płot

techniki metaloplastyczne i informacje z zakresu odlewnictwa

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

habeer
Posty: 595
Rejestracja: 09 wrz 2016, 08:31
Lokalizacja: Na Dolnym Śląsku piękne okolice, gmina Miękinia, Pisarzowice :)

płot

Post autor: habeer » 23 lis 2016, 22:47

takie pytanie mam i wierze, że pomożecie.
wykonano u mnie na posesji płot ze sztachetami. ramki stalowe, deseczki drewniane. płot ma długość około 55 metrów i w lecie furtka umiejscowiona mniej więcej w połowie klinowała się między słupkami, a teraz jak jest chłodno to nie da się jej zamknąć, bo jest "za krótka". ewidentnie wykonawca zaniedbał rozszerzalność stalowej konstrukcji. czy jest możliwość, aby to jakoś naprawić? jak zajdzie potrzeba popełnię fotki ogrodzenia, aby przybliżyć problem.

Pzdr
Habeer

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: płot

Post autor: BANAN » 23 lis 2016, 22:59

Zmierz ramkę furtki na wysokości winkli i na wysokości puszki zamka, będziesz miał odpowiedź. Rozszerzalność i owszem, ale nie aż taka. Słupki mogą chodzić, ale to raczej przy silnych mrozach.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
deMaus
Posty: 95
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:17
Lokalizacja: Mazańcowice

Re: płot

Post autor: deMaus » 24 lis 2016, 09:21

Ja też tak miałem, w domu rodzinnym, że bramka latem nie chciała się wpasować pomiędzy słupki, a zimą latała w dwie strony jak chciała. Z tym, że bramkę i słupki robił mój tata, z prętów zbrojeniowych i kantówek, więc nie było do kogo mieć pretensji.
Pomogła obserwacja, który słupek robi odchyły (u mnie akurat jeden) i wspawanie płaskownika jako odciągu. Od góry wyginającego się słupka, do dołu słupka po drugiej stronie segmentu. Oczywiście wspawanie musiało nastąpić w momencie, gdy bramka działała poprawnie.

download/file.php?mode=view&id=17996
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: płot

Post autor: lolek69 » 19 gru 2016, 06:42

ja miałem dokładnie to samo tyle że też nie mogłem mieć do nikogo pretensji, bo zdjąłem siatkę i po całości wspawałem poprzeczki z profili
ja rozwiązałem to inaczej. na ostatnim przęśle przeciąłem obydwa profile pomiędzy przedostatnimi sztachetami trochę przyszlifowałem żeby był luz tak na 3 mm i nałożyłem na nie kawałki większego profila, ale takiego że wszedł na wcisk. te kawałki mają po dwa nagwintowane otwory i króciutkie śrubki lekko to usztywniają. z zewnątrz tego nie widać bo jest prawie ściśle pomiędzy szczeblami.
nie wiem czy tak mogłoby być gdzieś na mieście, ja to mam na działce w ogrodach działkowych
eee tam, w sumie ten odciąg chyba lepiej się sprawdzi
tylko ja nie miałbym go jak wkomponować, bo przeszkadzałyby te dwa profile, do których przykręcone są sztachety, trzeba by go dać tak że by wystawał, a trzeba dać przynajmniej kątownik, lub profil bo płaskownik jest za słaby, chyba że dać go w lecie, tak by pracował tylko na naciąganie

Awatar użytkownika
Dudek
Posty: 66
Rejestracja: 28 mar 2016, 11:11
Lokalizacja: Sierpc

Re: płot

Post autor: Dudek » 24 gru 2016, 13:29

O rany, myślałem, że tylko u mnie tak brama tańcuje. Cztery pory roku i cztery ustawienia bramy. Odkopałem przy jednym słupku trochę, żeby zobaczyć ile betonu jest pod ziemia. Jest wielachna bryła, a słupek tańcuje na boki. Tak to ani drgnie, ale różnica w położeniu jest ok 1 cm między latem a zimą, co na końcu skrzydła bramy daje 3-4 cm.

Bardok
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:09
Lokalizacja: Orzesze

Re: płot

Post autor: Bardok » 25 gru 2016, 20:06

Może zawiasy da się przerobić na regulowane i w razie potrzeby mógłbyś nimi regulować.
Jeśli pod bramą lub furtką niema zbrojonej ławy fundamentowej która łączy oba słupki to na 99% będzie nimi wyrabiało w zimie.

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: płot

Post autor: lolek69 » 25 gru 2016, 20:58

bez sensu regulować w zależności od pory roku. im dłuższy płot połączony na sztywno ze słupkiem bramy wym większa odchyłka. więc albo mocny odciąg jak zasugerował kolega wyżej, albo przerwanie sztywnego połączenia gdzieś blisko słupka

ODPOWIEDZ

Wróć do „METALOPLASTYKA I ODLEWNICTWO - metalworking and founding”