Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Remington » 22 mar 2019, 09:17

Z tym wyciem to bardziej skomplikowana sprawa. Palnik na starym piecu pracował mi stabilnie, troszkę wył na najniższym ciśnieniu przy rozpalaniu pieca. Zrobiłem nowy piec, taka sama komora, ten sam palnik, ale znacznie grubsza ścianka pieca. Czyli wydłużył się dolot płomienia do komory wewnętrznej. Wyje jak głupie. Poradziłem sobie poprzez regulację tłumienia wylotu gazów w górnej części pieca, nakładam płytki szamotowe.

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 22 mar 2019, 23:54

Witam serdecznie,dysza ma otwór wylotowy 2,0 mm... Palnik(jego koniec) umiejscawiałem na różnych głębokościach,równo z komorą,nieco wysunięty i nieco schowany,właściwie równo z komorą to się nie da ustawić bo palnik to rura "obcięta" na równo,a otwór wychodzący w komorze to tak naprawdę coś jak położona elipsa bo wchodzi w komorę stycznie do boku walca czyli cześć palnika będzie na równo a cześć nieco schowana,co do samego jeszcze palnika to jeśli dobrze zrozumiałem to od strony dmuchawy patrząc ma być dmuchawa,rura 2 cale,przewężenie 15 cm na 1.5 cala,flara 2 cale,a sitko na samej krawędzi flary czy może sitko wspawane w głębi flary jakieś 20 mm od jej krawędzi? Miałem teraz popołudniówki w pracy,a jutro na rano wiec mało czasu,ale w weekend ogarnę jakiś programik do konwersji zdjęć,to pozmniejszam je i wrzucę żeby było widać jak to wszystko wygląda,będzie łatwiej jak się widzi o czym się dyskutuje . Choć dodam jeszcze że po tym jak się dowiedziałem ze aluminium strasznie się "nagazowuje" przy topieniu palnikami to coraz bardziej zastanawiam się na zrobieniem pieca muflowego,na alledrogo znalazłem drut oporowy kanthal 1.0mm ,jak nawinę spiralkę na jakieś 2,5 do 3 kW to myślę ze taki tygiel na 4-5 litra w 40-50 min max mi roztopi,piecyk hartowniczy zrobilem na 1,5 kW z komorą 150x150x500mm to do 860*C w 40 min mi się grzeje, będzie lepiej dla aluminium,czyściej i ciszej,ale taki gazowy też się przyda,więc i tak chcę go dokończyć jak należy...
Dzięki za pomoc,pozdrawiam,do usłyszenia :)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 23 mar 2019, 06:21

Ja używam w piecu wytopowym innego palnika. Flara zwężona z nierdzewki by się nie utleniała. W piecu końcówka flary jest owinięta włókniną ceramiczną by zabezpieczyć ją od silnego nagrzewania od przegrzanych ścianek pieca. po Kilku wytopach wydaje się być ekonomiczniejszy od palnika z siateczką.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kontakt 517355290

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 25 mar 2019, 21:52

Witam serdecznie,znalazłem chwilkę i udało się przerobić zdjęcia,mam nadzieję ze teraz da się wrzucić,proszę szanownych kolegów o obejrzenie i uwagi co by można zmienić,poprawić,narazie nie wprowadzałem żadnych zmian gdyż raz że chciałem poczekać aż będzie można zobaczyć jak to wygląda na chwilę obecną a dwa że mało czasu było no i trzy,że odlew schnie dopiero drugi tydzień,a że pogoda jest jaka jest a ściany komory mają około 130mm to trochę to potrwa pewnie, wczoraj wygrzebałem stara farelkę to chyba wyciągnę z niej spiralę,zmontuję na szybko jakiś regulator mocy i wstawię do środka tak aby na małej mocy suszyło trochę... Pozdrawiam i dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 26 mar 2019, 06:52

