Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

poziomek
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2015, 14:18
Lokalizacja:

Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: poziomek » 21 sie 2017, 20:32

Cześć!

Od jakiegoś czasu przeczesuję internety w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie - co dobrego daje regulacja obrotów w szlifierce kątowej i czy warto do takiej funkcji dopłacić?

Jak dotąd udało mi się ustalić, że przydaje się do:

- w miarę precyzyjnej pracy - mniejsza prędkość - mniej materiału zżera, większy margines błędu
- trudniej przegrzać metal przy cięciu lub szlifowaniu
- pozwala zastosować szczotki druciane, które mają mniejszą dopuszczalną prędkość roboczą
- można polerować metal za pomocą filcu (również ze względu na mniejsze dopuszczalne prędkości)

Ewentualnie pozwala na wygodniejsze cięcie betonu, bo mniej pyli (gdyby komuś akurat było potrzebne).

Czy ktoś jest w stanie coś sensownego do tej listy dodać? :)
Obrazek

graffic

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: graffic » 21 sie 2017, 20:57

generalnie jedno - im prostsze urządzenie w budowie, tym mniejsza szansa na to że coś się spitoli, dlatego zabawa ze zmianą obrotów to raczej bezsensowny (wg mnie) wydatek i niepotrzebna komplikacja sprzętu - chyba że z załączenia sprzęt jest multifunkcyjny

jeśli chodzi o inne funkcje - dobieram do prędkości obwodowych i już

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: Aries » 22 sie 2017, 11:31

Też uważam, że to zbędny dodatek. Kiedyś taką miałem i nigdy tej funkcji nie wykorzystywałem.
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: BANAN » 22 sie 2017, 13:42

Jestem innego zdania. Jak szlifowałem szlifierką bez regulacji to krew mnie zalewała. Tarcza brała jak była nowa. Po chwili się ścierniwo przypalało. Z regulacją obrotów tarcza się nie zamula.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: Aries » 22 sie 2017, 20:35

Pytanie o jakiej tarczy piszesz. Chodzi o cięcie czy szlifowanie?
BANAN pisze: Z regulacją obrotów tarcza się nie zamula.
Czyli dajesz niższą ilość obrotów i wtedy tarcza nie pali?
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: Bodar » 22 sie 2017, 20:38

Regulacja obrotów w mojej przedłuża życie tarcz listkowych, przy tych mi się sprawdza.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: BANAN » 22 sie 2017, 21:00

Aries pisze:Pytanie o jakiej tarczy piszesz. Chodzi o cięcie czy szlifowanie?
BANAN pisze: Z regulacją obrotów tarcza się nie zamula.
Czyli dajesz niższą ilość obrotów i wtedy tarcza nie pali?
Pracuję na niższych obrotach. Oczywiście szlifowanie zarówno tarczami do szlifowania jak i listkówkami.
Kontakt 517355290

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: Remington » 22 sie 2017, 22:46

Jak się pracuje listkówkami i szczotami, to regulacja jest niezbędna.

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: reneq » 23 sie 2017, 06:39

Niezbędna przy:
- precyzyjnych pracach małymi ściernicami (np: 3M) przy mosiądzu/kwasówce,
- wszelkiego rodzaju pracach polerskich, choćby samochodu,
- wierceniu koronkami diamentowymi.
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

Awatar użytkownika
Gnom
Posty: 345
Rejestracja: 26 lut 2014, 12:19
Lokalizacja: Wińsko
Kontakt:

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: Gnom » 24 sie 2017, 14:47

Do listkowych i drucianych tarcz regulacja obrotów to rzecz niezbędna. Sam, od kiedy mam kątówkę z regulacją, nigdy już nie kupię wersji bez. Wydatek niewiele większy, a zakres funkcjonalności maszyny dużo większy :)
Często nakładam tarczę na rzep i gładzę/szlifuję drewno papierem ściernym - nie dotyczy to kowalstwa czy ślusarstwa, ale może to mieć dla kogoś znaczenie.
Demokracja - tyrania większości nad mniejszością.

poziomek
Posty: 4
Rejestracja: 10 gru 2015, 14:18
Lokalizacja:

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: poziomek » 24 sie 2017, 22:56

Z tarczami do szlifowania i lamelkami też mi się tak wydaje - ich twardość jest projektowana pod jakieś tam uśrednione/wydumane przez producenta zastosowanie, w życiu wychodzi tak, że albo się przypala albo zbyt szybko zużywa. A regulacją obrotów jakoś to można najwyraźniej skorygować. Dzięki wszystkim za opinie - jak moja kątówka wyzionie ducha to następną wezmę z regulacją ;)
Obrazek

krzesimir
Posty: 303
Rejestracja: 09 sty 2015, 22:32
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: krzesimir » 28 sie 2017, 22:12

