Sposoby montażu bram i balustrad !!!

Techniki używane obecnie, kowalstwo artystyczne

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

DavMc
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2013, 22:05
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Post autor: DavMc » 20 kwie 2015, 23:25

Arkadi, a jak mocujesz samą blachę z zawiasem (jak na zdjęciu) do słupka?
bo nawiercić i nagwintować w ściance 3-4mm to wg mnie trochę mało gwintu
mocować na wkrętu typu farmer też jakoś mnie nie przekonuje przy ciężkiej bramie

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 21 kwie 2015, 07:46

DavMc pisze:Arkadi, a jak mocujesz samą blachę z zawiasem (jak na zdjęciu) do słupka?
bo nawiercić i nagwintować w ściance 3-4mm to wg mnie trochę mało gwintu
mocować na wkrętu typu farmer też jakoś mnie nie przekonuje przy ciężkiej bramie
Też tak kiedyś myslałem,ale gwintuje i na ściance 2mm i też jest git.Nie mówie tu o ciężkich bramach,ale nie miałem jeszcze z tym problemu.Ale jak możesz to daj śrubę przez czały słupek i daj nakretkę kołpakową i masz problem z głowy.A też możesz zamiast śrub przekuć z dużych pełnych kulek coś co bedzie imitowało śrubę czy cos w tym stylu i bedzie tez dobrze.Większy cieżar jest zawsze na górnym zawiasie i jak nie chcesz aby było śruby widać to postaraj sie górny zawias przykrecić na śruby bez gwintowania,a dolne nagwintuj bo tam na pewno nie dojdziesz przez środek słupka.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 21 kwie 2015, 09:13

Mając do wykonania gwint w stosunkowo cienkiej blasze, należy wykonać otwór wiertłem o powiedzmy dwie dziesiąte mniejszym, a niżeli przewiduje norma. Gwintując w otworze odrobinę węższym na skutek rozepchnięcia materiału powstaje zgniot, który bardzo ciężko zerwać używając nawet sporej siły. :) Taki numer przy materiałach grubszych to stuprocentowe pękanie gwintownika. ;)

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 21 kwie 2015, 14:20

Jacek-Sz pisze:Mając do wykonania gwint w stosunkowo cienkiej blasze, należy wykonać otwór wiertłem o powiedzmy dwie dziesiąte mniejszym, a niżeli przewiduje norma. Gwintując w otworze odrobinę węższym na skutek rozepchnięcia materiału powstaje zgniot, który bardzo ciężko zerwać używając nawet sporej siły. :) Taki numer przy materiałach grubszych to stuprocentowe pękanie gwintownika. ;)
Otwór 6,3 a śrbua 08mm.

manieksoma
Posty: 142
Rejestracja: 04 mar 2012, 10:27
Lokalizacja: Somianka
Kontakt:

Post autor: manieksoma » 26 kwie 2015, 07:04

Może lepiej wykorzystać Nitonakrętki?
https://www.google.pl/search?q=nitonakr ... B961%3B600
i prasa do nich https://www.google.pl/search?q=prasa+do ... 66&bih=643
Robiłem taką przy naczepach różne mocowania i gwinty się nie obkręcają, wszystko trzyma sztywno. Taka alternatywa dla gwintowania.

DavMc
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2013, 22:05
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Post autor: DavMc » 26 kwie 2015, 10:31

manieksoma, dobra myśl - całkiem zapomniałem o ich istnieniu - myślę że to chyba jedno z lepszych rozwiązań w w/w przypadkach

Rafal L.
Posty: 707
Rejestracja: 16 maja 2010, 09:28
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post autor: Rafal L. » 26 kwie 2015, 11:13

Z tego co kojarzę pewna firma w ten sposób przykręcaja szyny do ramy w bramach przesuwnych.

egojack1

Post autor: egojack1 » 26 kwie 2015, 11:42

Mam do czynienia z nitonakrętkami jako ich użytkownik w mojej bramie. Założone są w profilach i służą do przykręcenia uchwytów, za które ciągną siłowniki napędów.
Służą już ładne kilka lat, choć brama wielka i w dodatku pełna w środku, działa jak żagiel na wietrze, to i obciążenia znoszą duże. Jedna z nich zimą niestety obrobiła się i częściowo wysunęła w sytuacji, gdy skrzydło zablokowało się na lodzie i podniesionej kostce.
Ani tego wyjąć, ani wymienić, zima, wieczór, lodowaty wiatr, a bramę musiałem zamknąć.
Skończyło się rozwierceniem nitonakrętki i daniem śruby na wylot przez profil, z kapturkiem aby nie rzucała się w oczy.

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 26 kwie 2015, 12:27

Nitonakrętka to szybki prosty sposób montażu . Ale problem jest gdy po jakimś czasie śruba na gwincie skoroduje a chcemy ją odkręcić . Wtedy itonakkrętka obkręca się w materiale . Doświadczenie to wyniosłem z zamochodówki , gdzie wiele razy owe łączenie przyspożyło mi wiele problemów . Ale czy jest sens rozważać problematyczny demontaż po kilku latach , to każdy musi sam sobie odpowiedzieć .

Talkus
Posty: 359
Rejestracja: 26 sie 2010, 19:39
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Talkus » 26 kwie 2015, 13:24

Brama to nie żona zeby zminiac co pare lat :mrgreen:

DavMc
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2013, 22:05
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Post autor: DavMc » 27 kwie 2015, 08:36

są też nikonakrętki nierdzewne

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 27 kwie 2015, 19:34

Nie wskazane jest łączenie nierdzewki ze stalą czarną w sposób bezpośredni , nitonakrętka zostanie a wkoło wygnije.

DavMc
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2013, 22:05
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Post autor: DavMc » 27 kwie 2015, 23:42

A macie może jakieś sprawdzone metody na montaż balustrad od spodu balkonu?
tak żeby to estetycznie wyglądało i było sztywne (dł 8,5m)

mam do zrobienia balustrady na takim właśnie balkonie ( 1 piętro) i nie wiem jak to pomontować

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 28 kwie 2015, 08:35

Osobiście odradzam montowania takich dużych balustrad tym sposobem.Jeszcze niektórzy dają słupki z rofila 40x40 wyglada to tragicznie mocowanie większe od balustrady. :mrgreen: .Zrób sobie mocowania zamontuj je. W każdym mocowaniu zrób otwór na śrubę tak abyś po założeniu na nie balustrady mógł przykręcić ją do tych mocowań. 8m balustrada jest dosyć duża żeby robić to innym sposobem.

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 28 kwie 2015, 08:42

Coś w tym stylu tylko musisz dać mocowania w innym kształcie i profil dać pod spód balstrady tak abyś miał jak się przykręcić uchwytem do balustrady.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO WSPÓŁCZESNE - blacksmithing”