NIETYPOWY PALNIK

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

virtual_1

NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_1 » 13 sie 2018, 07:25

Witam,

Buduję trochę nietypowy palnik DO PIECA DO WYŻARZANIA ODPRĘŻAJĄCEGO MAX 650 STOPNI i potrzebuję trochę Waszej pomocy gdyż trochę się zaciąłem. próbuję zbudować palnik jak na zdjęciach. Testowo było to zrobione tak ze w profilu 60x40 wyciąłem otwory 1x55 mm tak około 70 szt i podłączyłem palnik dekarski fi 60mm czyli jakieś 60kW. Palnik ładnie palił się przy małym płomieniu i przy prawie maksymalnej mocy. teraz chciałbym go zmodyfikować gdyż to był tylko test. Chciałbym zamontować regulator jak na zdjęciu (z taboretu gazowego) i zamontować dyszę na na wejściu do palnika tak około 80 cm od regulatora. wcześniej chwiałbym mieć reduktor i zabezpieczenie jakieś (jak do acetylenu).

Czy pomożecie mi znaleźć jakieś komponenty żeby taki zestaw zorganizować? na pewno brakuje mi rurki od reduktora do dyszy (i nie mogę znaleźć takiego elementu nigdzie) jaki reduktor zastosować?

Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczny.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: NIETYPOWY PALNIK UWAGI.

Post autor: BANAN » 13 sie 2018, 11:12

Jeśli piszesz, że podłączony palnik dekarski się sprawdza to po co pakować się w dodatkowe koszty? Chyba, że chcesz dołożyć nadmuch i mieć płynną regulację ilości mieszanki to ma to sens. Rurką do wkręcenia dyszy gazowej(końcówki prądowej MIG) mogę poratować.
Kontakt 517355290

virtual_1

Re: NIETYPOWY PALNIK UWAGI.

Post autor: virtual_1 » 13 sie 2018, 12:15

Chodzi o to ze sterowanie chce mieć w innym miejscu i w miarę możliwości zęby to wyglądało. Stąd pomysł na pokrętło z taboretu gazowego. A skąd bierzesz takie rurki??? można je gdzieś kupić? bo z tego co widzę to dużo ludzi na zrobione lutowanie do jakichś rurek ale wolałbym mieć jednak możliwość wymiany dyszy.

Chciałbym reduktor zastosować jednak też nie bardzo wiem jaki :( taki marketowy to się domyślam nie ma wydajności na 50kW.

Zabezpieczanie na wąż ma być takie jak do acetylenu?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: BANAN » 13 sie 2018, 13:44

https://allegro.pl/reduktor-butlowy-lpg ... 6ac556a68c Reduktor taki, a rurki sam robię do swoich palników ściągając rurkę miedzianą fi 10x1 do wewnętrznej średnicy 5 mm by można było ją szósteczką nagwintować.
Kontakt 517355290

virtual_10
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2018, 13:57
Lokalizacja: kraków

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_10 » 19 sie 2018, 13:20

Reduktor zakupiłem, niestety nad rurką miedzianą muszę trochę popracować.

Pytanie które mi się nasunęło dotyczy ciśnienia gazu i sposobu regulacji ponieważ regulator który myślałem ma ciśnienie robocze 37mbar. A to może się okazać niewystarczające ponieważ palnik dekarski był wpięty do butli bez żadnego reduktora czyli max 15 bar.

Czy macie może pomysły skąd można wziąć zawór regulacyjny gazu który byłby przystosowany do ciśnienia np 5 bar?

Najprościej byłoby dać zawór kulowy ale moim zdaniem to niezbyt piękne rozwiązanie. Wolałbym mieć możliwość sterowania jak w kuchence gazowej. Dawno temu "yakiba" pisał o zaworze od małej butli na propan- butan ale bez szczegółów i nie ma już dostępu do zdjęc. macie jakieś inne propozycje? Ewentualnie jakiś manual jak taki zawór przystosować do pracy????
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: BANAN » 19 sie 2018, 13:44

Całą regulację ciśnienia gazu powinien załatwić Ci reduktor. Ciśnienie jakie w trakcie pracy pokaże Ci zegar jest uzależnione od średnicy dyszy jaką zastosujesz. Inne będziena dyszy 0,8mm, a inne na przykład na 1,2mm.
Kontakt 517355290

virtual_10
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2018, 13:57
Lokalizacja: kraków

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_10 » 24 wrz 2018, 08:23

Witam,

Już niedługo mam nadzieję zaprezentuje moje dzieło, jednak mam problem z zamarzaniem butli propan butan.
Stad moje pytanie jak sobie z tym radzić? Podgrzewacz do butli jest straszliwie drogi bo kosztuje około 600-900 zł. Widziałem ze ktoś użył kiedyś maty z fotela samochodowego do ogrzewania butli ale takie maty mają 60W max. Czy macie jakieś doświadczenia z takimi matami? wydatek cieplny mojego palnika to około 20 kW max.

