Harvestera knifemakingowe zmagania

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Harvestera knifemakingowe zmagania

Post autor: harvester88 » 25 lip 2013, 01:16

Witam,

Jako, że nie wszyscy tutaj bywają na forum knives.pl na którym od pewnego czasu pokazuje co tam udało mi się wystrugać postanowiłem poszerzyć o te osoby grono obserwatorów moich dokonań.
Będę w miarę postępów aktualizował ten wątek o nowe noże - tak ukończone jak i to co na warsztacie.
Nie ma co opowiadać, jeden obraz odda więcej niż całe strony tekstu. Poniżej zdjęcia dotychczasowych moich prac:

Zacznijmy od pierwszego noża jaki zrobiłem (kwiecień 2012), kuty z resora, merbau i inkrustacja z poroża:
Obrazek
wykonanie pozostawia wiele do życzenia ale jest teraz moim warsztatowym nożem do skóry i innych zadań i w tej roli sprawuje się znakomicie.

Potem po dłuższej przerwie na budowe szlifierki i organizacjo warsztatu do knifemakingowych celów przyszedł czas na bardziej poważne produkcje. Tu już po kolei zdjęcia mniej więcej chronologicznie:
IVY KING
Obrazek

BANDICOOT
Obrazek
Obrazek

GREENHOUSE DOG
Obrazek
Obrazek

SWITCH
Obrazek

RIVET
Obrazek

CARMEL
Obrazek

JOHNNIE BOY
Obrazek


I to na obecny moment tyle, 10szt obecnie na warsztacie więc niebawem będą jakeś nowe na poniższym zdjęciu niemal wszystko nad czym aktualnie pracuję:
Obrazek

Jeśli ktoś chce moje prace pooglądać dokładniej, zapraszam do linku w moim podpisie - są tam zdjęcia posegregowane i można każdy nożyk dokładnie zobaczyć.

Z chęcią wysłucham jakichś uwag a na wszelkie pytania postaram się odpowiedzieć :)
Jeśli będzie zainteresowanie z przyjemnością będę aktualizował wątek o nowe noże i o to nad czym prace trwają, będą jakieś fotki z kuźni, warsztatu i takie tam różne jeśli ktoś ciekaw :)

Pozdrawiam serdecznie!
Świeżak Maciej ;]
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 26 lip 2013, 21:56

Hmm, wielkiego zainteresowania nie widzę:(
Ale nic, to w końcu forum kowalskie więc może dzisiejszy że tak powiem "sukces" zachęci do jakichś komentarzy :P

Pierwsza próba skuwania damastu na młocie sprężarkowym ( w ogóle pierwsza próba) czyli damaścik z liny stalowej. (Tata robił dzisiaj za pomocnika z powodów zdrowotnych;] )

Wyszło średnio bo zrobiliśmy zbyt dużo złożeń (chyba z 5). Sama lina, zaspawana na końcach, cynk wypalony na tyle ile się dało. Wyszło całkiem nieźle jeśli chodzi o skucie, rozlaminowań/niedogrzań żadnych nie widzę. Rysunek jest chaotyczny i mało wyraźny bo to w końcu tylko lina i to skuta pięciokrotnie. Następnym razem będzie jedno złożenie, może wyjdzie ładniej:
Foty:
Obrazek
Obrazek


Do tego dzisiaj zrobiłem pierwszy blank z recurvą (ten w środku), jutro skończę przygotowania do hartu i razem z tymi dwoma (w dolnym zrobiłem dzisiaj otwory i ostateczny szlif przed hartem) w pn wysyłam do hartowania (wszystko D2):
Obrazek

Dzisiaj tyle, pozdrawiam i zapraszam do komentowania :P
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3844
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 26 lip 2013, 22:28

ładne :)
Obrazek

BB
Posty: 193
Rejestracja: 23 lut 2013, 21:51
Lokalizacja: Lublin

Post autor: BB » 26 lip 2013, 23:32

Dokładnie, ładne. To więcej powiedzieć?

Wycinasz wszystko cnc, czy ręcznie też ?