W pracy używam dwóch szlifierek Boscha.
Pierwsza ma 1500w i kiedyś posiadała regulację obrotów. Naprawa popsutego pokrętła w serwisie 250 zł. Nic innego nie przejdzie bo to firma która wszystko serwis i papier. Dlatego nie naprawiona. Olałem gderanie majstra.
Ta szlifierka posiada obecnie średnie jak na jej możliwości obroty. Myślę, że są dość uniwersalne.
Druga szlifierka ma 720 w. Obroty bez możliwości regulacji. Chce ją często wyrwać z rąk. Mało precyzyjna bym powiedział. Jedyna zaleta to jej małe gabaryty.
W domu mam teraz AEG 800 w. Ma średnie obroty bez możliwości regulacji.
Myślę, że jeżeli kupić bez regulacji to właśnie taką z mniejszymi nieco obrotami. Problem jest kupić małej mocy i gabarytów szlifierkę z regulacją. Dlatego AEG bo średnie obroty.
Doświadczenie to coś co zdobywamy zaraz po tym jak było nam potrzebne ;-)

robertox
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2017, 10:37
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: robertox » 03 wrz 2017, 03:33

Poziomek praktycznie odpowiedział sobie na zadane pytanie , podpisuję się pod stwierdzeniem iż regulacja jest potrzebna a w niektórych wypadkach wręcz konieczna szlifowanie np. Jestem zaskoczony cena serwisu firmy Boscha którą opisał Krzesimir . Ta firma wypuszcza coraz gorszy złom i furę pieniędzy chce hmm na legendzie i niewiedzy widocznie jedzie . Ja używam sprzętu jednej firmy i staram się kupować te które pochodzą z krajów starej unii . Będąc w sklepach biorę do reki narzędzia oferowane u nas i na pierwszy rzut oka niby to samo tylko waga inna . a to wiele mówi o użytych materiałach ceny podobne wiec jak ,, rąbią nas w rogi aż iskry idą " . Ostatnio wysłałem swoja szlifierkę 125 do serwisu niby nic się nie stało ale należało jej się wiec tak wymiana przełącznika, wymiana przewodu , wymiana całej obudowy głowicy łożyska itp , smarowanie czyszczenie cena za wszystko ok 200 zł z przesyłką . Fakt daleko i trochę trzeba poczekać m Stargard . Nie ujmuję nikomu pozostałym prowadzącym serwis tej firmy trochę brak w Stargardzie jest główny i jest ok . Nie chciałem reklamować ale jest to Metabo . tu adres serwisu jak by ktoś potrzebował : Metabo Polska Sp. z o.o.
Serwis
ul. Gdyńska 28
73-110 Stargard Pracowałem tym sprzętem w firmach , mam u siebie i jestem zadowolony . A uwaga skupienie w obsłudze sprzętów zawsze konieczna , późniejsze ała nie potrzebne . Jeszcze jedno moje spostrzeżenie wielu majstrów kieruje strugę iskier przy cieciu szlifowaniu w swoja stronę , nie wiem do dziś czym jest to spowodowane , brakiem mzliwosci odwrócenia osłony , przyzwyczajenie bo taka szkoła , czy lubią korund z opiłkami metalu pędzący w swoja stronę czuć na własnej skórze ? odwracanie tarcz napisem to lansik kto czym tnie ponoć ha ha

robertox
Posty: 18
Rejestracja: 04 sie 2017, 10:37
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: robertox » 03 wrz 2017, 03:40

Ps . jeśli miałbym dodać coś jeszcze to musi tez mieć system Quick oszczędza wielu kłopotów i nerwów .

bambus1121
Posty: 46
Rejestracja: 23 gru 2016, 04:30
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Co daje regulacja obrotów w kątówce?

Post autor: bambus1121 » 15 wrz 2017, 00:33

Do druciaków nie widzę możliwości pracy bez regulacji. tak samo przy ściernicach diamentowych. niektóre tarcze do cięcia również mają zalecaną niższą prędkość obwodową, za to po zużyciu jej do połowy np powinno się obroty szlifierki zwiększyć bo prędkość obwodowa maleje wraz ze zużyciem tarczy. Ogółem ja jestem zdania że nie ma rzeczy uniwersalnych ale lepiej regulację obrotów mieć niż nie mieć. Pomijam fakt że w warsztacie jedna szlifierka to za mało. ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”