Budujemy palenisko gazowe

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mini power hammer

Post autor: BANAN » 27 cze 2019, 05:46

Piec za wysoki, bez drzwiczek. Przy tej izolacji ma szansę uzyskać właściwą temperaturę po godzinie grzania. No i ciśnienie gazu za niskie. W nim jest dysza 1,0 mm. Na starcie potrzebuje 0,8 bara i wiatru dostatek by płomień był błękitny.zaczął bym od podniesienia ciśnienia gazu i doboru powietrza. No i od góry przysłonić wylot komory pieca.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mini power hammer

Post autor: BANAN » 27 cze 2019, 06:44

Przy wytopie nie wkładaj flary palnika tak głęboko do pieca. Narażasz ją na nagrzewanie co będzie skutkowało w dalszym czasie jej uszkodzeniem i możliwym przeskokiem płomienia.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Mini power hammer

Post autor: SQbas » 27 cze 2019, 08:14

OK . Rozumiem . Dzięki za rady .

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Mini power hammer

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 09:34

Zrobiłem kolejne próby . Zmniejszyłem wymiar komory przez włożenie cegieł szamotowych do środka . Komora ma obecnie wymiary 350 x 110 x 70 . Zwiększyłem ciśnienie gazu i przysłoniłem wylot płytkami szamotowymi . Zwiększałem też ilość powietrza - płomień z błękitnego zrobił się prawie fioletowy . Ta ilość powietrza była za duża bo mi zdmuchnęło płomień . Generalnie grzałem przez ponad godzinę aż do opróżnienia butli . Zagrzało się znowu do jasno czerwonego . Dobra dam sobie spokój na razie . Mam plan na piecyk z dwoma palnikami wzoru amerykańskiego bez nadmuchu . Stosują takie palniki w programie ,,Wykute w ogniu ,, i sprawdzają się . Pomysły odnośnie pomocnika nadal mile widziane . Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Mini power hammer

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 09:40

https://www.youtube.com/watch?v=SxbjLIdCjio - Myślę o piecu na takie palniki

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: lachim » 28 cze 2019, 13:04

Piecyki Banana są izolowane wełną. Jak na moje cegły pochłaniają zbyt dużo energii. Bez reklamy ale osobiście nie mam uwag do bananowego palnika i piecyka. Do zgrzewania włożyłem tylko jedną dodatkową połówke szamotki.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Mini power hammer

Post autor: BANAN » 28 cze 2019, 13:33

SQbas pisze:
28 cze 2019, 09:34
Zrobiłem kolejne próby . Zmniejszyłem wymiar komory przez włożenie cegieł szamotowych do środka . Komora ma obecnie wymiary 350 x 110 x 70 . Zwiększyłem ciśnienie gazu i przysłoniłem wylot płytkami szamotowymi . Zwiększałem też ilość powietrza - płomień z błękitnego zrobił się prawie fioletowy . Ta ilość powietrza była za duża bo mi zdmuchnęło płomień . Generalnie grzałem przez ponad godzinę aż do opróżnienia butli . Zagrzało się znowu do jasno czerwonego . Dobra dam sobie spokój na razie . Mam plan na piecyk z dwoma palnikami wzoru amerykańskiego bez nadmuchu . Stosują takie palniki w programie ,,Wykute w ogniu ,, i sprawdzają się . Pomysły odnośnie pomocnika nadal mile widziane . Pozdrawiam .
Cofniesz się w rozwoju ale to moje zdanie. Żaden palnik Ci się nie sprawdzi jeśli nie nauczysz się dobierać odpowiedniego składu mieszanki. Cegieł szamotowych używam tylko w piecu do wytopu bułatu i tylko dlatego, że ma wolno stygnąć. Pięc z szamotu ma sens przy całozmianowej pracy. Do pracy dorywczej po 0,5-1 godz. Lepiej wykorzystać materiały o lepszej izolacyjności.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Achmed
Posty: 246
Rejestracja: 18 lis 2015, 09:11
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Achmed » 28 cze 2019, 17:32

