Budujemy palenisko gazowe

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Norquad
Posty: 12
Rejestracja: 10 maja 2023, 23:38
Lokalizacja: Polska

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Norquad » 05 sty 2024, 20:49

@up

Wszystko masz w tym wątku, przeczytaj kilka stron wstecz - tam jest moja konsultacja z @BANAN odnośnie wielkości komory itp. ale ogólnie polecam przeczytać cały wątek od deski do deski wtedy unikniesz wielu błędów konstrukcyjnych i nie będziesz musiał robić poprawek... ja nie przeczytałem tylko od razu zacząłem budowę i okazało się że na "dzień dobry" kilka rzeczy było do przeróbki.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 05 sty 2024, 21:05

ucinek pisze:
04 sty 2024, 18:54
Witam, przymierzam się do zakupu palnika od Sz.P. banana i co za tym idzie budowy do niego pieca, kilka pytań jakie mi się nasunęły to:
-jaka wielkość komory jest minimalna do palnika "maluszka" ( zależy mi na małej komorze, piec będzie służyć głównie do hartowania mniejszych noży)
- jak wykonać tę część gdzie gaz wlatuje do palnika.Tą ze zdjęcia:
https://ibb.co/QDTq3k3
Ta część, czyli rurka z dyszą jest w zestawie z palnikiem. Co do komory 10x10x23 cm i mniejszej bym nie robił. Biorąc poprawkę, że grzać do hartowania będziesz w profilu dla równomierniejszego nagrzania blanka lepiej piecyk zrobić wyższy np. 12cm.
Kontakt 517355290

ucinek

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: ucinek » 10 sty 2024, 08:45

Witam, wyjaśni ktoś jaka jest różnica między paleniem propanem czystym a propanem butanem

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 10 sty 2024, 11:33

Tak. Różnica jest w temperaturze zamarzania. Propan zamarza przy -47 C, a butan przy 0 C. W naszych piecykach rozejecie gazu jest spore, a jak gaz się szybko rozpręża to i zamarza. Inaczej mówiąc na propan butanie wypalisz w pierwszej kolejności propan, a butan zamarznie. Przy czystym propanie nie ma tego problemu.
Kontakt 517355290

ucinek

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: ucinek » 13 sty 2024, 00:17

To znowu ja, powoli do przodu :) Z szamotek postawiłem taki zarys piecyka:
IMG_20240112_172654.jpg
IMG_20240112_172701.jpg
Planuje teraz zespawać kratkę wokół tych cegieł i tyle, czy jest konieczne wyizolowanie jeszcze jakoś zanim zespawam na to kątowniki? Myślałem żeby wełną wyłożyć jeszcze ale niekoniecznie chce mi się w to bawić. Brak rekuperacji dlatego że piec raczej za długo na raz nie będzie chodzić ( będzie służyć do hartowania noży więc maks 15 min myślę) a w tak krótki czas to powietrze się dobrze nie nagrzeje jeszcze (chyba, jeśli się mylę to proszę mnie poprawić). Jako źródła powietrza użyje nagrzewnicy: ( nada się?)
IMG_20240113_000928.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 13 sty 2024, 06:15

Generalnie szamot, w dodatku gruby długo się nagrzewa., dlatego do szybkich prac lepszy jest piecyk wyłożony włókniną. Ale do pierwszych działań może być. Opalarki nie wkładaj bezpośrednio do palnika by spirala grzewcza nie była za blisko wylotu gazu . Rozejżyj się za dmuchawą do C.O.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”