Spawana kotlina

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Kaspian91
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:42
Lokalizacja: Kotlin

Re: Spawana kotlina

Post autor: Kaspian91 » 07 mar 2019, 21:09

walek pisze:
07 mar 2019, 20:18
A jaki masz przekrój :shock: komina :?:
Z 150x150 większy nie bedzie jak nie mniejszy
Bodar pisze:
07 mar 2019, 20:39
Przyjrzałem się dokładniej zdjęciu i stąd pytanie: Jaką miałeś intencję montując kotlinę tak, że jej górne krawędzie są sporo ponad blatem roboczym? Nie ułatwi to pracy, wręcz odwrotnie. Szamotowe obstawki nie rozwiążą problemu, żar będzie uciekał z przodu i z tyłu. By temu zapobiec będziesz musiał w tych miejscach usypać niezłą hałdę koksu ;)
Samo wyszło :facepalm: po prostu nie przywiązałem do tego większej wagi. Po spawaniu zwróciłem uwagę że będzie to utrudniać pracę dlatego zrobiłem takie rampy.
O stratach energii nawet nie pomyślałem.
Step by step

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Spawana kotlina

Post autor: walek » 07 mar 2019, 21:36

Zapomniałem też zapytać o jego wysokość, lecz przy tak małym okapie możesz mieć problem z odbiorem dymu i większa jego część będzie w pomieszczeniu :( moim skromnym zdaniem to przy tej wielkości okapu to średnica komina ok 300 mm i 5 m wysokości, zaś dziura wlotowa do komina min 250x200.
Po próbach będziesz już wiedział czy zostawić lub powiększyć.
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Kaspian91
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:42
Lokalizacja: Kotlin

Re: Spawana kotlina

Post autor: Kaspian91 » 07 mar 2019, 21:54

Tak myślę że będzie trzeba odpalić i wprowadZać poprawki.. Jeśli coś będzie nie tak to już wiem gdzie mogę szukać
Step by step

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Spawana kotlina

Post autor: Bodar » 07 mar 2019, 22:05

Strat energii nie będzie, bo koks bez nadmuchu się nie pali, tyle że mało wygodne w obsłudze, co nie znaczy że się nie da na nim pracować, spoko;)

Większym problemem jest przekrój komina, ale to temat też do ogarnięcia.
Przy tym fikuśnym okapie, jak wcześniej pisałem, musisz wyprowadzić rurę o dużym przekroju, stopniowo zwężając ją do przekroju komina na jak największej długości w pionie i dopiero gdzieś pod sufitem (o ile tam jest :) ) wpiąć się w komin, no i czasem nie pod kątem prostym ale z ukosa. Na początku na pewno będzie dymić poza okap, ale jak układ się rozgrzeje, to jest duża szansa, że będzie cacy.
Ale najlepiej żebyś zrobił nowy, stożkowy, wysoki okap w szczycie mający te 15 cm co komin.

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Spawana kotlina

Post autor: walek » 08 mar 2019, 09:44

Bodar do komina może się podłączyć otworem prostokątnym np. 300 w pionie na 150 poziom i będzie lepiej niż samo 150 x 150 ;) przetestowane na wielu kotłach węglowych :lol: jak nie ma kasy na duży okap beczka 200l w pionie nad paleniskiem i będzie git :mrgreen:
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Spawana kotlina

Post autor: Bodar » 08 mar 2019, 19:50

Walek, tu na Forum ludzie pojętni. Wpięcie 300 na 150 daje wektor pod odpowiednim kątem. Czy wszystko trzeba wykładać jak przysłowiową "kawę na ławę? :) Pisałem na podstawie własnego doświadczenia (jest gdzieś tam w wątku o mojej kuźni).

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”