Jeśli chcesz dobry palnik to napisz do wiking art . Ma on Bardzo fajne palniki pasywne bez nadmuchu

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 21:50

Maestro BANAN nie jest moim zamiarem krytykowanie Twoich palników , ani robienie Ci antyreklamy . Napisałem jaki mam problem i samo to wyszło . Pisałem , że próbowałem wielokrotnie na różne sposoby i ani raz nie udało mi się rozgrzać metalu do odpowiedniej temperatury . Uznałem , że kupiłem za mały palnik i pogodziłem się z tym . Sam mistrzu wsadziłeś kij w mrowisko . Mój piecyk też jest izolowany wełną i to nie byle jaką . Nie odczytam już parametrów bo nalepka na kartonie jest nieczytelna , ale temp. jaką wytrzymuje to 1460 st C . A jeszcze nieśmiało zapytam - te mat . o lepszej izolacyjności to co to jest . Trzeba było od razu powiedzieć , że szamot jest do kitu . A odnośnie palnika - dzięki kolego Achmed za info , ale moja wiedza techniczna i zaplecze maszynowe pozwalają mi na samodzielne wykonanie każdego rodzaju palnika , bez konieczności płacenia za to . Mogę oczywiście wykonać większy palnik na wzór kolegi Banana , ale nie chciałbym się z nim ukrywać , że popełniłem jakiś plagiat . Pogmyram w necie podpatrzę tu i tam i sam coś wymodzę . A tak w ogóle to dajmy już spokój tematowi , bo i tak nic z tego nie wynika .
Rozpocząłem wątek ,, Mini power hammer ,, i tu oczekuję jakiejś pomocy ewentualnie chociaż sugestii . Ale jak znam życie to sam będę musiał dojść do wszystkiego . Jak się na coś zdecyduję , to przedstawię plan i ewentualny przebieg budowy . Na razie tyle - dzięki za wsparcie i pozdrawiam wszystkich .

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 22:12

Dobra już wiem o jakich mat. na piec mowa . Moja wina mogłem sam poczytać najpierw , zanim zabrałem się za budowę pieca .

Awatar użytkownika
SQbas
Posty: 25
Rejestracja: 19 cze 2019, 22:29
Lokalizacja: Czeladź

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: SQbas » 28 cze 2019, 22:59

I plan na palnik też już jest . Znalazłem taki palnik do lutowania twardego - z rączką , zaworkiem , wkręcaną dyszą . Trzeba go trochę przerobić . Dysze ma coś około 0.3-0.4 i flarę około 80 mm fi 15 . Rozwiercę dysze do 1mm i flarę dam z rurki 1 cal , zakończę to złączką 1/1.5 cala lub 1/2 cale i powinno być OK .

