Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 00:00

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,jestem nowy ,wiec na początek może parę słów o sobie,mam na imię Przemek,mam 37 lat,pracuję na obrabiarkach CNC,jakis czas temu zacząłem przygodę z nożoróbstwem i odlewaniem metali,piec kowalski oraz piec do topienia metali kolorowych już sobie zrobiłem i wszystko ok,ale ostatnio zaszła potrzeba odlania kół z aluminium o większej średnicy a co za tym idzie potrzeba roztopienia około 5 litrów Al,no i musiałem zrobić większy piec do tego celu,wykonałem go w beczce 200L,srednica zew. 580mm,wew. 315mm wysokosc komory 450mm,komora w ksztalcie cylindra,wlot palnika na dole komory,całość odlana z cementu zmieszanego z wermikulitem,perlitem i piaskiem kwarcowym,od wewnątrz pokryta powłoką cyrkonową,dzisiaj próbnie odpaliłem na chwilę,wszystko ładnie,wewnątrz powstaje piękny vortex,płomień zakręca po ścianie,pnie się do góry,ale od razu po odpaleniu wpada w jakiś rezonans,odgłos jak by myśliwiec startował,podobny jak kiedy się mocno dmucha nad szyjka butelki,ale tak głośno że aż w uszach dzwoni,próbowałem zmniejszać i zwiększać płomień( różne proporcje propan-powietrze),położenie palnika(głębiej lub płycej wsunięty w gniazdo) ale nic to nie daje. Bardzo proszę o jakieś rady,uwagi,wskazówki...
Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich. :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 21 mar 2019, 06:33

Jaki palnik? Wrzuć fotki palnika i płomienia w piecu. Będzie łatwiej zaradzić.
Kontakt 517355290

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 10:40

Witam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie oraz szybką odpowiedź, dodaję zdjęcia, palnik jest wykonany z rury 2 cale, zasilanie powietrza dmuchawa od pieca co2, silnik indukcyjny, płynna regulacja obrotów, otwory w dyszy palnika fi 8,0... Przy max obrotach dmuchawy optymalny płomień przy ciśnieniu gazu 0,5 do 0,6 bar. A jeszcze jedno pytanie, ostatnio wyczytałem gdzieś na amerykańskim jakimś forum że nie powinno się stosować wermikulitu w piecach bo ma tendencję do magazynowania wody, po nagrzaniu takiego pieca może wtedy dojść do eksplozji, gość który to pisał mówi że sam miał taki nieprzyjemny wypadek i twarz mu pokiereszowalo, na szczęście nie stracił wzroku... Czy ktoś może ma jakieś wiadomości w tym temacie? Bo teraz aż się boję, do odlewu użyłem 20 litrów perlit i tyle samo wermikulitu... Dzięki, pozdrawiam 😁

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 10:47

Piszę z telefonu, dodałem zdjęcia jako załącznik ale chyba nie wysłało, niewiem co robię źle, spróbuję z PC później, za błędy z góry przepraszam, dopiero od wczoraj pisze na tym forum... 😊

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 11:22

Próbowałem dodać foto po przez przeciągnięcie zdjęcia na pole tekstu wiadomości,niby je przeciąga ale nie wysyla nic,w statusie jest info że nie można określić wymiarów obrazka,nie wiem co z tym zrobić,zdjęcia skopiowane z telefonu na PC,a z PC przeciągam na pole wiadomości... Bardzo proszę o podpowiedz jak to zrobić poprawnie .... Piękne dzięki,pozdrawiam.

Awatar użytkownika
walek
Posty: 174
Rejestracja: 12 maja 2015, 11:30
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: walek » 21 mar 2019, 12:16

Tam w Karlinie już jeden regulował i Co wyszło?
A jeszcze jedno pytanie, ostatnio wyczytałem gdzieś na amerykańskim jakimś forum że nie powinno się stosować wermikulitu w piecach bo ma tendencję do magazynowania wody, po nagrzaniu takiego pieca może wtedy dojść do eksplozji, gość który to pisał mówi że sam miał taki nieprzyjemny wypadek i twarz mu pokiereszowalo, na szczęście nie stracił wzroku... Czy ktoś może ma jakieś wiadomości w tym temacie? Bo teraz aż się boję, do odlewu użyłem 20 litrów perlit i tyle samo wermikulitu... Dzięki, pozdrawiam 😁

Kolego ty lepiej uważaj nie ma żartów :shock: ja nie wiem czy to Twój Dziadek czy Ojciec wtedy też przeprowadzał eksperyment i zoba co się stało? :facepalm: :idea:

https://www.youtube.com/watch?v=uW5X1H7Cn78
Postęp polega na tym, że na wszystko potrzeba coraz mniej czasu, a coraz więcej pieniędzy. :mrgreen: Francis Albert Sinatra

Awatar użytkownika
leonzlasu
arcyforumoholik
Posty: 2080
Rejestracja: 30 gru 2016, 14:44
Lokalizacja: Prądówka

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: leonzlasu » 21 mar 2019, 13:04

bzykAK47 pisze:
21 mar 2019, 11:22
Próbowałem dodać foto po przez przeciągnięcie zdjęcia na pole tekstu wiadomości,niby je przeciąga ale nie wysyla nic,w statusie jest info że nie można określić wymiarów obrazka,nie wiem co z tym zrobić,zdjęcia skopiowane z telefonu na PC,a z PC przeciągam na pole wiadomości... Bardzo proszę o podpowiedz jak to zrobić poprawnie .... Piękne dzięki,pozdrawiam.
Może to pomoże ;)
zdjęcia.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Sokolpl » 21 mar 2019, 15:20

