Kuźnia do ocalenia

Sprawy dotyczące SFK

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 10 lis 2009, 23:32

Witamy serdecznie:)
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
wszebąd
Posty: 551
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: wszebąd » 18 lis 2009, 22:47

no i co z ta kuzienką ???


HOWGH

Awatar użytkownika
Guliwer
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2009, 22:59
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: Guliwer » 19 lis 2009, 22:42

Witam, przyznaje się lekko zapomniałem o temacie, ale to skutki kumulacji, i wcale nie tej w Lotku :( niestety ). Tak się zastanawiam czy to jeszcze normalne żeby pracować po 12h w porywach do 14 h - czy może są lepsi jeszcze ? przodownicy :lol:
Obiecuje jutro będą fotki! I jak się uda jakieś konkretniejsze info w tej sprawie.

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 20 lis 2009, 19:03

super Guli, czekam z niecierpliwością

Awatar użytkownika
Guliwer
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2009, 22:59
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: Guliwer » 20 lis 2009, 22:46

Rozpoznanie terenu!
Dojeżdżając do wsi Starkówiec od razu trafiłem na tzw. tubylca wszechwiedzącego właściwie to on lekko był trafiony i bardziej ciekawy z kąt jestem i czego tu szukam :?: na pytanie o starą kuźnie starszy Pan pospiesznie odpowiedział "ja nic nie wiem, ja nic nie wiem, o kuźni" :roll: ale po kilku pytaniach pamięć zaczęła mu wracać i pokierował mnie, nawet do celu. Foto nr 1 wyjaśnia słabą pamięć starszego Pana
No i jest zabytkowa kuźnia, że ruina to było wiadomo, ale że to taka mała ruinka to się nie spodziewałem zewnetrzne wymiary to około 6x12m wiec szału nie ma - i wygląda, że się wygłupiłem z tymi bramami, tak na marginesie ta brama ma powyżej 5m wysokości
Spotkałem też Panią, której rodzina zamieszkiwała kuźnie po wojnie zapewniła mnie, że jej ojciec ma prywatne fotografie zrobione jeszcze jak wszystko się trzymało... Pewnie konserwatory wcale tego nie widziały :lol:
Co do formy prawnej budynku właścicielem jest gmina, ale już pole które przylega do kuźni jest jakiegoś rolnika, niby nie ale jakiś problem może wyniknąć, bo innego dojazdu tam nie zauważyłem
Problemem może być też rzeczka która przepływa sobie 5m od budynku a jej lustro wody to na moje oko 20centów poniżej poziomu 0 kuźni a wyglądało, że bywało wyżej :-/
Aaaa, co do jakiegokolwiek wyposażenia lub śladów chociażby kowalstwa to jedynie kłódka się ostała :lol:
Moim skromnym zdaniem najlepiej poszukać innej Kuźni, ale dobrze było by gdyby ktoś doszedł do konserwatora i wypytał, co można z tym zrobić i czy są jakieś szanse na wsparcie finansowe
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 21 lis 2009, 19:48

piękna ruina, ja bym sie nie załamywał tylko oszacowal czy sa jakies realne perspektywy wyrwania tej pustelni. Jeśli bedzie to petarda nie do przeskoczenia to odpuszczamy temat, choć żal pozostanie po takim zaniedbaniu.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2684
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Post autor: bey » 23 lis 2009, 07:41

zastanawiam się, czy da się to odrestaurować, straszna ruina
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 23 lis 2009, 09:30

rozmawiałem wczoraj z moim bratem, on jest wice wojewódzkim koserwatorem zabytków w wa-wie. dostane dokumentacje na tę kuźnie i wszelkie informacje od strony konserwatora. Mozna się starać na 100% finansowania z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Skoro to jest w rękach gminy to chyba łatwiej to od nich wyrwać, pozostaje jeszcze sprawa gruntu. Oczywiście pomijając że jest to kompletna ruina, ale piękna ruina - NEOGOTYK - specjalnie dla Spontana dla analizy stylów architektury. Zdjęcia pokazują, że wokół żywej duszy. Zatem czekam na materiał i dokumentacje od konserwatora z oddziału Kaliskiego, powiat Krotoszyn, gmina Kobylin, miejscowośc Starkowiec, kuznia, ob. dom nr 15, 2 cw. XIX, nr rej.: 509 z 19.03.1969

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 23 lis 2009, 14:23

Neogotyk powiadasz? ;-) Kurde to że jest to mały obiekt daje nam pewną szansę. Trzeba oszacować co trzeba zrobić i jaki koszt tego może być. Może jakiś sponsor by się znalazł? Mamy temat na najbliższe zebranie zarządu :)
Obrazek

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 23 lis 2009, 16:03

chodzi tez o to jak bardzo konserwator by nas cisnal... trzeba by bylo obliczyc koszta przedswiewziecia i mozemy jechac papierami :D

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 23 lis 2009, 17:36

piekna ruina i jesli dałoby sie ja uratowac to by bylo super miejsce na jakies muzeum.
super inicjatywa dla naszego stowarzyszenia. mam nadzieje, ze pomysl wypali.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 23 lis 2009, 21:56

Nikiel, muzeum to chyba intraktywne pod warunkiem istnienia źródła prądu. A takie miejsce to oprócz np. siedziby stowarzyszenia przede wszystkim miejsce działań, warsztaty, plenery itd. a nawet noclegownia, agro-etno-turystyka-zarobkowa. Pomysłów jest tak wiele jak nas na tym forum.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 23 lis 2009, 23:12

a moze byc i interaktywne- trzeba isc z postepem:) a jak jest rzeka to mozna zrobic turbinke i bedzie prad ;) tak czy inaczej jak moje rece sa gotowe do odbudowy.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 24 lis 2009, 15:26

jak najbardziej moje tez. a jak bedzie malo pradu z turbinki wodnej turbinka wiatrowa postanei wg. doswiadczen i internetowych znalezisk nikiela :D

Awatar użytkownika
Guliwer
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2009, 22:59
Lokalizacja: Wlkp.

Post autor: Guliwer » 25 lis 2009, 22:30

Zdjęcia czasami mogą was zmylic :-D to nie jest całkiem zapomniana dziura, jakieś 100m dalej jest nawet pałac ( szału nie ma, ale mieszkają w nim ludzie ) 100m w przeciwnym kierunku budują sie domki, więc pewnie jakiś prąd tam będzie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „STOWARZYSZENIE FORUM KOWALSKIE - association”