Palnik propan+tlen

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Jacenty » 21 wrz 2016, 19:01

Mówiąc szczerze nie jestem w stanie powiedzieć jaką mam dyszę ale jeżeli jesteś mocno zainteresowany to zadzwoń jutro około dwunastej to sprawdzę i udzielę bardziej wyczerpującej odpowiedzi. Podaję numer telefonu ponieważ z moją pamięcią przy takim obłożeniu robotą najnormalniej w świecie zapomnę. W razie nie będziesz miał ochoty zadzwonić to nasmaruj smsa a odpiszę.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Qmar » 21 wrz 2016, 19:40

Jak chcesz jutro rzucę fotkę zestawu który ja sobie kupilem.
Mam reduktory na obydwu butlach i palnik z tańszych sherman. Do tego 2 rodzaje dysz, jedne do cięcia a drugie do grzania (po 5 sztuk z różnymi wielkosciami otworów). Uxyeam tylko do grzania najwiekszej i jest git.
What man is a man who does not make the world better?

KUBA2
Posty: 675
Rejestracja: 08 sty 2014, 07:53
Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: KUBA2 » 21 wrz 2016, 20:16

Qmar nie ma dysz do cięcia, lub do grzania. Dyszą 1 mm nie przepalisz blachy 20 mm ;) ;) ;)

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Qmar » 21 wrz 2016, 21:03

Hmm wywnioskowalem to po wyglądzie dysz. Jutro rzucę fotki to mi podpowiesz czym się różnią. A raczej dlaczego bo czym to sam wiem :D

Tak btw. 20mm to już nie blacha a płyta :P
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Salaputro » 22 wrz 2016, 08:15

Qmar pisze:Hmm wywnioskowalem to po wyglądzie dysz. Jutro rzucę fotki to mi podpowiesz czym się różnią. A raczej dlaczego bo czym to sam wiem :D

Tak btw. 20mm to już nie blacha a płyta :P
Nie masz racji Qmar - nie ma takiego asortymentu jak płyty stalowe - są tylko blachy o różnych brubościach :-)


Panowie przyglądam się tej dyskusji o palnikach i widzę , że w większości przypadków stosujecie do grzania palniki przeznaczone do cięcia - a to jest błąd. Na krajowym rynku jest w zasadzie tylko dwóch producentów palników do podgrzewania - PERUN i POMET WRONKI. Do podgrzewania służą nasadki z dyszami wielootworkowymi. Tymi nasadkami nie da się spawaś ani ciąć -one są tylko i wyłącznie do podgrzewania i działają rewelacyjnie sam używam zestawu z Pometu Wronki od około15 lat i zużyłem już kilka nasadek.
Co do bezpieczników - zapewne warto - ale ja nie używam ;-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Qmar » 22 wrz 2016, 08:57

Salaputro pisze: Nie masz racji Qmar - nie ma takiego asortymentu jak płyty stalowe - są tylko blachy o różnych brubościach :-)
Racja, ale dla mnie to dziwnie brzmi "blacha 20mm" :D to trochę tak jak u jubilera powiedzieć że potrzebujesz drut 4mm ze srebra to Ci powie że to to już pręt jest :D
What man is a man who does not make the world better?

Awatar użytkownika
blob
Posty: 617
Rejestracja: 05 sty 2014, 15:15
Lokalizacja: Łychów Szlachecki

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: blob » 22 wrz 2016, 09:01

20mm to cienizna my w pracy mamy blachy od 3 do 250mm :mrgreen:
blob

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Qmar » 22 wrz 2016, 09:05

:facepalm: ale wtopiłem :D
No wiem wiem :D tyle, że ja zajmuję się płatnerstwem dla mnie nie ma blach grubszych jak 3mm ;)
What man is a man who does not make the world better?

jakubzpodlasek
Posty: 82
Rejestracja: 25 lip 2016, 20:37
Lokalizacja: kujawy i pomorze