Co do zdjec z telefonu polecam pobrać aplikacje do zmiany wielkości zdjęć np Photo Resize ja takiej używam 😁
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

graffic

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: graffic » 21 mar 2019, 15:41

przeniosłem temat zgodnie z treścią postu (sprawy techniczne zw. z piecykami gazowymi)

bzykAK47 - przy okazji prośba - o przedstawienie się w dziale powitań :)

Odpowiedzi:
ad zdjęć - jest ograniczenie w wielkościach fotek - stąd pewnie problemy - jak zmniejszysz fotkę poniżej 450 kB - będzie ok i powinno się dać załączyć bez problemu
ad wrzucania zdjęć - wrzucaj bezpośrednio na forum, a nie przez hosting zewnętrzny albo linkowanie - dzięki !

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 21 mar 2019, 16:40

bzykAK47 pisze:
21 mar 2019, 10:40
Witam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie oraz szybką odpowiedź, dodaję zdjęcia, palnik jest wykonany z rury 2 cale, zasilanie powietrza dmuchawa od pieca co2, silnik indukcyjny, płynna regulacja obrotów, otwory w dyszy palnika fi 8,0... Przy max obrotach dmuchawy optymalny płomień przy ciśnieniu gazu 0,5 do 0,6 bar. A jeszcze jedno pytanie, ostatnio wyczytałem gdzieś na amerykańskim jakimś forum że nie powinno się stosować wermikulitu w piecach bo ma tendencję do magazynowania wody, po nagrzaniu takiego pieca może wtedy dojść do eksplozji, gość który to pisał mówi że sam miał taki nieprzyjemny wypadek i twarz mu pokiereszowalo, na szczęście nie stracił wzroku... Czy ktoś może ma jakieś wiadomości w tym temacie? Bo teraz aż się boję, do odlewu użyłem 20 litrów perlit i tyle samo wermikulitu... Dzięki, pozdrawiam 😁
Myślę, że przesadziłeś z otworami w siateczce. Wycie jest oznaką przeskoku płomienia na siateczce i w efekcie może prowadzić do całkowitego przeskoku do palnika. średnio przyjemne jest przerywanie wytopu jak metal zaczyna płynąć. Powierć nową siateczkę fi 6 mm w odstępach osiowych 9 mm. Nie zaszkodziłoby zrobić zwężkę między flarą a wentylatorem powiedzmy z kawałka 1,5 calowej rury. Na tym odcinku mieszanka dostanie przyspieszenia.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Sokolpl » 21 mar 2019, 18:44

@Bzyk Ak47 Odnośnie odlewania stopów aluminium w piecach opalanych paliwem gazowym
Stopy Al mają dużo skłonność do tworzenia porowatosci i gruboziarnistej struktury
Piece przeznaczone do stopów Al to piece elektryczne (indukcyjne ewentualnie oporowe)
Piece gazowe można stosować ale metal stopiony jest mocno zagazowany i powinno się stosować rafinacje(np barbotarzową)
Para wodna (wzór zdjęcie) reagujac z ciekłym metalem wytwarza wodór atomowy który spewnoscia spowoduje zagazowanie metalu a tlenek metalu znacząco obniży właściwości stopu
To jest oczywiście moje zdanie 😁
Powodzenia 😁
Ostatnio zmieniony 21 mar 2019, 19:14 przez Sokolpl, łącznie zmieniany 1 raz.
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Sokolpl » 21 mar 2019, 18:49

Jeszcze zdjęcie 😂
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 23:03

Witam i bardzo dziękuję za odpowiedzi, sporo się wyjaśniło, co do eksperymentów w Karlinie, he, he, to akurat nie była moja rodzina, co do palnika to przerobię na dniach i zobaczę co będzie, choć ten teraz pali całkiem dobrze, testowałem, ale na zewnątrz, nie w komorze, a ogólnie to palnik ma flare, bo na koniec rury, przy wylocie z sita, nakładam wytoczona z nierdzewki dopasowana większą rurę, blokowana śruba, tak aby można było wyregulowac odległość między końcem palnika (tam gdzie jest sito) a końcem wylotu z flary... A teraz co do topienia aluminium gazowo to faktycznie zauważyłem pory w odlewach, do wygazowania używam sody i soli, ale pory nadal zostają, dużo mniej niż bez wygazowania, ale jednak... A gdybym tygiel miał z przykrywką??? No i jeszcze co do zdjęć, to faktycznie, pliki miały za duża pojemność, nie wiedziałem że max 500k może być, będę musiał przerobić.... Nadal nurtuje mnie sprawa z tym wermikulitem, czy faktycznie może zgromadzić tyle wilgoci że doprowadzi do eksplozji? Jeśli tak to będę musiał całość od nowa odlewac.... Jeszcze raz dziękuję za pomoc wszystkim... 😊

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 21 mar 2019, 23:09

PS. Co do tego przewezenia między flara a dmuchawa, to jaka miałaby mieć długość,( ten odcinek 1,5 cala) i jak daleko umieszczona od sita w stronę dmuchawy?

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 22 mar 2019, 06:32

Palniki z sitkem ustawia się na równo z komorą pieca. Zwężki wystarczy z 15 cm no i to co ja nazywam flarą ok 10 cm to ta 2 calowa rura zakończona sitkiem. Jeszcze powiedz jaką dałeś dyszę gazową. Jeśli za małą to mieszanka może być zbyt uboga i to też może się objawiać wyciem.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”