W palniku do pieca wytopowego z moich doświadczeń najważniejsze jest nie tłumić przepływu mieszanki. Albo otwarta flara, ale w tym przypadku limituje ją sednica nie większa niż 25 mm by nie następował przeskok płomienia. Albo siateczka z dużą ilością otworów, u Ciebie jest ich za mało( pewnie stąd to wycie) . Jednak gdy piec dojdzie do temperatury rzędu 1300-1400 stopni i tak następuje samozapłon mieszanki w palniku na skutek silnego nagrzania siateczki. Dobre rezultaty daje flara wypełniona nierdzewnymi rurkami fi 8x1 długości ok 6 cm. Palnik pracuje dosyć stabilnie ale też przy temperaturach dochodzących do 1500 stopni przegrywa z palnikiem z otwartą flarą takim jak w moim poprzednim poście. Niestety minusem jest to, że u mnie nie wytrzymuje współpracy z nim izolacja pieca. Najbliższy wytop spróbuję zrobić po prostu w piecu zestawionym z cegieł szamotowch. Jak popłyną, to łatwo je będzie wymienić.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Sokolpl » 26 mar 2019, 17:26

@BzykAK47 Podczas topienia stopów aluminium trzeba bardzo uważać na przegrzewanie ciekłego metalu.bo rozpuszczalnosc wodoru w stopie gwałtownie rośnie po przekroczeniu granicznej temperatury określonej dla poszczególnych stopów aluminium a wilgoć masz w otoczeniu w wyłożeniu pieca i w żużlu pokrywajaco rafinujacym(które żeby spełniały swoje zadanie muszą być odpowiednio dobrane w zależności od stopu aluminium w odpowiedniej proporcji do wsadu dozowany i w odpowiedni sposob)A co z tym idzie zagazowanie metalu i porowatośc odlewu Zakładam.ze będziesz topil siluminy Stop Al Si cecha 'AK' 😁 pewnie jakies eutektyczne -zlom wlasny 100% czy jakieś gaski się znajdą we wsadzie do pieca 😁
Powodzenia 👍
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 26 mar 2019, 20:55

Witam i dziękuję za odpowiedzi,co do palnika w takim razie to mam flarę od wcześniejszego testowego projektu z palnikiem typu ribbon burner,miał być okrągły na początku i zrobiłem go z rury nierdzewnej 75 mm po zewnątrz(ścianka 4 mm) i w środek jakieś 10 mm od samego końca wylotu wspawane sitko też z nierdzewnej blachy 8 mm grube,oraz nie pamiętam iloma ( otworów było tyle że suma ich powierzchni była bliska-równa powierzchni przekroju wewnętrznego rury całego układu czyli 1 1/2 cala) otworami 6 mm ,więc założę ją i zobaczę jak będzie... Co do rodzaju aluminium to 90% całości to nie wiem dokładnie co to ,ale jakieś gatunkowe,odpady z tokarki i frezarki,bardzo dobrze się obrabiają,po toczeniu powierzchnia prawie lustro,no i sporo twardsze niż zwykłe ALU,u nas na kartach produkcyjnych nazywają to "ALUMEC" i "FORTAL" ale nie podają numeru grupy materiałowej,reszta to odpady z PA6. Czy 700-750 stopni to będzie optymalna temperatura? Co do izolacji to faktycznie ciężka sprawa przy temperaturach większych niż 1300-1400 stopni,VITCAS sprzedaje maty ceramiczne na 1400 albo cegły krzemionkowe ,ale to drogi interes jak na amatorską zabawę,kilka cegieł i kilka metrów waty plus powłoka cyrkonowa i zaprawa na piec do HRC kosztowało mnie prawie 500zł,na piec do wytopu tego gabarytu wyszło by pewnie 2 razy więcej,tyle to nie wydam... Jak się ten wypali to druga beczka i odleję następny... Ach no i jeszcze pytanie,czy końcówka 75 mm jako flara na rurę 60 mm nie będzie za duża? Dodaje foto ,jeśli nie jest zbyt duża to obetnę,roztoczę na fi 60 tył i wspawam .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Sokolpl » 26 mar 2019, 21:50

FORTL to stop aluminium z grupy AW 7000 lub PA 9 Stop Al Zn Mg Cu inaczej mówiąc wieloskładnikowy stop aluminim cynk Stopy aluminium z grupy AW 7000 a Fordem to 7075 jest do stóp o właściwościach mechanicznych porównywalny do stali konstrukcyjnej doskonały do obróbki skrawaniem toczenie frezowanie (głębokie wybrania)do obróbki na elektrodrążarkach ale to pewnie sam dobrze wiesz.Jeżeli chodzi o topienie na ogół ilość odpadów własnych nie powinna przekraczać 40% Temperatura zalewania form dla małych odlewów 740 dla odlewów o większej masie i bardziej skomplikowanym kształcie między 720 a 750 Teoretycznie stopy z tej grupy nie nadają się do odlewania do obróbki i ekstruzji to prędzej 😁
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 27 mar 2019, 06:36