Szukając na forum odpowiedzi natknąłem się na temat stosowania zamiast mieszaniny propan-butan samego propanu. Czy wtedy nie będzie dochodziło do zamarzania?


Nie ukrywam że lepiej byłoby mi zasilać palnik mieszanką ponieważ jest ogólnodostępna więc jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby na uniknięcie zamarzania to będę wdzięczny

Wojtek123
Posty: 334
Rejestracja: 27 sie 2016, 21:18
Lokalizacja: Wisła

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: Wojtek123 » 24 wrz 2018, 08:42

Propan lepszy, nie zamarza. Doraźnie możesz stosować pojemnik z ciepłą wodą w którym postawisz butlę.

virtual_10
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2018, 13:57
Lokalizacja: kraków

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_10 » 15 lis 2018, 10:22

A więc padło na czysty propan.

Jednak pojawił się problem i nie wiem co można z tym zrobić. A mianowicie hałas. Palnik do papy sam z siebie jest dość głośny a wstawiony do komory generuje taki hałas ze wszyscy sąsiedzi zaczną krzyczeć. Wymyśliłem ze zastosuje palnik liniowy (a w zasadzie powierzchniowy) wtedy wypływ gazu powinien być w miarę laminarny i nie powinno być hałasu. Niestety hałas jest i to gorszy bo pulsacyjny. poniżej załączam zdjęcia i film. Jeśli macie jakieś pomysły jak zmniejszyć hałas będę wdzięczny.

Testowałem podpięcie palnika dekarskiego do palnika liniowego, dodatkowy nadmuch powietrza (kolor zmienia na niebieski niestety hałas zostaje) wstawienie 6 dysz fi 1 mm żeby wypływ był laminarny, jedną dyszę z rozpraszaczem, jedną dyszę fi 6mm (tego nie polecam) same dysze bez obudowy itp hałas też jest.

https://www.youtube.com/watch?v=Jtg0vLrbP_E
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: BANAN » 15 lis 2018, 20:34

Bardzo leniwy ten płomień I pulsacyjny jakby mu brakowało mieszanki. Na pewno mu brakuje wiatru. Nie do końca załapałem co kombinowałeś z tymi dyszami, moim zdaniem dysza 1,2 mm byłaby w sam raz.
Kontakt 517355290

virtual_10
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2018, 13:57
Lokalizacja: kraków

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_10 » 16 lis 2018, 09:30

Właśnie płomień pulsuje nie wiem czemu. Jeśli chodzi o nieprawidłową mieszankę to sobie z tym poradziłem także płomień jest już ładny niebieski jednak nie wyeliminowało to problemów z hukiem i pulsowaniem

Awatar użytkownika
lucian
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2018, 10:43
Lokalizacja: łódzkie

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: lucian » 17 lis 2018, 12:40

Z hukiem i pulsowaniem możesz mieć do czynienia jeśli zachodzi spalanie mieszanki wewnątrz palnika. Twój palnik prawdopodobnie ma z tym problem.

Zobacz na te filmiki, nie są o palnikach ale obrazują dobrze obrazują działanie co się dzieje jak płomień jest zasysany do wewnątrz :
https://youtu.be/CQARXw3vIj0

https://youtu.be/O_WYUTtrYiA?t=34


Na twoim filmie widać, że jeden koniec ma płomień większy niż drugi. Wychodzi na to że mieszanka nie dochodzi do końca tylko spala się gdzieś na początku i pośrodku. I po części wewnątrz.

Masz do czynienia z cyklami wzrostu i spadku ciśnienia wewnątrz palnika i zasysania płomienia z pieca do dyszy.

Jeśli taki palnik pochodzi dłużej powinny być widoczne przegrzania materiału w miejscu gdzie spalanie zachodzi w środku. Gdybyś miał pirometr albo sondę mógłbyś to namierzyć zanim będą widoczne naloty tlenków.

Możesz też puścić zimny palnik i sprawdzić ręką przez rękawicę zanim rozgrzeje się do temperatury, że będzie parzył.

No albo niech się zagrzeje...

