Ivano - Frankowsk - 2010 festival kowalski na Ukrainie

Spotkania, warsztaty, imprezy

Moderatorzy: Nomad, Nikiel, BANAN, Marcin

Awatar użytkownika
vadym
Posty: 17
Rejestracja: 23 mar 2010, 19:51
Lokalizacja: ukraina

Ivano - Frankowsk - 2010 festival kowalski na Ukrainie

Post autor: vadym » 13 kwie 2010, 10:58

Iwano-Frankowsk 2010

Irena Demydowa
Swięto kowali -2010
Majowa pogoda - pani kapryśna: to deszczykiem poleje, to upałem przypiece, to wiatrem powieje. Dlatego i do VIII-го tradycyjnego «Święta kowali» przygotowała swoje niespodzianki: pokazała siebie frankivchanam i gościom sławnego zachodnioukraińskiego miasta w całej piękności. Ta chyba może wiosenna ulewa nastraszyć zdobywców ognia i metalu? Na święto gdzie zbierali się prawdziwi bohatyrzy z wszystkich kącików świata!
A odbywało się wszystko oto jak.
7 maja, dzień pierwszy
Jeszcze na długo przed 9-j rankiem na placu Szeptyckiego zaczęła się wzniosła bieganina: po trosze zjeżdżały się ciężarówki z przenośnymi namiotami i sprzętem dla kucia, jedno za jednym przybywały brygady kowalskie. Mistrzowie załadowywali swoje kute skarby, przywiezione specjalnie na święto, i rozpoczęli ustalać całe potrzebne dla pracy. Namioty i nakrycia zaczęły wypełniać się, a pod daszkami ukazaly się państwowe sztandary krajów - gości festiwalu. A ich tego roku ich było aż 24! Komuś, na przykład mistrzom z Australii, zdarzyło się odbyć omal nie dookoła świata podróży, jak długo oni tranzytem dostali się Ukrainy. A ktoś specjalnie przybył do nas zawczasu, byle mieć czas ułaskawić się miejscowymi krajobrazami. Właśnie tak dokonały przedstawicielki kowalskiej asocjacji «Abana» z Stanów Zjednoczonych: kalifornijskie panny całą dobę przeprowadziły w Kijowie, a redakcja «Km» zrobiła wszystko, byle na odległości do kilku tysięcy kilometrów od rodzonego domu amerykańscy goście poczuwali się przytulnie. Nasi pracownicy sprosili ich do redakcji na filiżankę kawy, a potem urządziły wycieczkę miastem. Kalifornijky pozostały w zachwycie od malarskich kijowskich landszaftów, zanurzonych w delikatną wiosenną zieleń, i już w jeszcze bardziej podnieconym nastroju podały się do Frankiwska.
Ale wróćmy na plac Szeptyckiego.
Dlatego, bliżej do dziesiątej tu zabrzmiała muzyka, ustawili się strzelcy i płatnerze w narodowych kostiumach ze strzelbami (Lwowskie Kurkowa Spółka pod kierownictwem Wasilija Kaczmara), pojawili się sumiasty chłoną artyści folklorystycznego ansamblu.
Działanie zaczęło się! Organizatorzy festiwalu - Olga i Sergij Polubotki, - jak i zawsze, pogratulowały gości, ogłosiwszy święto otwartym. Bardzo przyjemnie, że i młode frankivchanki nie pozostały na uboczu. Studentki Prykarpatskiego Narodowego uniwersytetu im. W. Stefanyka wzięły aktywny udział w przygotowaniu festiwalu. Dziewczyny prowadziły odświętny program i opiekowały się cudzoziemskimi gośćmi: tłumaczyły przemówienia organizatorów i uczestników. Dlatego, problemów z językiem zupełnie nie było. Ta i chyba może być jakaś bariera między ludźmi, które jednoczy jedna wspólna sprawa i miłość do kowalstwa? Szczere uśmiechy uczestników mówiły elokwentny, aniżeli jakiekolwiek słowa.
Po uroczystym odkryciu na scenie zaczęło się artystyczne działanie - zabrzmiały karpackie piosenki, a kiedy artyści zaczęli oprowadzać tradycyjny ukraiński pląs, do ich z zadowoleniem dołączyli się i goście. A najmniejsi interesanci święta watahą oblepili rękodzielną karuzelę, którą kowali z całej Ukrainy wytworzyły specjalnie do dnia miasta.
Mistrz-klasy
W południe na placu, nie uwzględniając deszcz, stawało wszystko «goręcej» - z jednej strony przeprowadzały się kucie, a z innego - zaczęły się mistrz klasy. Pierwszym swoje mistrzostwo zademonstrował znany kowal Bogdan Popow. On pokazał, jaki wytwarzać ceramiczny róg kowadła. Okazuje się, ta nauka nie taka już i skomplikowana, i podwładna nawet początkującemu (o to czytajcie dokładniej na następnych stronach czasopisma).
