Pytanie o zgrzewanie

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

abadoncabal
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2018, 00:06
Lokalizacja: Ełk

Pytanie o zgrzewanie

Post autor: abadoncabal » 29 maja 2018, 11:10

Witam cieplutko. Jestem nowym forumowiczem jak i poczatkujacym samozwanczym kowalem laikiem. Z gory mowie ze me doswiadczenie jest jeszcze malutkie ale pragne sie doskonalic w obrobce stali jak i zelaza. Wczoraj czekajac na aktywacje konta poczytalem co nie co o temacie a mianowicie mowa o skuwaniu stali ze soba. Wszedzie jest wzmianka o tym by laczyc ze soba 2 sztaby stali nakrywajac jedna na druga. A co gdybym chcial polaczyc tylko koncowki takich kawalkow stali i laczyc ja w jedna sztabe? Czy takie laczenie samych koncowek co utworzylo by skucie na samym srodku materialu oslabilo by konstrukcje na srodku adekwatnie do calosci, czy skuwanie nie ma wplywu na wytrzymalosc stali? Ps. Pytam tylko przyszlosciowo bo nie mam zamiaru narazie kuc jakis mieczy czy toporow. Chce zaczac od nauki technik kowalskich jak i zachowywania sie stali. Moze jakies male nozyki na poczatek. Pozdrawiam Marcin ;)

Sławomir
Posty: 69
Rejestracja: 11 mar 2018, 17:17
Lokalizacja: wilkowice

Re: Pytanie o zgrzewanie

Post autor: Sławomir » 29 maja 2018, 17:53

Da się to zrobić lecz na wyższym poziomie . Na razie opanuj podstawy (zwykłe noże , toporki i listki itp ) .Też jak zaczynałem to chciałem od razu skuwać , ale na szczęście znajomy kowal (zawodowiec) ,stanowczo odradził . A swoją drogą przywitałeś się , wiesz taki zwyczaj "nie którzy" się tego czepiają ;).
powodzenia

Ps. nie skuwaj chromów-ki na boraksie -podobno nie działa.
Czyń ,czuwaj i KUJ !!!

abadoncabal
Posty: 4
Rejestracja: 29 maja 2018, 00:06
Lokalizacja: Ełk

Re: Pytanie o zgrzewanie

Post autor: abadoncabal » 29 maja 2018, 18:04

To dobrze ze sie przywitalem czynie? :D No dobrze, skuwanie rozumiem ze jest trudne i napewno zejdzie mi zanim dojde do tego etapu, aczkolwiek kiedys chce sie tego podjac i potrzebuje tej informacji czy skuwanie dwoch koncowek oslabia koncowa konstrulcje tak jak ujalem to wyzej. Czytalem duzo smiesznych rzeczy tutaj o skuwaniu i gratuluje co niektorym cierpliwosci w wyjasnianiu :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Pytanie o zgrzewanie

Post autor: BANAN » 29 maja 2018, 18:39

Chromówki skuwać na sucho, a składniki pakietu wyszlifować do czysta. Boraks nie rozpuszcza tlenków chromu.
Kontakt 517355290

Sławomir
Posty: 69
Rejestracja: 11 mar 2018, 17:17
Lokalizacja: wilkowice

Re: Pytanie o zgrzewanie

Post autor: Sławomir » 29 maja 2018, 20:49

A to dla tego mi nie wyszło...
Dzięki na przyszłość .
Czyń ,czuwaj i KUJ !!!

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”