Produkcja zakuwek

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

dara

Post autor: dara » 08 mar 2011, 07:39

Marcin pisze: nie wyobrażam sobie grzania zakuwek w ilości kilkuset sztuk czy nawet większej do zakuwania elementów w ogrodzeniach.
Synek a widziałeś kiedy nitowany most?
Myślisz że nituje się na zimno?
Kilkaset zakuwek to możesz grzać nawet na grillu gazowym na upartego.

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 08 mar 2011, 07:52

Tylko dalej nie wiem po co TATO. Nie widzę potrzeby grzania zakuwek przy przęsłach
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

dara

Post autor: dara » 08 mar 2011, 10:50

Salaputro słusznie zwrócił mi uwagę na "synka" który mógł Cię urazić.
Słuszna uwaga.
Po prostu posłużyłem się bez zastanowienia
moim miejscowym dialektem.
Jeśli poczułeś się urażony to przyjmij moje przeprosiny.
Co do "potrzeby" oczywiście zawsze każdy ma swoje ulubione metody pracy
ale skurcz stygnącej zakuwki wielokrotnie zwiększa "siłę" połączenia.
Dla jednego ma to znaczenie dla innego nie.
Każdy sądzi według siebie.

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 08 mar 2011, 11:48

Luz nie poczułem się urażony tylko ta dyskusja jest mało merytoryczna, bo żadnych argumentów ani za ani przeciw grzaniu zakuwek. Teraz napisałeś że stygnąca zakuwka lepiej ściąga - racja, ale mi cały czas chodzi o płoty zwykłe gdzie te elementy są pospawane i zakuwki pełnią funkcję raczej ozdobną. Tak jak mówisz każdy robi wg siebie i tak jak uważa że mu wygodniej. Ale dobrze że jest nasze forum i zawsze możemy podyskutować nad innymi często lepszymi rozwiązaniami :D
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 08 mar 2011, 12:59

Marcin pisze:Luz nie poczułem się urażony tylko ta dyskusja jest mało merytoryczna, bo żadnych argumentów ani za ani przeciw grzaniu zakuwek.
Oczywiście, że jest merytoryczna, bo część osób robi to tradycyjną techniką kowalską, zgodnie ze sztuką i pierwotną funkcją jaka daje taki efekt. A część, jak Ty, w dzisiejszych czasach zakuwa to na zimno, bo tak też można i oczywiście jest to funkcja ozdobna a nie połączenie kurczliwe. Spawanie kilku elementów i maskowanie tego miejsca zakuwką - ma swoje estetyczne uzasadnienie.
Dambas, brawo za merytoryczny temat

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 08 mar 2011, 17:21

Marcin po prostu spróbuj zakuwania na gorąco i sam zobaczysz różnice i sobie ją uzasadnij,jak z taką pierdołom masz problem to przed tobą daleka droga z przejścia ze składaków do kowalstwa :lol:

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 08 mar 2011, 17:24

Nie mam problemu, tylko uważam że w przypadku ogrodzeń grzanie jest bez sensu bo szkoda na to czasu. Ale jak wspominałem to tylko moje własne zdanie
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 09 mar 2011, 18:42

Marcin do ogrodzenia z 12 na zakuwki fi 8 będzie w sam raz,a wracając do meritum sprawy brakuje mi tu metody obliczania długości materiału wyjściowego do wykonania zakuwki,tak by nie była ni za krótka ni za długa,panie i panowie praktycy i teoretycy do dzieła ;)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 09 mar 2011, 18:58

teoretycy?

jesli to dwa prety kwadratowe to rzecz bardzo prosta. przy precie powiedzmy 20mm

bierzemy dwa obwody. obwod jednego = 4*20.
od dwoch obwodow tj. 160mm odejmujemy 2*20 (to te scianki ktorymi sie stykaja) wychodzi nam 120mm i taka wlasnie powinna byc dlugosc zakuwki.

przy pretach okraglych polecalbym poprosu kawalek sznurka bo liczenia jes za duzo. ;)

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 09 mar 2011, 19:41

Praktycy

Zapisuje od paru lat na kartonie przyklejonym do drzwi.

Nie mam zapisane tne dłuższą zaginam,zakuwam,obcinam odkuwam prostuje mierze.

Awatar użytkownika
StellArt
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:06
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: StellArt » 09 mar 2011, 19:48

Jak robię grube zakuwki zawsze daję dłuższe,jak zagnę ucinam pod kątem 45 i dobijam młotkiem, więcej roboty ale prawie nie widać łączenia, wyliczanie często się nie sprawdza,materiał się rozciąga czasem spaw nie jest doszlifowany itp. anomalie i dupa z liczenia, no chyba że szczeliny na łączeniu są dopuszczalne to wsio ryba :lol:

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 09 mar 2011, 20:15

wat93 pisze:teoretycy?

jesli to dwa prety kwadratowe to rzecz bardzo prosta. przy precie powiedzmy 20mm

bierzemy dwa obwody. obwod jednego = 4*20.
od dwoch obwodow tj. 160mm odejmujemy 2*20 (to te scianki ktorymi sie stykaja) wychodzi nam 120mm i taka wlasnie powinna byc dlugosc zakuwki.

przy pretach okraglych polecalbym poprosu kawalek sznurka bo liczenia jes za duzo. ;)
niestety nie, bo ja dodał bym przy zakuwce o grubości 3mm po 1,5mm x 4 narożniki (czyli połowę grubości zakuwki) czyli 126mm.

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 09 mar 2011, 20:18

tego nie uwzglednilem, a w sumie to wazne jest. sluszna poprawka ;)

Awatar użytkownika
stefanik
Posty: 325
Rejestracja: 21 lis 2009, 18:37
Lokalizacja: wieliczka

Post autor: stefanik » 09 mar 2011, 21:25

zakuwki zwykle są zakładane na jakichś cetkach , esach i innych łuczkach , a promień ugięcia tego zawijasa też ma znaczenie. No i oczywiście szerokość zakuwki zakładanej na łuku też należy uwzględnić.
Demokracja - ustrój w którym dwóch meneli spod budki z piwem ma dwa głosy, a profesor uniwersytetu jeden.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 10 mar 2011, 19:59

Harlem trafnie spostrzegł,że przy zakuwaniu kwadratowych prętów dodajemy 4x połowa grubości zakuwki.Przy zakuwaniu okrąglaków trzeba wziąć poprawkę na łuki, pamiętając ,że zakuwka będzie się układać po obwodzie jaki tworzy połowa jej grubości.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”