Projekt kotliny

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 22 cze 2018, 22:11

Witam.
Widziałem, że dużo jest pomysłów głównie na zakup kotlinki lub wyspawanie takowej (albo też odlew jak tu czytałem), ale mam inny pomysł.
Wiele widziałem kotlin wykonanych z balii stalowych (w sumie cienka blacha) ale wypełnionych gliną (w dolnej części rura stalowa nawiercana co kilka cm i nawiew z suszarki).
Moje pytanie dotyczy mianowicie wypełnienia owej balii.
Mam zamiar kotlinkę "wymurować" z zaprawy szamotowej z wodą szklaną (długo schnie ale ma wytrzymałość temperaturową). Żeby nie marnować materiału w podstawę kotlinki wrzucić cegły klinkierowe (w pełni zamurowane- dodatkowe podparcie rury nawiewowej).
Wypowiedzcie się proszę na temat tego pomysłu, czy go zaniechać czy raczej modyfikować ;]
Podpowiem, że przy tej balii będę obstawał ;p
Pozdrawiam
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

graffic

Re: Projekt kotliny

Post autor: graffic » 23 cze 2018, 00:26

To nie pytaj - wykonaj, przetestuj, podziel sie wrazeniami - dzieki temu wszyscy zyskaja, bez zbednej pisaniny... swoja droga zastanawiam sie czy pomyslales czym bedziesz palil i jaki to ma wplyw na Twoj pomysl na kotline. Dlatego zachecam do wykonania i testow i foto relacji z opisem wrazen

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 23 cze 2018, 17:51

W takim razie niedługo zamieszczę fotki i opis. Pozdrawiam serdecznie
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 23 wrz 2018, 21:31

Ok. Trochę jak widać to zajęło, ale efekt uważam za zadowalający (zawalony robotą nie miałem czasu wziąć się za ten projekt)
Można dopatrzeć się na zdjęciach materiałów typu stare cegły, ścinki płytek ceramicznych ale na zdjęciach nie widać, że całość jest ustabilizowana drobnym piaskiem aby nic nie miało szansy się przesuwać (waga całości jest naprawdę spora)
Mieszanka użyta do wypełnienia to jakieś 20 kg zaprawy zduńskiej szamotowej + sproszkowana glina czerwona w ilości 5 kg.
Szklanej wody powinno być więcej a ja miałem tylko 5 l, więc resztę z konieczności uzupełniłem zwykłą deszczówką.
Konsystencja masy do wyłożenia kotliny była niemalże sypka ze względu na glinę mocno wiążącą wilgoć.
Z dumą prezentuję:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

graffic

Re: Projekt kotliny

Post autor: graffic » 23 wrz 2018, 23:05

Ciekaw jestem jak zadziala - i co popeka

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 24 wrz 2018, 08:29

Spękania będę wypełniał gliną, także tym się nie martwię. https://pin.it/xzklwj7exjgeh2
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

Awatar użytkownika
Wilga
Posty: 412
Rejestracja: 21 sie 2018, 13:27
Lokalizacja: ok.Bielska

Re: Projekt kotliny

Post autor: Wilga » 24 wrz 2018, 18:45

A jak to przenieść :mrgreen: ?Tak już na serio to ile to waży i czy nie będzie ci przeszkadzała ograniczona długość grzania ?
Oprócz tego ciekawy pomysł i tak jak pisał Grafficciekawi mnie ile popęka i czy będzie wyglądało tak jak na zdjęciu.

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 25 wrz 2018, 13:23

Waży nie wiem ile ale wiem, że sam tego nie podniosę ;p
Długość grzania to około 50 cm i wydaje mi się, że póki co do knifemakingu wystarczy.
To raczej palenisko przejściowe, w późniejszym czasie planuję przejść na gazowe (również własnej budowy) ale w tym momencie ograniczają mnie koszta...
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: Projekt kotliny

Post autor: Wojtek123 » 25 wrz 2018, 19:08

Do knifemakingu to wystarczyło by Ci pięć cegieł szamotowych i długość grzania ok 15 cm. Twoje palenisko raczej słabo widzę.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Projekt kotliny

Post autor: Bodar » 25 wrz 2018, 22:42

Po co tobie grzanie aż 50 cm? Jak ogarniesz jednorazowo 20 to będziesz dobry (bardzo).

graffic

Re: Projekt kotliny

Post autor: graffic » 26 wrz 2018, 10:09

Bodar - nie ograniczaj kolegi :)

najlepsza nauka na własnych błędach :D - i tak otwory będą dowiercane, bo powietrza będzie za mało... nie ma kasy na małą kotlinę, dlatego jest zbudowana wielka kotlina w wanience, i pewnie równie duże będzie zapotrzebowanie na koks / węgiel drzewny czy czym tam będzie palił... za dużo YT, za mało słuchania / czytania :D

później będą pytania: czemu stal pęka podczas kucia (odwęglenie, po dużej ilości przegrzań) itd.

spokojnie, trzeba dać koledze czas do tego by dojrzał, przemyślał, wydał jeszcze ze dwa razy kasę na wykonanie kolejnych przeróbek, i dojdzie w tym wszystkim do punktu wyjścia - ale ile zyska doświadczenia ! :)

i tego się trzymajmy :)

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 26 wrz 2018, 10:57

Cieszę się z każdej wypowiedzi, nieważne jaka będzie. Człowiek uczy się całe życie i głupi umiera...
Co do otworów to przewidziałem taką możliwość. Grzanie będzie w węglu drzewnym więc przewiduję możliwość zmniejszenia powierzchni użytkowej paleniska (duże koszta bez produkcji własnej na którą nie mam warunków) - to projekt próbny, zapewne do poprawek.
Jestem ambitny ale znam swoje możliwości...
Ofc umiejętności trzeba będzie ostro szlifować.
P. S. Nie jest to pierwsza styczność że sztuką kowalską, miałem już okazję powykuwać różne przedmioty użytkowe, głównie dla rolnictwa. Nie uważam tego za jakieś szczególne osiągnięcie a raczej dobry początek (nie zdarzyło mi się przegrzać stali ani jej spalić)
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

Hanski
Posty: 71
Rejestracja: 07 lis 2017, 12:24
Lokalizacja: Lubicz Dolny

Re: Projekt kotliny

Post autor: Hanski » 27 wrz 2018, 16:50

No to gratulacje zawsze to jakiś pomysł na spotkanie z kolegami , idę przestawić palenisko będę późno...a minimalistyczny pomysł na kotlinę stara tarcza hamulcowa od ciężarówki zaślepione dekielkiem hydrantu woda dalej zamocowanie jak w normalnej kotlinie nawiew powietrza itd.oczywiście na wysokości operatora młotka koszt 30złotych nawiew może być odkurzacz na początek.

Thorghar
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2018, 11:16
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Projekt kotliny

Post autor: Thorghar » 28 wrz 2018, 12:00

To też jakaś możliwość, możliwe że następnym krokiem będzie właśnie takie coś wspomniałeś Hanski
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!
DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK - ZE SPIRYTUSEM MIODEK

50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie... 100 ml nawet te nieznane ...

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”