniej z mojej strony) - ale nie roszczę sobie prawa do rozwiązań i nie zobowiązuję się do niczego - jak ktoś widzi to inaczej - zapraszam do polemiki

póki co zastanawiajcie się dalej co i jak :D

graffic

Re: SWOŁOWO 2020

Post autor: graffic » 18 sty 2020, 09:43

Tomasz,
zgadzam się z Twoją pragmatyczną opinią - sam o tym wspominałem - rzeczą problematyczną nie jest zrobienie same w sobie, tylko miejsce i czas, a z tym bywa różnie

pozostaje inna rzecz: - jeśli dowiedzione zostało że Gęś jest za skomplikowana jak na formułę Swołowa - to pytanie brzmi: - czy ktoś ma inne propozycje / pomysły ? - jeśli tak, zapraszam do podzielenia się :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „WARSZTATY KOWALSKIE, IMPREZY - hammer ins, events”