Materiały do kucia z odzysku/złomu

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: TheEbola » 10 paź 2023, 14:04

Jak w temacie chciałbym tu zebrać możliwe wasze informacje, oraz też wszelkie rady oraz wiedzę o której niektórzy już wiedzą, jedni mniej inni bardziej, w temacie jaką stal można wykorzystać do kucia itp. Temat planuje uzupełniać o to co mi podrzucicie, lub to co sam znajdę, więc jeśli macie już coś w głowie to podzielcie się informacją żeby to jakoś zebrać w jedno miejsce.

Stal z którą można pracować

Do kucia:
- resory piórowe - można znaleźć na złomowiskach, w starych przyczepach, samochodach itp.
- sprężyny również z amortyzatora - (nie próbowałem ale dostałem poradę że jest to trudniejszy materiał ale można go "naprostować" i używać), wiadomo gdzie znaleźć
- stare ogniwa łańcucha - (do potwierdzenia jeśli ktoś z was już taki rodzaj pracy ma za sobą), oczywiście złomowisko lub własny garaż/graciarnia
- "resztki" z zakładów obróbki - takie miejsca sprzedają to w cenie złomu lub przysłowiowej flaszki, a można mieć fajny kawałek materiału na jelec, lub nawet coś więcej kwestia dogadania.

Arkusze blach:
- Oczyszczona stal z maski samochodowej lub innego elementu - czy do obróbki na gorąco, nie wiem. Po oczyszczeniu można jednak wykonać całkiem ciekawe rzeczy wg dostępnych wzorów : np. rękawice w ramach nauki itp. itp.

Zapraszam do dzielenia się wiedza i doświadczeniem, temat postaram się uzupełniać na bieżąco ;)

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2682
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: bey » 10 paź 2023, 14:44

To zależy co chcesz z tego materiału wykuć, na ozdoby, to każdy materiał się nadaje. Resory czy sprężyny raczej na narzędzia :P
Przy czym przepracowane resory potrafią mieć pęknięcia które zobaczysz dopiero w kuciu.
Lepsze jest wrogiem dobrego

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: TheEbola » 11 paź 2023, 13:13

bey pisze:
10 paź 2023, 14:44
To zależy co chcesz z tego materiału wykuć, na ozdoby, to każdy materiał się nadaje. Resory czy sprężyny raczej na narzędzia :P
Przy czym przepracowane resory potrafią mieć pęknięcia które zobaczysz dopiero w kuciu.
No i o tym mówię, kolejny kawałek wiedzy którą nie wszyscy mają ;) a co do przeznaczenia to każde, pomysł jest taki żeby to tu wszystko w miarę zebrać żeby było w jednym miejscu.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: BANAN » 11 paź 2023, 20:44

Jakby dobrze poszperać na forum to by dało się wszystko odszukać.
Kontakt 517355290

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: TheEbola » 12 paź 2023, 10:24

BANAN pisze:
11 paź 2023, 20:44
Jakby dobrze poszperać na forum to by dało się wszystko odszukać.
Pewnie gdzieś są zakopane i szukam powoli ale forum jest duże a chciałem to zebrać ;)

miedziak
Posty: 43
Rejestracja: 12 maja 2021, 23:31
Lokalizacja: Poznań

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: miedziak » 12 paź 2023, 10:38

Warto dodać łożyska do listy. Dobrym zwyczajem jest chodzić na złom z pilnikiem :) żeby sprawdzać co twarde a co miękkie.
Resory są dość trudne do znalezienia obecnie. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysł które części samochodowe poza resorami i sprężynami mogą być dla nas przydatne? Drążki kierownicze są proste i są twarde ale niestety mają dość wąski przekrój.

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: TheEbola » 12 paź 2023, 16:25

miedziak pisze:
12 paź 2023, 10:38
Warto dodać łożyska do listy. Dobrym zwyczajem jest chodzić na złom z pilnikiem :) żeby sprawdzać co twarde a co miękkie.
Resory są dość trudne do znalezienia obecnie. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysł które części samochodowe poza resorami i sprężynami mogą być dla nas przydatne? Drążki kierownicze są proste i są twarde ale niestety mają dość wąski przekrój.
o drążkach nie pomyślałem jak mam być szczery nigdy. Czasem nawet takie elementy bywają potrzebne dzięki ;D
Resory to na złomie najszybciej, a inne części to do przetopienia najszybciej jakaś miedź lub aluminium ale tutaj to jestem zielony jak wiosenna trawa (w przetapianie ;D )

Awatar użytkownika
ALK
Posty: 142
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:57
Lokalizacja: Gdynia

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: ALK » 12 paź 2023, 19:21

Ja biorę jeszcze frezy duże, koła zębate, wałki szybkoobrotowe, tarcze od pilarek [ale takie które nie mają węglików] a ostatnio chłopaki ze złomowca nazbierali mi porcelanek na świeczniki :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

TheEbola
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2023, 09:56
Lokalizacja: Toszek

Re: Materiały do kucia z odzysku/złomu

Post autor: TheEbola » 13 paź 2023, 08:51

ALK pisze:
12 paź 2023, 19:21
Ja biorę jeszcze frezy duże, koła zębate, wałki szybkoobrotowe, tarcze od pilarek [ale takie które nie mają węglików] a ostatnio chłopaki ze złomowca nazbierali mi porcelanek na świeczniki :)
O widzisz całkowicie zapomniałem o tarczach od pilarek, o kołach zębatych nie myślałem. Frezy to natomiast coś o czym nie myślałem a to otwiera nowe możliwości ;)
Dzięki za cynk przy okazji musze się wybrać znowu na złomowisko, zwłaszcza że w okolicy mam nowe, jeszcze nie odwiedzane ;D

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”