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: jakubzpodlasek » 22 wrz 2016, 09:16

na złomowisku pan ciął dyszą wielootworkowa. widocznie nie wiedział, że nie mozna

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Jacenty » 22 wrz 2016, 10:38

Z tego co kojarzę ( choć nie używam ) to konstrukcja panika do cięcia jest zupełnie inna, a niżeli takiego do grzania i spawania. Sprawdziłem rozmiar dyszy i ma ona rozmiar 1,2. Taka do podstawowej roboty wystarczy jednak w razie bardzo zależało by ci na samym grzaniu to poszukaj palnika smoczkowego, który jest znacznie wydajniejszy ponieważ wali płonieniem z kilku otworów. Cena nie jest przyciągająca więc reasumując, kup najtańszy z dyszą 1,2mm lub większą. Dodam, że rozmiar dyszy ma wpływ na ekonomię palnika. http://www.arweld.net/1521,palnik-do-po ... -217a.html

Butlę kup dużą bo małą będziesz wymieniał co godzinę. Duża to kilka dni pracy( mowa o tlenowej). Gdybyś miał możliwość to w butlę gazową lej LPG tanio, wydajnie oraz energetycznie. Butlę z propanem ładują do połowy, a jej koszt to 65zł. Lpg pod korek 38zł.

Dopiero zauważyłem, że Salaputro opisał temat palników dość wyczerpująco to jednak posta nie kasuję z racji tego, że kolega wybierze sobie informacje,( dodatkowe) które mogą być pomocne.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Jacenty » 22 wrz 2016, 10:58

Maćku ja nie zmieniałem nigdy nasadki palnika, ale jeżeli mogę podpowiedzieć to wystarczy na taśmówce ( drobna gradacja) delikatnie przeszlifować czoło dyszy i jądro płomienia nabiera właściwego kształtu na bardzo długo. Oczywiście otworek należy delikatnie wyczyścić by usunąć zaciągnięty do wewnątrz materiał. Taka sama metoda dotyczy dysz do migomata. Ostatnią chyba pół roku temu wymieniłem i po lifcie śmiga jak nóweczka.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Jacenty » 22 wrz 2016, 17:42

Kolego Jakubie, dopiero dopatrzyłem się, że nie postawiłeś przysłowiowej kropki nad "i" i nie przedstawiłeś się w stosownym dziale, a nie ukrywam, że czynność ta jest obowiązkowa zważywszy na fakt iż jeden z punktów regulaminu forum w sposób jednoznaczny narzuca takowy obowiązek. :|

jakubzpodlasek
Posty: 82
Rejestracja: 25 lip 2016, 20:37
Lokalizacja: kujawy i pomorze

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: jakubzpodlasek » 22 wrz 2016, 20:10

Bardzo dziekuję Jacku-Sz za wyczerpujace wskazówki!
Salaputro, Qmar- Wam dziękuje również.

p.Jacku, temat mojego przedstawiania się już tłumaczyłem - w poprzednim wątku w którym również się nie przedstawilem.
W tym poście sprostowanie sytuacji:
http://www.forumkowalskie.pl/viewtopic. ... 582#p88167

W celu uniknięcia przyszlych nieporozumień - przedstawiam się po raz wtóry - bez zbędnej zwloki.

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: Salaputro » 22 wrz 2016, 21:10

jakubzpodlasek pisze:na złomowisku pan ciął dyszą wielootworkowa. widocznie nie wiedział, że nie mozna
Nie nie wiedział tylko używał dyszy wielootworkowej do cięcia - czyli tej najbardziej popularnej.

jakubzpodlasek
Posty: 82
Rejestracja: 25 lip 2016, 20:37
Lokalizacja: kujawy i pomorze

Re: Palnik propan+tlen

Post autor: jakubzpodlasek » 22 wrz 2016, 21:31

to bardzo prawdopodobne. była inna niz wielootworkowe dysze które mi teraz pokazaliscie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”