Albo obserwować, w którym miejscu płomień zamiast unosić się delikatnie nad dyszą jest wsysany do środka. Będzie widać błękitne błyski w szczelinach w środku palnika.

Co by mogło pomóc…
Na pewno wyrównanie ciśnienia mieszanki w środku.
Może to nie wina palnika, tylko na nim widać skutki popsucia czegoś wcześniej.

Najpierw sprawdziłbym regulator na innym palniku czy działa poprawnie.
I reduktor tak samo. Częściowo mogą odpowiadać za pulsowanie.

Tu masz film z zepsutym regulatorem na mniejszym palniku:

https://www.youtube.com/watch?v=3azS_MXO5Oc

Zrób sobie taki palnik do testu:

https://youtu.be/9u5URUHZhGs?t=570
Jak będa jakieś pulsy to wiesz co wywalić :mrgreen:

Jeśli są dobre :/

Zgaduję, że doprowadzenia gazu masz na jednym końcu, a to dłuuugi palnik. Dobrze by było gdybyś miał je w środku, po obu końcach albo podzielił palnik na kilka mniejszych. Ale to wymaga przebudowy.

Zmniejszenie wymiarów „oczek”. Nie musisz ich spawać, wystarczy drobna siatka położona na lub pod tak żeby zatrzymywała płomień jak w palniku Mecera.

http://utsic.org/wp-content/uploads/201 ... 24x683.jpg

https://www.flickr.com/photos/woodhead/ ... otostream/

Jest to odmiana palnika Bunsena.

Taka siatka była też używana w przeciwwybuchowych lampach górniczych w kopalniach węgla.
lampag.jpg
http://wynalazki.andrej.edu.pl/index.ph ... a-gornicza

W twoim przypadku będzie działała podobnie z tym, że będzie chroniła przed wybuchem mieszankę wewnątrz palnika jak w szybie kopani ;) a płomień będzie palił się na zewnątrz w piecu :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

virtual_10
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2018, 13:57
Lokalizacja: kraków

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: virtual_10 » 17 lis 2018, 13:30

Dziękuję bardzo "lucian" faktycznie coś w tym może być że nieświadomie dałem zbyt duże otwory i płomień wchodzi do środka. I wyszedł mi palnik pulsacyjny https://youtu.be/cFK2B6txOL8

Niestety palnik jest zespawany więc modyfikacja trochę potrwa. Spróbuje najpierw z siatką.

Zastanawiam się jeszcze co się stanie jak się palnik rozgrzeje do 400 stopni. Wydaje mi się że może nastąpić samozapłon mieszanki w środku palnika. Macie jakieś doświadczenia w tej materii?

Awatar użytkownika
lucian
Posty: 86
Rejestracja: 01 lis 2018, 10:43
Lokalizacja: łódzkie

Re: NIETYPOWY PALNIK

Post autor: lucian » 17 lis 2018, 14:50

To jeszcze wymaga sprawdzenia. :mrgreen:

Sprawdziłem temperatury samozapłonu od samej temperatury i wygląda to tak:

Metan: od około 480 °C do około 630 °C
Propan : 470 °C
Butan: 365 °C

W przypadku mieszanek propan-butan powietrze zajdzie tzw. Deflagracja czyli szybkie spalanie albo powolny wybuch.

Nie ma się czego bać bo już miałeś z tym do czynienia w formie właśnie takiego huczenia i pulsowania. Sam „wybuch” naprawdę groźny jest w dużej objętości, albo w zamkniętej przestrzeni kiedy ciśnienie nie ma gdzie ujść. Małe deflagracje stwarzają ryzyko przeniesienia płomienia poza obszar roboczy i poparzenia, podpalenia czegoś. Trzeba to naprawić.

Przemysłowe paliki są chłodzone wodą, powietrzem, albo paliwem zanim zostanie ono zmieszane z utleniaczem i spalone.

Palniki domowe najczęściej są za małej mocy i za krótko używane dlatego chłodzi je dopływ mieszanki, masywna budowa i praca okresową.

Problem szronienia butli możesz rozwiązać tanio stosując kabel grzejny z termostatem ( gotowe do kupienia za ok 60-70zł 17W) Albo matę grzejną terrarystyczną ( podobna cena 5-20w) policz sobie ile by trzeba było tej maty i jakiej mocy.

:arrow: Pamiętaj by nie krzyżować kabla i nie robić zakładek z maty, bo się spali. :!:

:arrow: I pamiętaj żeby nie ogrzewać butli do 50°C :!:

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”