topienie miedzi

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Tom Oldsmith
Posty: 317
Rejestracja: 29 gru 2010, 16:00
Lokalizacja: Harrison, NJ
Kontakt:

Post autor: Tom Oldsmith » 22 paź 2012, 01:52

To Ty miedz lutujesz srebrem, straszna rozrzutnosc. Polaczenia standardowe mozna lutowac z powodzeniem cyna, latwiej tez jest ja wyskrobac z miejsca polaczenia i w przypadku dokladnego spasowania elementow jest praktycznie niewidoczna. Dodatkowo utlenia sie na ciemny kolor i po zaoksydowaniu miedzi takie polaczenie optycznie zlewa sie w jedno. Dodatkowo jest roznica w temperaturze potrzebnej do polaczenia i wystarcza zwykla lutowka na bazie kwasu, ktora po lutowaniu rozpusci sie w wodzie.

Ja srebro daje tylko w polaczeniach narazonych na bardzo silne obciazenia (np. pracujace klamki i zawiasy, haki baskili w dwururce) i dodatkowo w przypadku lutowania mosiadzu ze spoina widoczna, po przetopieniu ma bardzo podobny kolor. Natomiast lut mosiezny traci cynk w trakcie grzania i lapie rozowy kolor, wyglad jest wrecz ohydny.

Tyle mojego, zrobisz jak zechcesz.
Ingenuity is the third hand of a craftsman ...
Tom

Awatar użytkownika
novator
Posty: 308
Rejestracja: 21 lis 2011, 20:36
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: novator » 22 paź 2012, 16:00

Tak króciutko ,taka informacja. Może ktoś skorzysta:
Jeśli ktoś używa w pracach miedzi, to dobrym pomysłem, (przynajmniej ja go zastosowałem) jest złapanie kontaktu z małymi firemkami, które wyposażają szafy sterownicze, rozdzielnice elektryczne. Info można uzyskać w większych hurtowniach elektrycznych, to raczej nie tajemnica. ;)

W tych szafach używa się szyn z czystej miedzi, grubości 0,5 i 1 cm, szerokości do 4 cm. Odcinki w hurcie elektrycznym są po około 4 m, więc siłą rzeczy zostają takiej firmie odpady, które idą na złom. Więc po co szukać na złomie jak można tak. ;)
kontakt: 604 184 715

Awatar użytkownika
Borsuk Mat
Posty: 181
Rejestracja: 05 kwie 2012, 13:13
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Borsuk Mat » 22 paź 2012, 21:42

Na co dzień spawam (właściwie to jest luto-spawanie) miedź lutem twardym.
Jeśli chodzi o użycie srebra to zwykle używa się lutu o zawartości srebra 4% do połączeń miedź z miedzią lub 45%(w otulinie) do łączenia miedzi z innymi metalami.

Zwykle spawam instalacje chłodnicze przemysłowe gdzie połączenia muszą przejść próbę ciśnień ok 30bar i próżni - 50mBar

Luty otulone 45% kosztują ok. 50zł sztuka a 4% kupuje się na kilogramy :D

ola
Posty: 6
Rejestracja: 10 paź 2012, 17:18
Lokalizacja: trojmiasto

Post autor: ola » 26 paź 2012, 04:05

Jesteście faceci kopalnią informacji :P
A co z tym tygielkiem do stopienia na palenisku? Podpowiedzcie mi coś :> :P :lol:

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 26 paź 2012, 06:23

ulep se taki z gliny i potłuczonych na drobno dachówek.
albo kup grafitowy,

Awatar użytkownika
Hiroshi
Posty: 75
Rejestracja: 23 maja 2013, 13:28
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Hiroshi » 31 maja 2013, 09:34

Mam zamiar wytopić miedź z resztek rurek z ogrzewania centralnego. Czy jeśli zrobię w cegle szamotkowej odpowiedni otwór czy spełni to role tygla?
Sprawiedliwość bez mocy jest niczym,
Moc bez sprawiedliwości to tylko przemoc.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 31 maja 2013, 09:50

Jeśli będziesz grzał palnikiem od góry to pewnie się stopi.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
Hiroshi
Posty: 75
Rejestracja: 23 maja 2013, 13:28
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Hiroshi » 04 cze 2013, 07:30

Mam zamiar grzać to w piecu/kotlince, którą dodałem w dziale palenisko. Nie będzie to palenisko gazowe, stąd ponawiam moje pytanie ;) Czy wystarczy otwór w cegle szamotce czy lepiej ulepić tygiel z samej zaprawy szamotowej? Można gdzieś w Jaśle dostać borax, bo jak mniemam jest niezbędnym topnikiem?
Sprawiedliwość bez mocy jest niczym,
Moc bez sprawiedliwości to tylko przemoc.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 04 cze 2013, 07:54

Jeżeli będziesz grzał od spodu to szamot się nie nada. Potrzebujesz czegoś co dobrze przewodzi ciepło i dość szybko się nagrzewa, a w tym wypadku szamot widział bym jako izolator, a nie przewodnik. Wiele czasu będziesz potrzebował aby wytopić coś w szamocie. Jedyna opcja to grzanie z góry palnikiem. Boraks dostaniesz w sklepie ogrodniczym jako trutka na mrówki.

Awatar użytkownika
Hiroshi
Posty: 75
Rejestracja: 23 maja 2013, 13:28
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Hiroshi » 04 cze 2013, 13:13

Spróbuje odlać tą bułeczkę na tsube w cegle szamotkowej. Nawiew już mam do kotlinki o taki - http://img16.tablica.pl/images_tablicap ... mielec.jpg
Sprawiedliwość bez mocy jest niczym,
Moc bez sprawiedliwości to tylko przemoc.

Jaszczur
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:50
Lokalizacja: Lutomiersk

Re: topienie miedzi

Post autor: Jaszczur » 06 paź 2023, 17:17

Lutowanie miedzi srebrem to nie rozrzutność a staranność. Oczywiście umownie srebrem , bo stosuje się luty twarde o bardzo niskiej zawartości srebra (czyt. powyżej), które są bardzo tanie. Dają dobrą wytrzymałośc mechaniczną a przede wszystkim szczelność połączeń i bardzo skutecznie oblewają łączone elementy. Lutowanie cyną to męka w porównaniu z lutem twardym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”