Baterie a srebro

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

wolna_istota
Posty: 6
Rejestracja: 07 kwie 2016, 10:35
Lokalizacja: Polska

Baterie a srebro

Post autor: wolna_istota » 08 kwie 2016, 12:11

Jako, że jestem zegarmistrzem baterii mam w nadmiarze a wiem, że sporo z nich w 30-35% składają się ze srebra. Czy ktoś już spotkał się z takim tematem? Czy to w ogóle a takich ilościach detalicznych jest opłacalne albo czy są jakieś firmy, które tym się zajmują i można im zlecić takie zadanie? Wyczytałem również w sieci, że wiele mikro styków również są srebrne (w jakiejś części). Chciałbym się dokształcić w tym temacie a w sieci jest mnóstwo informacji sprzecznych ze sobą lub dezinformacji. Wiadomo, że przez wpajania Nam bzdur na temat recyklingu ktoś zarabia na Naszych śmieciach a ja sam chciałbym to robić.

graffic

Re: Baterie a srebro

Post autor: graffic » 08 kwie 2016, 14:23

jest to opłacalne ale przy sporych ilościach - mam kolegę, który ściąga srebro ze sztućców (posrebrzanek) - do tego trzeba trochę chemii, dużo czasu, i dostęp do bardzo taniego lub darmowego surowca

chociaż srebro na dzień dzisiejszy nie jest jakieś specjalnie drogie

wolna_istota
Posty: 6
Rejestracja: 07 kwie 2016, 10:35
Lokalizacja: Polska

Re: Baterie a srebro

Post autor: wolna_istota » 08 kwie 2016, 18:14

surowiec mam darmowy

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Baterie a srebro

Post autor: Bodar » 08 kwie 2016, 20:55

Kurcze, dzisiaj w markecie paluszki wywaliłem ...
Może lepiej się przenieść do hydeparku z tym tematem?

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Baterie a srebro

Post autor: Remington » 09 kwie 2016, 10:21

Można się pobawić hobbystycznie, podstawa to pozyskać bardzo tanio kwas azotowy, pozostałe koszty są znikome.

wolna_istota
Posty: 6
Rejestracja: 07 kwie 2016, 10:35
Lokalizacja: Polska

Re: Baterie a srebro

Post autor: wolna_istota » 09 kwie 2016, 18:22

Srebro jest jedynie w bateriach zegarkowych z oznaczeniem SR, w paluszkach prawie nie ma srebra. Gdzie taki kwas azotowy mogę szukać oraz jaka cena to dobra cena.

piotr4416
Posty: 21
Rejestracja: 10 lut 2016, 12:19
Lokalizacja: Gdynia

Re: Baterie a srebro

Post autor: piotr4416 » 17 maja 2016, 10:47

Hej powinieneś do kwasu azotowego wsadzić baterie. Po pewnym czasie srebro ci się roztworzy a inne pozostałe metale w baterii osadza ci się na dnie i się nie rozpuszcza się e(też zależy jakie metale masz w baterii. Najlepiej sprawdź tablice chemiczne z elektroujemnoscia). Jak masz już roztwór to zlej go z nad osadu. Następnie do roztworu wsadz miedziany detal. Na zasadzie wymiany elektronów na miedzi będzie ci się odadzalo czyste srebro. Co jakiś czas ostukuj miedziany detal, na dno będzie ci spadać srebro. Wraz z czasem miedzi będzie coraz mniej, dodawaj ja tak długo aż reakcja nie stanie w miejscu.
Z dna zbierz proszek, to jest bardzo czyste srebro chyba 998

Cegła
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2015, 23:16
Lokalizacja:

Re: Baterie a srebro

Post autor: Cegła » 17 maja 2016, 11:16

Witam.
Przeglądam forum od dawna, po zmianie musiałem się ponownie zarejestrowac, zaraz coś tam skrobnę w powitalni.

Raczej niewiele opadnie na dno bo większośc azotanów jest dobrze rozpuszczalnych w wodzie. Trzeba to co opadnie odsączyc, a z przesączu strącic chlorek srebra. Dalej redukcja. W linku poniżej jest ładnie opisane

http://patenty.bg.agh.edu.pl/pelneteksty/PL153647B1.pdf

sorki ale nie działa mi litera c'

Pozdrawiam
Cegła

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”