Nożyki

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 30 lip 2016, 13:17

Witam!

Taki nożyk wykonałem na zamówienie, 16 cm głownia, 12,5 cm rękojeść, 4mm grubości, przy jelcu 31mm szerokości, full tang z damastu 300 warstw nc6+50HF, jelec mosiężny, drewienko to palisander.

Obrazek

Obrazek

I zbliżenie na wzór:

Obrazek

Pozdrawiam!

egojack1

Re: Nożyki

Post autor: egojack1 » 30 lip 2016, 13:58

U lala! Piękna rzecz. Piękny, równiutki wzór.

tytus
Posty: 46
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:30
Lokalizacja: okolica Dębicy

Re: Nożyki

Post autor: tytus » 30 lip 2016, 20:04

Wzorek ładny, musiałeś mu chwile czasu poświęcić.
Full tang, czyli jelec u góry jest rozcięty?

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Re: Nożyki

Post autor: Dara » 30 lip 2016, 22:52

Wykonanie doskonałe ale projekt szkaradny.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 01 sie 2016, 21:37

Dzięki za opinie :)
Dara, dziękuję za wykonanie, a co do projektu to nie przyłożyłem do niego ręki, wykonałem co dostałem :)
Tytus, jelec jest od góry rozcinany :)
Wzór jak wzór, do kazdego żeby wyszedł ładny i równy trzeba się przyłożyć :)

Awatar użytkownika
kowmal
Posty: 790
Rejestracja: 21 kwie 2014, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Nożyki

Post autor: kowmal » 11 wrz 2016, 20:16

Witaj. Wracając do "ulbrechta", pokażesz wykończony?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 12 wrz 2016, 20:00

Jeszcze nie jest skończony :) Pojawiły mi się pewne problemy ale mam nadzieje ze już teraz mi się w końcu uda wykonać :)

Awatar użytkownika
kowmal
Posty: 790
Rejestracja: 21 kwie 2014, 19:37
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Nożyki

Post autor: kowmal » 12 wrz 2016, 21:27

Super, czekam. :)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 03 lis 2016, 21:04

Kilka nowości do tej pory na fejsie tylko publikowana :) a że się kilak rzeczy nazbierało to wrzucam hurtowo :)

Miecz wciąż w produkcji, w międzyczasie zacząłem robić 2 szabelki z damastu wczesnośredniowieczne :)

długość głowni 73 cm, szerokość 28mm, grubość przy jelcu 5mm, jedna ma 128, druga 256 warstw, kute z nc6 i 50HF. Na jednej na czubku po jednej stronie wyszła jakaś różnica w twardości co się przy trawieniu pokazało, spróbuje jeszcze poprawić trawienie w tamtym miejscu przy końcowym oprawianiu :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


3 szable, ta z niebieską głownią jest ostra, pozostałe tępe do fechtunku, szable są wczesnośredniowieczne, koczownicze, oprawa w jesion, skóre, brąz i mosiądz. Miejsce na dłoń od jelca do koluszka to 10,5 cm; długość głowni 73 cm, szerokość 28mm, grubość przy jelcu 5mm. Wykończenie maszynowe na zlecenie klienta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I grocik do włóczni wczesnośredniowiecznej, kultura wikingów, typ M, datowanie na X-XI wiek.

Tuleja i ostrza z 50HF, między nimi 2 pasy skręcane w przeciwne strony 18-warstwowe, grot hartowany i odpuszczany, ostry, wytrawiony i wypolerowany dlatego jest mały kontrast skrętki, w rzeczywistości jest bardziej wyraźny, bez polerowania jest czarno biały kontrast :)
Wymiary ma takie:
długość 49,5 cm
Długość ostrza od rozszerzenia do końca:38 cm
Tulejka długość: 11,5 cm, średnica zewnętrzna 28mm, ścianka ma grubosć 1mm, w najszerszym miejscu grubość 9mm, szerokość 45mm