Potem sztafetę przyjął mistrz z Izraelu Uri Hofi. Kowal, wykładowca z ogromnym stażem, demonstrował własnoręcznie zrobione instrumenty, i dzielił się kowalską chytrością. Na przykład, wynaleziony im młotek oryginalnej formy pozwala powiększać wydajność i szybkość pracy kowala, pomniejszawszy wysiłek fizyczny.
A po upływie pewnego czasu wszyscy entuzjastycznie obserwowali za jeszcze jedną mistrz-klasą Bogdana Popowa - unikalną dziwo-róg kowadla która przeprowadza się do działania bez pomocy elektryczności, a tylko zwyczajnymi ludzkimi płucami. Dęty róg kowadla - to aparat z kilku fajkami, dmuchając do których, można podtrzymywać płomień w ciągu długiego czasu. Odczuć siebie prometejami zmogły wszystkie życzące. Zabawka tak zafascynowała gości, że bardzo szybko wokół rogu kowadla utworzył się szczelny tłum. Ale dziennikarzom «Km» mimo wszystko udało się sfilmować to porywające widowisko.
No, a pod wieczór zmęczeni goście, jak i zawsze, podali się na imprezę «Kowalska kuchnia», gdzie nareszcie zmogły rozluźnić się w przyjemnej spółce zwolenników - posmakować prawdziwym guculskim młodym baranem na rożnie i przykarpackim barszczem.
8 maja, dzień drugi
Drugiego że dnia plac Szeptyckiego zebrał prawdziwe ogłoszenie! Po pierwsze, takiej ogromnej ilości interesantów sprzyjał piękny słoneczny dzień. Do tego że przedłużone, w związku z Dniem Zwycięstwa, wolne dnie pozwoliły miłośnikom kowalstwa i prosto przeciętnym Ukraińcom zjeżdżać się do Iwano-Frankiwska z całego obwodu.
Więc dziś mistrzowie jeszcze buńczuczny podjęli się do kucia. Tym więcej, że dobrym humorem gości i gospodarzy ładowała szalona muzyka - blisko 15.00 na scenie zaczęły występować młodzieżowe rock-gurty. Gniewliwe rytmy roznosiły się daleko za granice placu...
Rycerskie boje
Nie obeszło się tego roku i bez tradycyjnych rycerskich współzawodnictw. Smukli junacy w błyskotliwych pancerzach demonstrowali widzom wojskowe mistrzostwo naszych przodków. Tu było wszystko, jak w życiu: prawdziwe miecze, prawdziwe walki, prawdziwi zwycięzcy i zwyciężone. Na tle dawnych zabudowań Iwano-Frankiwska prastare współzawodnictwa wyglądały zwłaszcza kolorystycznie.
Potem były nagrody. Olga i Sergiusz Polubotki wręczyły nagrody i dyplomy zwycięzcom za lepszy kuty wyrób festiwalu.
A w końcu święta wszyscy zbierali się obok kutej karuzeli dla wspólnego foto, i, demonstrując siebie przed dziennikarzami i prosto ciekawymi frankivchanamy, kowali podały się na konferencję w hotel «Nadieżda», gdzie doświadczeni mistrzowie z różnych krajów przeprowadzali wykłady odnośnie do różnych aspektów kucia.
9 maja, dzień trzeci
Przed ten ranek plac opróżnił się. Kowalski sprzęt wywiozły jeszcze na przeddzień, i za noc organizatorzy zdążyli posprzątać i wyszorować plac do ranka służby w greckokatolickim soborze.
Natomiast cała kowalska gromada przesunęła się do Wystawowej sali Związku malarzy Ukrainy. Jednakowo O 10.00 ranka Olga i Sergiusz Polubotki inaugurowały IX międzynarodową wystawę «Ornamentacyjne kowalstwo». Tu poczesnymi dyplomami było odznaczono i wielu uczestników festiwalu w różnych nominacjach: za lepsze nowatorskie prace, najudane eksperymenty i in. Nie przeminęły uwagą i mistrzów, które uczestniczyły w stworzeniu kutej karuzeli - zabudowania «Wir kowalskich miast».
No, a na sam koniec organizatorzy zatroszczyli się i o kulturalny program dla gości - całym życzącym były zaproponowano porywające wycieczki.
Tak skończył się 8-j międzynarodowy festiwal «Święto kowali -2010». Jesteśmy pewne, że interesanci na długo nabawiali się przyjemnych wrażeni o to świetne miasto i jego gościnnych mieszkańców.
Żegnaj, Iwano-Frankiwskowi! I do spotkania w nowym roku!


