Budujemy młot resorowy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Budujemy młot resorowy

Post autor: BANAN » 03 wrz 2009, 07:12

Warto poświęcić temu tematowi oddzielny wątek, bo dla kogoś kto zaczyna przygodę z kowalstwem od zera młot sprężarkowy,czy fabryczny resorak jest nieosiągalny, a tu przy odrobinie chęci i niewielkim nakładem finansowym można zrobić sobie zgrabnego pomocnika.Proponowałbym by nikiel lub wat wkleił 12 ston planu młota Krusta lub link ,tylko taki by te 12 stron się wyświetliło , bo nie każdy kuma w zachodnich językach, a potem powklejalibyśmy fotki naszych konstrukcji i podyskutowali o modyfikacjach.Warto by znalazły się młotki boda,Adalbertusa ,Fe i innych kolegów , którzy pokazywali swe konstrukcje na starym forum.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2011, 15:25 przez BANAN, łącznie zmieniany 1 raz.

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 03 wrz 2009, 07:19

to na pewno będzie przydatne,ja przy moim pierwszym młotku popełniłem kilka błędów które można było uniknąć :mrgreen:

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 03 wrz 2009, 08:47

Dla mnie to sie bardzo przyda, w następnym roku może zaczne budowac coś takiego.

diave
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2009, 23:29
Lokalizacja: Kuznocin

Post autor: diave » 03 wrz 2009, 09:36


Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 03 wrz 2009, 09:47

Ciekawy pomysł, z czyms takim jeszcze sie nie spotkałem. Ciekawe, jak sie spisuje w rzeczywistości.

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 03 wrz 2009, 19:40

mój pierwszy młotek był podobnie wykonany,jest o wiele bardziej skomplikowany , mój się nie sprawdził więc go przerobiłem go na typowego resoraka :-D

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 04 wrz 2009, 15:04

to jest adres 12 stron z projektem młota krusta http://ftpforge.chez-alice.fr/krusty.pdf

Robert W.
Posty: 547
Rejestracja: 28 sie 2009, 20:01
Lokalizacja: Góral z Pienin

Post autor: Robert W. » 04 wrz 2009, 17:25

to jedna z najprostrzych konstrukcji młotka,ja niestety nie miałem takich planów do wszystkiego dochodziłem sam i walnąłem kilka byków konstrukcyjnych :mrgreen:

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 06 wrz 2009, 18:27

Zacznijmy wklejać fotki naszych młotków. Michał wklej mój młot zanim wybierzesz się do Irlandji.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2009, 18:34 przez BANAN, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 07 wrz 2009, 08:17

Wzorowałem się na planach Krusta,z modyfikacjami.Zasadniczo trzema:-prowadnica bijaka,to prowadnica bramowa w której fruwa wózek do bramy przesuwnej,wszystkie kółka teflonowe żeby było ciszej.to rozwiązanie nie ogranicza skoku bijaka. -targaniec, wstawiłem wnim dwa pi€ra resorowe wygięte jak na fotce,dzięki temu wydłuża się on i skraca w trakcie pracy umożliwiając kucie cieńszych i grubszych detali bez konieczności podwyższania bijaka śrubą rzymską, zabezpiecza też elementy przeniesienia napędu przed przeciążeniem ,a zatem i uszkodzeniem, -trzecia zmiana to napinanie paska,nie wstawiałem napinacza ,silnik jest zamocowany na wachliwej blasze po naciśnięciu pedału wychyla się napinając pasek.Tojeszcze nie koniec moich modyfikacji. Myślę o prowadzeniu trójwózkowym i ohamulcu koła zamachowego.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 29 paź 2009, 13:10

Mamy czas zimowy ,długie wieczory ,dobry okres na skonstruowanie sobie pomocnika.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 30 paź 2009, 12:52

Hamulec bardzo fajna sprawa , na smoróbce nigdy nie pracowałem ale MR bez hamulca to jest porażka , a nie daj boże coś dokładnego robić czy wykańczacz to to już w ogóle ;-)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 30 paź 2009, 15:20

Kujus a dostałeś moje PW w kwestii sprzęgła hydrokinetycznego w młocie?
Obrazek

Awatar użytkownika
Kujuś
Moderator
Posty: 213
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:01
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka/Wrocław
Kontakt:

Post autor: Kujuś » 30 paź 2009, 17:25

Witam właśnie przeczytałem , jakoś na nowym forum te nowe wiadomości nie rzucają mi się w oczy :-/ i nie zauważyłem . Może przytoczę zapytanie na forum bo innych też to może interesować. A więc Grzechu napisał: Łazi mi po głowie budowa tire hammera. coś jak tu http://forgemagic.com/bsgallery/bsphoto239.jpg

Wpadło mi w łapy sprzęgło hydrokinetyczne od meśka 124 i planuje to wykorzystać w podobnej konstrukcji. Odpadało by użycie opony tylko koło zamachowe, jakiś hamulec i konstrukcja wraz z amortyzacją bijaka jak na zdjęciu. Odciążał bym silnik kosztem energii na sprzęgle ale kurde moim zdaniem to może się udać. Co ty na to? Ma to sens?

Powiem tak , ze sprzęgłem tego typu się nie spotkałem nigdzie poza książkami i nie wiem jak się tym steruje , w fadromie masz regulację poprzez dopuszczanie upuszczanie oleju czym zajmuje się osobna pompa , jak to samo jest w tym co masz to odpuść bo będzie to strasznie skomplikowane i znając życie awaryjne. Jeżeli jest tak że sterowanie podobne jak w sprzęgle tarczowym czyli przód tył jakąś wajchą czy drążkiem to to jest idealne rozwiązanie bo hydraulicznego sprzęgła nie spalisz i jest o wiele trwalsze. Polecałbym znaleźć od razu wałek sprzęgłowy od mercedesa i zrobić następujący układ:
Obrazek
Wybaczcie że to wygląda jak wygląda ale aparatu nie mam pod ręka i skaner jebnął to musiałem pokrakę w paincie stworzyć, ja bym to widział tak , tylko sprawdź jak z tym sterowaniem sprzęgłem :-)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 30 paź 2009, 18:12

Zajebioza. Koło zamachowe powinno być odpowiednio ciężkie... Muszę tylko podumać jak wygląda sprawa sterowania tym sprzęgłem.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”