Pakiet przed zgrzewaniem

Obrazek

I efekt końcowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS, grocik jest na sprzedaż jeśli ktoś byłby zainteresowany :)

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Nożyki

Post autor: Jacenty » 03 lis 2016, 21:14

Szok. Rozwinąłeś umiejętności. Gratulacje. Piękne prace.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 03 lis 2016, 21:55

Dziękuję Jacku :)

I zapomniałem zapytać, to zrobie to teraz, wie ktoś jak dawniej posrebrzano brąz? Bo będę robić oprawy do tych 2 zgrzewanych głowni takie same jak w tych 3 oprawionych, z tym że oprawe dla siebie chciałbym zrobić posrebrzaną. I się zastanawiam czy da się wykonać jakąś paste, proszek którym można by posypać cały detal i ogniowo posrebrzyć?

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: Nożyki

Post autor: Remington » 04 lis 2016, 08:53

Trochę eksperymentowałem z technikami srebrzenia. Historycznie srebrzono na amalgamat. Da się, ale szkoda zdrowia. Pozostaje chyba tylko metodą inkrustacji, np. taką techniką:
https://www.youtube.com/watch?v=jgafiGF ... 6z05MhcJ5w

graffic

Re: Nożyki

Post autor: graffic » 04 lis 2016, 08:59

Nomad - szcun ! :)

czadowe klingi i grocik

ad srebrzenia - da się to (z tego co pamiętam) zrobić na zimno - na bazie pasty cyjankowej z tego co pamiętam - ale musiałbym poszukać w literaturze

oczywiście jak napisał Remington - pozostaje amalgamacja - ale bez doświadczenia i prób - łatwo zatruć się oparami rtęci
- pozostają też metody galwaniczne w kąpielach cyjankowych (trwałe) i bezcyjankowych (mniej trwałe)

PS wrzuć coś na konkurs ! :)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Nożyki

Post autor: Nomad » 04 lis 2016, 11:17

Dzięki za informacje :) Myślałem nad tym czy opiłki srebra wymieszane z boraksem, tym posypać detal i podgrzać aż się srebro roztopi i pokryje element, ale widać nie będzie to łapać.
Ewentualnie wywalcować cieniuteńką blache srebrną, i przylutować ją wszędzie dookoła na cyne, albo najszybciej i najrówniej bez kombinowania dać do posrebrzenia jakiejś firmie :)

Remington, kiedyś próbowałem własnie nabijania w siatke nacięć na powierzchni, czy na brązie to też da rade dosyć łatwo zrobić? i jakieś rady co do nabijania siatki, bo czasem mi złapało drucik ładnie a czasem od razu wylatywał z niej.

Racja, konkurs, skuszę się chętnie :D

graffic

Re: Nożyki

Post autor: graffic » 04 lis 2016, 12:56

Nomad

ad nalutowywania srebra - średnie rozwiązanie , da się przeprowadzić, ale warstwa będzie gruba i nie równa, a przy wykańczaniu i wygładzaniu dużo odpadu srebrnego - efekt średni, do tego masa pracy, a jakość wątpliwa

przylutowywanie srebra cyną do stali - hmmm skoplikowane - najpierw musiałbyś pomiedziować stal - później na gorąco rozprowadzić cynę i utwierdzać płatki srebra
srebrzenie elektrolityczne / galwaniczne - najprostsze do przeprowadzenia (zlecasz) - powierzchnia musi być idealnie wypolerowana - inaczej wszystkie skazy wyjdą - powłoka cienka, ale równomierna, błyszcząca - możesz poprosić o grubszą powłokę, ale trzeba pamiętać, że później powstają nierówności lub plamy (jeśli są zanieczyszczenia żelazem w roztworze)
amalgamacja - już pisałem

pozostają jeszcze kąpiele na zimno i na gorąco z użyciem cyjanków lub bez - jak będziesz zainteresowany, poszukam

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”