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 29 cze 2019, 06:15

SQbas pisze:
28 cze 2019, 21:50
Maestro BANAN nie jest moim zamiarem krytykowanie Twoich palników , ani robienie Ci antyreklamy . Napisałem jaki mam problem i samo to wyszło . Pisałem , że próbowałem wielokrotnie na różne sposoby i ani raz nie udało mi się rozgrzać metalu do odpowiedniej temperatury . Uznałem , że kupiłem za mały palnik i pogodziłem się z tym . Sam mistrzu wsadziłeś kij w mrowisko . Mój piecyk też jest izolowany wełną i to nie byle jaką . Nie odczytam już parametrów bo nalepka na kartonie jest nieczytelna , ale temp. jaką wytrzymuje to 1460 st C . A jeszcze nieśmiało zapytam - te mat . o lepszej izolacyjności to co to jest . Trzeba było od razu powiedzieć , że szamot jest do kitu . A odnośnie palnika - dzięki kolego Achmed za info , ale moja wiedza techniczna i zaplecze maszynowe pozwalają mi na samodzielne wykonanie każdego rodzaju palnika , bez konieczności płacenia za to . Mogę oczywiście wykonać większy palnik na wzór kolegi Banana , ale nie chciałbym się z nim ukrywać , że popełniłem jakiś plagiat . Pogmyram w necie podpatrzę tu i tam i sam coś wymodzę . A tak w ogóle to dajmy już spokój tematowi , bo i tak nic z tego nie wynika .
Rozpocząłem wątek ,, Mini power hammer ,, i tu oczekuję jakiejś pomocy ewentualnie chociaż sugestii . Ale jak znam życie to sam będę musiał dojść do wszystkiego . Jak się na coś zdecyduję , to przedstawię plan i ewentualny przebieg budowy . Na razie tyle - dzięki za wsparcie i pozdrawiam wszystkich .
Może od materiału izolacyjnego. Ta mata do 1430 stopni jest ok. W trosce jednak o swoje płuca trzeba ją zabezpieczyć np. masą cyrkonową po to by w trakcie pracy nie pyliła. http://forumkowalskie.pl/viewtopic.php?f=16&t=4891 Tutaj masz tutoriala z budowy piecyka akurat do małego palnika. Zwróć też uwagę na wentylator i jego dostosowanie do naszych potrzeb, unikniesz nadmiaru powietrza i zrywania płomienia. Jeśli chcesz budować większy palnik na własne potrzeby proszę bardzo. Zmień wtedy jednak dyszę na 1,2 mm. Ma on nieco większe zapotrzebowanie na gaz. Podstawa to dobrać właściwy skład mieszanki i tu patrz na kolor tych krótkich płomyczków wychodzących z flary. Najwyższą temperaturę płomienia uzyskujesz przy błękitnym kolorze (atmosfera obojętna) zielonkawy to atmosfera redukcyjna i niższa temeratura płomienia. Płomyk wpadający w granat to atmosfera utleniająca i znów niższa temperatura.
Kontakt 517355290

Roger
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2018, 09:05
Lokalizacja: Rypin

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Roger » 10 lip 2019, 12:42

Witam mam parę pytań odnośnie pieca :> i ocenie mojej "suchej konstrukcji " że tak powiem. Pierwsze moje pytanie to czy palnik od pieca musi być mocno szczelny ,oraz dysza która jest bezpośrednio połączona z palnikiem wymaga jakiegoś zabezpieczenia czy wystarczy rura np.rura 0.3 cal w tą rurę przyspawana dysza a to wszystko połączone przewodem do butli .Wiem że było dość sporo pisane w tym temacie .Ale wolał bym się jednak upewnić .Wszystko poszło za daleko żeby się teraz wycofać :lol: pozdrawiwam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: BANAN » 10 lip 2019, 21:48

Jak chcesz przyspawać miedzianą dyszę do stalowej rury?
Palnik w układzie jaki poskręcałeś wystarczy doszczelnić taśmą teflonową nawijając ją na gwint. Gdzie chcesz wprowadzić gaz to istotne i chciałbym zobaczyć wylot palnika bo przekroje zastosowałeś około 1,5 cala na moje oko. Nie spotkałem się z przekrojem rury 1/3 cala. Na gniazdo do mocowania rurki z dyszą gazową polecam 3/8 cala. w środku ma około 11 mm, w sam raz dla miedzianej rurki 10x1 mm. Sam piec wydaje się być za wysoki no i izolacji cienko.
Kontakt 517355290

Roger
Posty: 18
Rejestracja: 01 lis 2018, 09:05
Lokalizacja: Rypin

Re: Budujemy palenisko gazowe

Post autor: Roger » 12 lip 2019, 00:36

Przepraszam mój błąd. Nie przemyślałem tego co napisałem. Poszukam tej rury na gniazdo. Przekrój palnika wynosi 2 cale, a pro po palnika, chcę go przyspawać bezpośrednio do rekuperatora. Wnętrze pieca wydaje mi się, że nie będzie aż tak wysoko, jak wyłożę zaprawą na dno, i później przyjdą na to cegły szamotowe. Odnośnie boków to mam pewien dylemat; lepiej zastosować watę jako pierwszą warstwę, a w środku użyć cegły szamotowej, czy na odwrót? Piec z czasem ulegnie zmianie, chcę dorobić drzwiczki z drugiej strony .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NARZĘDZIA - tools”