Taka więjsza flara będzie dobra. W moich dużych palnikach przy 1,5 calowym mieszalniku jest jeszcze większa. Gdyby nadal wył , trzeba będzie rozwiercić nieznacznie otwory. Sitko masz dosyć grube, to i opór ędzie znaczny.
Kontakt 517355290

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 27 mar 2019, 20:03

Halo,witam wszystkich,pospawałęm dziś drugi palnik z tą większą flarą,odpaliłem i jakoś nie wydaje się żeby lepiej pracował,tzn pracuje stabilnie ale na dziwnych parametrach,bo dałem mu wentylator 24V DC,podłączyłem pod regulowany zasilacz 0-30 V i przy pełnym zasilaniu 24V nie chciał się odpalić nawet przy 1,5 bara gazu,dało rade odpalić dopier ja zszedłem z zasilaniem do 7,5V i 0,5 bar gazu czyli jakieś 30% pełnej mocy napięcia znamionowego,a wentylator ma taka samą wydajność jak ten poprzedni od pieca CO2. Fakt że pracuje stabilnie i bardzo cicho,ale nie bzrmi jak by był w stanie wyciagnąć 1500*C na piecu,dla porównania odgłos poprzedniego palnika to tornado a odgłos tego to podmuch wiatru... Czy to znaczy że trzeba rozwiercić otwory we flarze? Bo dziwi mnie że przy 1,5 bara gazu nie chciał załapać płomienia nawet na sekundę,no i że wentylator musi pracować ledwo ledwo (przy 7,5 V z 24) żeby odpalił wogóle... Fakt że połączenia wentylator-rura i flara-rura nie zostały przyspawane szczelnie( w razie jak bym musiał zdjąć flarę do rozwiercenia,lepiej na wiertarce stołowej niż recznej :) ) ale i tak są dość szczelne bo mają po około 0.05 mm pasowania. Dorzucam kilka zdjęć,bardzo proszę o jakąś podpowiedz. DZIEKI,POZDRAWIAM.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 27 mar 2019, 20:06

ps. przepraszam że zdjęcia bokiem,były normalnie ale po konwersji i przesłaniu jakoś dziwnie je obróciło....

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: Remington » 27 mar 2019, 22:16

Pracę palnika oceniaj po zamontowaniu i odpaleniu w piecu.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 28 mar 2019, 04:32

Piec prawdę Ci powie, ale nie da się ukryć, że płomień jest niezbyt żwawy. Tak jak pisałem wcześniej blacha 8mm na sitku silnie tłumi przepływ mieszanki, Porozwiercałbym otwory. To, że masz zapas powietrza to dobrze, w piecu po nagrzaniu będzie go potrzeba więcej. Efekty akustyczne tęż sie mogą pojawić w piecu. Często miewałem takie efekty przy dużym palniku, że po za piecem pracował cichutko, a w piecu wył, że aż w uszach świdrowało. Siateczkę trzeba doregulować z piecem.
Kontakt 517355290

bzykAK47
Posty: 14
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:45
Lokalizacja: KARLINO

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: bzykAK47 » 28 mar 2019, 20:46

Witam,porozwiercałem otwory w siatce na fi 8,0 no i niestety efekt jeszcze gorszy,teraz nie da się praktycznie odpalić przy żadnej konfiguracji gaz-powietrze,płomień da się zajarzyć dopiero jak wentylator pracuje tak wolno że ledwo dmucha,a wtedy płomień zaraz po odpaleniu zasysa do środka aż do samej dmuchawy... Mam jeszcze pytanie,czy długość rur całego układu (od dmuchawy do załamania 90 stopni i od załamania do flary ma jakieś krytyczne znaczenie? Bo ten palnik ma może po jakieś 10 cm dłuższe obie rury i jak wkładam do niego sitko na końcu (to stare sito fi 60 z 7 otworami fi 8,0 ) to całość zaczyna "dzwonić" jak tylko włączę dmuchawę (jeszcze bez gazu i podpalania).

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Piec gazowy buczy jak silnik odrzutowy

Post autor: BANAN » 28 mar 2019, 22:08

A wstaw to w czym topisz i odpal piec. Będzie ciaśniej, to i nie będzie rwało płomienia.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”