FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, Nikiel, BANAN, Marcin

Grzechu

Re: FAQ Szybkie pytanie - szybka odpowiedź

Post autor: Grzechu » 22 wrz 2018, 18:44

Nauczyciel dobrze prawił. Trzonki noży wykonywane są ze stali 45 i 55. Są to stale węglowe konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia. Gdy pracowałem w narzędziowni często wykorzystywaliśmy je do wykonywania elementów oprzyrządowania- taki recycling :). Co do składu i właściwości to proszę bardzo:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wilga

Post autor: Wilga » 22 wrz 2018, 19:45

Jaka to książka ?Bardzo dziękuję za pomoc .A nauczyciel z obróbki skrawaniem to zakładam że wie co mówi - to ja go mogłem co najwyżej nie zrozumieć (bom tępy). A za zaangażowanie chciałbym się odwdzięczy tylko nie wiem jak.

Grzechu

Post autor: Grzechu » 23 wrz 2018, 10:55

Nie ma za co dziękować, cieszę się że mogłem pomóc :) . Książka to :Michał Godlewski " Poradnik dla mechaników".

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik

Post autor: Saduria » 26 wrz 2018, 22:05

Czy ktoś wie gdzie kupić mosiądz M72 i wyżej w ilościach detalicznych w postaci blaszki 0,7mm lub podobnej?
Chodzi mi o nieduże kawałki na okucia ostrości i prób repuserki.

Patrzyłam w internecie to detaliści, sklepy dla plastyków nie podają symboli blaszki, a Ci co podają to chcą dużych zamówień.
Remington powiedział, żeby szukać na złomie, ale tam jest najczęściej najpopularniejsza twardsza.
Mistrz Panas mówił o M72 i wyżej, więc się słucham :D

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum

Post autor: graffic » 27 wrz 2018, 10:32

Saduria - detaliczne ilości to dla Ciebie ile ?

jaka grubość ? - zobaczę co mam
zastanów się zanim pomyślisz

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik

Post autor: Saduria » 27 wrz 2018, 13:28

Kilka kawałków wielkości ok 70x70mm. Grubość sama nie wiem ale m. Panas mówił coś chyba 0,6-0,8 chyba poniżej 1mm.
Tego akurat nie zapisałam sobie.
Mistrzu takie cudeńka robi. Ja chcę tylko popróbować. Osobno repuserki i osobno formowanie zakuwki. Na razie nie mam pojęcia jak to połączyć.
DSC05037zm.jpg
DSC05063zm.jpg

Awatar użytkownika
Tadek

Post autor: Tadek » 12 paź 2018, 19:34

Witam, koleżanki i koledzy, mam pytanie,
w posiadaniu mam od ładnych 20 lat wiertarkę widoczną na zdjęciu, brak tabliczki znamionowej, na 99% producentem była Celma jeszcze nasza. Pytanie czy główka jest wkręcana czy na stożku?
Moja ma takie bicie na uchwycie, jak zaczynam wiercić to pani z sanepidu dzwoni, i mówi, że choroba wibracyjna się w moich aktach się otwiera ;)

Awatar użytkownika
reneq

Post autor: reneq » 13 paź 2018, 07:53

Jeśli jest nakręcany, to powinien mieć wewnątrz wkręt zabezpieczający z lewym gwintem.
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum

Post autor: Bodar » 13 paź 2018, 10:06

W Celmie RPCb 13 zmieniałem uchwyt, był na stożku. Ale luknij najpierw do środka jak radzi reneq, to będziesz wiedział.

Awatar użytkownika
Tadek

Post autor: Tadek » 13 paź 2018, 21:58

Dzięki za info. Jest ślad po wkręcie, jutro spróbuję wykręcić, jak nic nie pójdzie to cięcie główki.

Awatar użytkownika
Vagabundo

Post autor: Vagabundo » 14 paź 2018, 10:01

Jeśli masz czas warto by było przed ewentualną próbą rozkręcenia potraktować połączenie WD40 lub też naftą... w przypadku nowszych sprzętów w kołnierzu korpusu wiertarki masz ewentualnie dziurę w którą wkładasz trzpień czym blokujesz wałek napędowy i jesteś w stanie odkręcić uchwyt... czasem jest na wałku miejsce na klucz lub ewentualnie trzeba by było zobaczyć czy po rozkręceniu obudowy w środku nie ma miejsca aby złapać i unieruchomić wał...

Jeśli uchwyt nie jest na stożek i nie ma możliwości go ściągnięcia za pomocą ściągacza a nie da się go złapać i rozkręcić i spróbować naciąć po kącie, najbliżej jak się da ale i tak aby nie uszkodzić gwintu następnie te resztki nagrzać palnikiem lub ewentualnie nawet dawać hefty w ciutkę grubszą część aby tylko nagrzać lub przetopić... po ostygnięciu może gwint puścić i będzie możliwe wykręcenie...

Tak sobie myślę że jak obudowa jest metalowa to istnieje jakaś możliwość z użyciem ciągle mokrej szmaty nagrzanie samego uchwytu aby ten gwint puścił, w sumie na niego działa siła dokręcająca, jakaś minimalna korozja oraz czas...

Trzeba ostrożnie podejść do cięcia, tarcze najcieńsze do cięcia to mm jednak dużo no i można sp...czyć wiertarkę...

Póżniej nadchodzi moment wymiany uchwytu, no i 99% ludzi rzuca się na samozaciskowy, tylko myk jest wtedy że kupując najtańsze modele nie zdają sobie sprawę że uchwyt może nam słabo dokręcać wiertła lub jeszcze gorzej blokuje się... za relatywnie mniejsze pieniążki (w porównaniu z samozaciskowym) możemy dostać lepszy jakościowo uchywyt na kluczyk. Owszem praca z nim jest wolniejsza, ale jak się kluczyk do kabla taśmą przyklei to nie jest źle i narzędzie w uchwycie lepiej trzyma no i co najważniejsze da się to odkręcić... Niby nic, ale korzystałem ze starych wiertarek również kolumnowych, że potrafiły tak się zacisnąć że po ptakach...
La filosofía del vagabundo se apoya en la no necesidad de nada y el buen talante de aceptarla sin queja alguna.
Camilo José Cela

Awatar użytkownika
Tadek

Post autor: Tadek » 14 paź 2018, 17:14

Dzięki, idę zaleję WD40. Dam znak jak poszło

KrisViking

Post autor: KrisViking » 18 paź 2018, 20:38

Czym najładniej poczernic stal po wykuciu ?
... niech żar będzie z Wami ... :evil:

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik

Post autor: Saduria » 18 paź 2018, 20:57

Woskiem lub olejem na gorąco lub pastą do butów Kiwi w płynie na zimno.

Pewnie są jakieś farby ale nie stosowałam.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum

Post autor: Bodar » 18 paź 2018, 22:01

KrisViking pisze:Czym najładniej poczernic stal po wykuciu ?
Zgasić światło w kuźni .... albo czytać Forum : KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE, temat Oksyda.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”