Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

egojack1

Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: egojack1 » 08 kwie 2016, 08:35

Dla tych, którzy grawerują, sygnalizuje pojawienie się na rynku narzędzi grawerskich dużej nowości. Znany ukraiński warsztatowiec Дядько Максим zaprezentował nowy model imadła grawerskiego, które nie dość, że się obraca, uchyla (takie modele robił już wcześniej), to jeszcze ma możliwość UWAGA przesuwać się w poziomie i powracać samoczynnie do położenia centralnego. Jest to nowość prawdopodobnie na skalę światową. Funkcja ta jest pomocna przy grawerowaniu w polu mikroskopu, aby nie było potrzeby przesuwania detalu w szczękach lub całego imadła i szukania miejsca obrotu. Masa tego imadła 16kg, rozsuwanie szczęk 100mm. Produkuje jeszcze 10kg i mniejsze.

https://www.youtube.com/watch?v=F8aVSS2ntG0

graffic

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: graffic » 08 kwie 2016, 09:04

bardzo fajny sprzęt :)

ale park maszynowy do jego wyprodukowania - jeszcze fajniejszy :)

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Remington » 09 kwie 2016, 10:24

To nie nowość, widziałem stare filmiki takich samorobnych konstrukcji grawerów w USA, ta sama zasada działania.

graffic

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: graffic » 09 kwie 2016, 11:43

Remington - ta konstrukcja kuli grawerskiej jest znana mniej więcej od początku XX wieku (wystarczy przejrzeć katalogi firm złotniczych) - bardziej interesujące jest to że koleś ma wiedze i sprzęt, które umożliwiają mu wytwarzanie takich kul (pomijam fakt, że to co robi idzie na sprzedaż)

egojack1

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: egojack1 » 09 kwie 2016, 12:23

Chyba źle mnie zrozumieliście. Samo imadło obracające się i uchylne po sferze nie jest oczywiście nowością.
Powtórzyłem za autorem filmu, że taki ekscentryczny POZIOMY przesuw, pomocny przy grawerowaniu z obracaniem pod mikroskopem to nowość w takim imadle.
Remington jeśli znasz temat, to napisz na jakiej zasadzie działa taki ekscentryczny przesuw z blokowaniem i samocentrowaniem po powrocie do środka pokazany na filmie. Daj też linka do imadeł z taką funkcją.
Sam autor to prawdziwy człowiek renesansu, znakomitość warsztatowa, 28 letni Ukrainiec ze Lwowa, ciekawostka, że nie ma żadnego formalnego wykształcenia technicznego, jest samoukiem, a skończył ekonomię. Pięknie maluje, graweruje, kuje czasami piękne rzeczy, jest mistrzem obróbki mechanicznej, i diabli wiedzą co jeszcze potrafi robić.

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Remington » 10 kwie 2016, 10:44

Filmiku nie znajdę, zasada była taka, że kula przesuwana po płycie obrotowej utrzymywała się na magnesie. Taką przystawkę do kuli planuję zrobić, właśnie do pracy pod mikroskopem.

egojack1

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: egojack1 » 10 kwie 2016, 13:10

Też tak przypuszczam, że Дядько Максим zastosował magnes, który załączany/wyłączany dźwignią z boku blokuje lub odblokowuje możliwość przesuwu poziomego górnej części imadła. Magnes jest pewnie załączany/wyłączany na podobnej zasadzie, co w podstawach magnetycznych do czujników zegarowych i innych narzędzi.

Awatar użytkownika
Animal
Posty: 192
Rejestracja: 08 mar 2015, 18:45
Lokalizacja: Kaźmierz

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Animal » 22 cze 2016, 21:15

Jak przy grawerstwie jesteśmy to zapytam może ktoś wie . Gdzie można kupić grawerkę pneumatyczną widziałem takie na ebayu ale nie mam tam konta właściwie mam konto ale nie mogę się połapać co do przelewów bo to trzeba mieć jakiś pay coś tam podać swoje jakieś dziwne dla mnie dane banku i numery nie wiem o co w tym chodzi więc pytam może gdzieś w Polsce kupię coś takiego ?

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Remington » 22 cze 2016, 22:56

Są dostępne w sklepach z narzędziami dla jubilerów. Np. Kociuba, ja tam kupiłem.

Awatar użytkownika
Animal
Posty: 192
Rejestracja: 08 mar 2015, 18:45
Lokalizacja: Kaźmierz

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Animal » 23 cze 2016, 10:14

Remington pisze:Są dostępne w sklepach z narzędziami dla jubilerów. Np. Kociuba, ja tam kupiłem.
Przejrzałem ten sklep i szczerze mówiąc ceny jak dla mnie zaporowe może to dobry sprzęt ale nie na moją kieszeń na ebayu chińskie około 600 zł +- więc raczej z tego sklepu nie skorzystam choćby z braku funduszy ale dziękuję za info napisałem do tego Ukraińca zobaczę co on mi powie

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Qmar » 23 cze 2016, 21:21

Daj znać ile ten Ukrainiec chce za takowe.
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Animal
Posty: 192
Rejestracja: 08 mar 2015, 18:45
Lokalizacja: Kaźmierz

Re: Grawerskie imadło obrotowe, uchylne, z przesunięciem poziomym.

Post autor: Animal » 23 cze 2016, 22:33

Jak się odezwie to napiszę sam ciekaw jestem a takowe coś by mi sie przydało
Pisałem jeszcze raz ale na razie się nie odzywa Egojack uprzedzał mnie że tak może być facet ma ponoć mnóstwo pracy trzeba poczekać

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”