Opis wykuwania noża XVII wiek

Zapomniane techniki i narzędzia, tradycyjne wyroby

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

aramus
Posty: 88
Rejestracja: 11 cze 2018, 08:37
Lokalizacja: Strzegom

Re: Opis wykuwania noża XVII wiek

Post autor: aramus » 01 sty 2023, 21:52

Bodar pisze:
27 gru 2022, 22:09
aramus pisze:
27 gru 2022, 14:55
PS "przedni" - to dobry - w odniesieniu do jakości
Jak zawsze przedni retorycznie :> Cześć ... :mrgreen:
Cześć Darku :) - ja tylko okazjonalnie i gościnnie :mrgreen:

Jerzy
Posty: 12
Rejestracja: 22 gru 2022, 09:26
Lokalizacja: Grecja

Re: Opis wykuwania noża XVII wiek

Post autor: Jerzy » 02 sty 2023, 10:05

Bodar pisze:
31 gru 2022, 11:16
To nie złośliwości, brać kowalska tak ma, pisze co na sercu ;)
Jeżeli powieść ta to bajka, to OK, można pisać co się chce i jak chce, i w przypadku Pani Ali Smith tak pewnie jest. Niemniej dla mnie to miszmasz, biorąc nawet pod uwagę to, że obrazy mogły się tworzyć w główce dziecięcia płci żeńskiej.

Z załączonego cytatu jednak wynika, że to nie główna bohaterka omawia proces kucia lecz osoba która na tym się zna. Nie wynika z cytatu też, że kowal ów te słowa kieruje do dziewczęcia. Rozumiem, że nie było potrzeby używania w opowiadaniu określeń bardziej technicznych, które z powodzeniem można zastąpić zwrotami potocznymi, zrozumiałymi dla "świerzaków" w danym temacie bez względu na wiek, ale tu to dla mnie to odlot totalny, jeszcze może dałoby się strawić w powieści, której akcja toczy się w epoce kamienia, brązu, czy początków żelaza albo na jakiejś planecie w odległej galaktyce.
Dla mnie kłania się tu rzetelność pisarska bez względu czy pisze się dla małych czy dużych.
Teraz takie czasy, wszyscy piszą, wystarczy pobrać odpowiednią apkę czy generator fabuły i jazda ... a nuż zostanie się drugą Rowling?

Jerzy (zwracanie się do siebie nickami na Forum, to zasada bez względu na wiek i płeć i nie świadczy o braku szacunku :> ), nie chciałbym żebyś brał moich słów do siebie, tylko że w Pani Smith widzę kolejną osobę tworzącą coś, co po przeczytaniu będzie "wzbogacać' światową stertę makulatury. Tu uprzedzę pytanie czy czytałem jakąś jej powieść? Otóż nie, bo nie czytam książek popełnionych przez kobiety, za wyjątkiem wydawnictw historycznych lub naukowych.

BTW, panie czarownice w Anglii zaprzestano kremować wiele lat przed narodzinami owej sierotki, o czym Pani Smith, jako Szkotka, może nie wiedzieć, bo tam jarano jeszcze w XVIII wieku.
Pisałem już o tym: zamieszczony cytat to wewnętrzny monolog kilkuletniej dziewczyny uczącej się dopiero zawodu, z zamieszczonego cytatu nie wynika w żaden sposób, że jest inaczej. Rzetelność pisarska polega właśnie na tym, żeby dostosowywać język do bohatera. Dlatego fakt, że w XVII wieku myśl techniczna była wysoko rozwinięta nie ma tu zupełnie nic do rzeczy.

BTW nie wiem, skąd informacje, że czarownice przestano palić w Anglii wiele lat przed 1690 (data przybliżona). Ostatnia egzekucja czarownicy miała tu miejsce w roku 1684, gdy stracono za czary Alice Mollard. A procesy odbywały się nadal (z tym że szczęśliwie nie skazywano już na stos).

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Opis wykuwania noża XVII wiek

Post autor: Bodar » 02 sty 2023, 12:00

Myślałem że ostatnia poszła w 1648 ... Nie będę dalej drążył tematu w tym kierunku, bo chyba polegnę no i nie było to istotą zapytania kolegi.

Co mogę zaproponować? To dokonać nowego opisu sytuacji przy zachowaniu tła i stylu opowiadania, a nie na siłe przetłumaczenia co autorka miała na myśli U, V, miękki młotek itd.
Najlepiej pomocny byłby ktoś, kto "kowali" w grupie rekonstrukcji historycznej zbliżonej do epoki.

A przy okazji - życzę wszystkiego najlepszego w NR, szczerze :)

Jerzy
Posty: 12
Rejestracja: 22 gru 2022, 09:26
Lokalizacja: Grecja

Re: Opis wykuwania noża XVII wiek

Post autor: Jerzy » 20 kwie 2024, 18:46

Książka właśnie wyszła - "Piąta pora roku" Ali Smith (Wydawnictwo WAB). W słowie wstępnym pozwoliłem sobie podziękować wam za pomoc.

Awatar użytkownika
Saduria
forumoholik
Posty: 1733
Rejestracja: 07 paź 2016, 08:15
Lokalizacja: Gdynia

Re: Opis wykuwania noża XVII wiek

Post autor: Saduria » 21 kwie 2024, 08:53

Dzięki za pamięć :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „KOWALSTWO TRADYCYJNE - traditional blacksmithing”