Sztuka bez granic

http://www.mvk.if.ua/news/6875
Program Festiwalu "Koval HOLIDAY - 2010

07 maja

9.00 - 18.00 - Szeptycki kwadrat:

Rejestracji gości i uczestników (opłata rejestracyjna w wysokości 50 USD.)

Pokaz pracy kowala

Fair podrobionych rzeczy - (koszt namiotu - 7 kwietnia. M - 400 USD / 2 dni, wartość miejsc pod baldachimem - 3,5 metrów kwadratowych. M - 200 USD / 2 dni)

Dokonywanie kowali Ukraina i zagranicznych gości piosenki "Circle podrobionych pierścieni"

Mistrzostwo pokażą kowali z Finlandii, Belgii, Białorusi, Szwecji, Norwegii, Rosji, Austrii, USA, Bułgaria, Polska, Holandia, Francja, Australia, Izrael, Litwa, Łotwa i inne kraje

Strzelec i płatnerze Lwów spust Society pod kierunkiem Basil Kachmar, kurkove.lviv.ua

Szkoła tradycyjne kowalstwo Bogdan Popov (Kijów) - "Sztuka kowadło i młot" - kowadło kowal autorskich prezentacji i narzędzi ręcznych

Ducha Gór

Zwiedzanie wystawy "charakter sakralny w pracach kowal"

Inauguracja "Saint kowali - 2010

Otwarcie, jakiego dokonał w 2009 roku piosenka "Under smith tradycje

18.00 - Strona "kuchnia kuźni":

smakuvannya gutsulskogo prawdziwy baranek na szpikulec, prawdziwe i autentyczne pilaw Uzbekistanu Karpat barszcz. Doświadczeń, komunikacji, wymiany doświadczeń (cena - 100 USD).08 maja

9.00 - 17.00 - Plac Sheptytskyy

Pokaz pracy kowala

Odlewy kowadełko dar "kowali Holiday"

Fair kute elementy

Kowali podejmowania gości zagranicznych Ukrainy i dekoracyjnych kompozycji Circle kucia Pierścieni "

18.00 - Sala konferencyjna "Hope" (str Niepodległości, 1940):

kowali Prezentacje:

1. Yoko Neminen (Finlandia) - Helsinki Art metalu.

2. Uri Hofi (Izrael). Ergonomiczne podrobione.

3. Maklarti Gezer, Eden Sanders - Stowarzyszenie Blacksmith Kalifornii. Doroczna konferencja, nauki kowali doświadczenia, pracy twórczej.

4. Bogdan Popov (Kijów) - Seminarium "Starożytne drogi w nowoczesnych industrialnych kucia lub przerabianie"

5. Leonid Karelshteyn, Peter Winogradow, Aleksandra Romanowa - prezentacja festiwalu "Arch-kuźni" (Moskwa - Uljanowsk, Rosja).

6. Linas Leschauskas, przewodniczący Litewskiego Związku Koval - Artystyczne kucie Litwie. Międzynarodowego pleneru w Kłajpedzie.

7. Belgijski zespół - zwycięzca World Cup 2009 w kowalstwa Stia (Włochy).

8. Iwano-Frankowsk - członek zespołu "Ring smith miast europejskich.09 maja

10,00 - Otwarcie ośmiu międzynarodowej wystawie "kowalstwa ozdobnych. Zakończenie festiwalu.My smith Ukrainy i zagranicznych gości do udziału w projekcie - produkcję dekoracyjnych kompozycji Circle kucia Pierścieni ". Circle kucia Pierścieni "- jest okrągły karuzeli, centrum będzie ozdobiona Token Ring - od każdego uczestnika, miasto, państwo. Pierścień może być wielkości 80-300 mm, arbitralne technik, form, z ciekawymi, poszczególne elementy dekoracyjne, na wniosek autora.Polecane hotele przy zakwaterowaniu:

Hope Street Hotel. Niepodległości, 40

Tel. (0342) 72-70-79 (75), http://www.nadia.if.ua/

Standard 2-osobowy - 165 UAH za osobę. (Ze śniadaniem)

Standardowy pokój 165 USD na osobę. (Ze śniadaniem)

inne kategorie zniżki - 20%Street Hotel Dniestru. Strzelców Sich, 12,

tel. (03422) 235 33 27 902, 752403f.

60 USD za osobę. w każdym pomieszczeniu.Porady dla wystawców

Odesłać wypełniony formularz pocztą elektroniczną lub faksem;

Zarezerwuj hotel (15 kwietnia); hotele - wakacje partnerów oferujemy zniżki dla uczestników w obecności Beja, informacje na temat hoteli - na stronie internetowej Związku kowali http://www.spilkakovaliv.org na forum;

niech dodatkowe jeśli chcesz wynająć namiot do wystawiania lub sprzedaży swoich produktów i towarów;

zarejestruj się w namiocie "register" - otrzymać odznakę (jest to bilet na wszystkie wydarzenia festiwalu), program uroczystości, użyteczne i przyjemne informacje - w zeszłym roku w katalogu wystawy, plakaty, itp.;

dla obszaru, zarejestruj się w harmonogram kucie w namiocie "rejestrem";

Jeśli masz ważny członek kowali Ukraina przechowywać dowód!

Informacje dla uczestników

Polubotko SO (Koval Wakacje Komitetu) - 067-3424316

Polubotko Olga (koordynator Wakacje Koval) - 097-6352198 tel. / fax (0342) 55-94-92

Klochko MV (Kierownik urzędu Iwano-Frankowsk Unii kowali Ukraina) - 050-338-94-23

E-mail - opolubotko1@yahoo.com; kf-arma@if.net.ua

http://www.spilkakovaliv.org
Obrazek
Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „WARSZTATY KOWALSKIE, IMPREZY - hammer ins, events”