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 26 lip 2013, 23:54

Wszystko ręcznie. CNC czy inne wycinarki mi się nie opłacają:)
Czasem zaczynam od przecinarki plazmowej żeby wyciąć płaskownik z blachy, ale zwykle od razu kątówka, potem lamelka i reszta na taśmówce - 20min i blank gotowy do tego jakies 20-30min na moje śmieszne otworki:)
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 27 lip 2013, 01:28

Lina ładnie wygląda ale jak się jej nie składa po pierwszym zgrzaniu :)
Ale to wtedy trzeba grubą line zgrzewać coby normalnej wielkości płaskownik otrzymać :D

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 27 lip 2013, 14:23

Mam line rozplecioną na pojedyńcze linki ( w środku była linka stylonowa), z niej na nowo zrobiłem splot (jednej mi się nie udało wcisnąć. Ale taki pomysł mi przyszedł do głowy żeby te linki zapleść na pręcie np zbrojeniowym i skuć raz na płasko. Dobry to plan?

Dzisiaj jak starczy czasu to jakiś pakiecik z zrzynków D2, piły z NCV1 i trzonka noża tokarskiego powstanie. Ale jest trochę innych zadań więc nie wiem czy zdążę :)
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 27 lip 2013, 23:08

Plany na dziś trochę przerosły możliwości i upalną pogodę. Udało się ostatecznie wykończyć blanka do hartowania. Niestety kucie damastu to totalna porażka dzisiaj :( ;/
Pakiet: (po 2 warstwy) - trzonek noża tokarskiego, D2 i NCV1, nic się nie chciało zgrzać (i to najprawdopodobniej z winy NCV1 - chyba skubana się zbyt łatwo przegrzewa.., Za wysokie progi jak na pierwszy pakiet po prostu. D2 z nożem tokarskim jeszcze się skuwało całkiem ładnie ale wasrtwy ncv1 wszystko zepsuły i prawie 2h i parę kilo węgla poszło na nic. Jedna wielka kicha, spociłem się jak szczur (30st w cieniu a w kuźni to wole nie wiedzieć ile)a wyszedł kawał gówna;]
No nic, będę unikał NCV1 może nastepny pakiet się uda.
Ma micartę z pałatki juz nie starczyło czasu - tyle tylko że pałatka wyprana i można ciąć :shy:

Tymczasem wrzucam foto sukcesu o którym wspomniałem na początku posta - czyli nowy projekt. D2 4,7mm, szlif lekko wysatynowany(chociaż i tak pewnie skończy w oksydzie albo stonewaszu) na 220/280 dziurki zrobione, zfazowane oraz zrobione ząbki z których jestem zadowolony coraz bardziej:
Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek





I to chyba tyle, teraz parę dni przerwy do połowy przyszłego tygodnia przynajmniej.

Pozdrawiam!!
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 29 lip 2013, 21:14

Nie jest dobrym pomysłem zgrzewanie liny na jednorodnym rdzeniu, bo on się praktycznie nie odkształci i lina będzie w postaci blaszki dookoła rdzenia, po skuciu w płaskownik i oszlifowaniu na środku powyłazi ten pręt.

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 29 lip 2013, 23:20

No dobra to nie będę tak robił. Wyczytałem że wstępnie wypaloną linę zespawaną na końcach warto dokręcić jeszcze na gorąco żeby splot był ciaśniejszy.

A jak już jesteśmy przy tych linach to może Ty Nomad a może ktoś inny wie jak z lin uzyskać tego typu rzeczy:
Obrazek

Mam na myśli co zrobić aby lina pozostała częściowo nieskuta jak grzbiet w tym nożu a jednocześnie żeby się całość nierozłaziła. Co stanowi ten jakby klej utrzymujący pojedyncze linki?
Druga rzecz o jaką chce spytać to co należy zrobić żeby wzór na takim linowym damaście był mocno kontrastowy i wyraźny jak np tutaj:
Obrazek

Wyrazistość powala ale jak uzyskać to w takim stopniu?

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 30 lip 2013, 00:47

a skąd wiesz że całość się nie rozłazi i jest sklejona?na zdjęciu wygląda jak nie doczyszczony czyli trzyma się na resztkach boraksu?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 30 lip 2013, 02:07

Jak widać na ostrzu skute jest tylko ostrze, od połowy jest już nieskute.
Najłatwiej chyba wpakować line w rure i skuć od razu na płasko, bez kucia na sztorc i odkuć ostrze przy zgrzewaniu że tak powiem, później tylko odpakować z rury. Linki się trzymają bo są zgrzane na ostrzu.

A co do kontrastu to w ameryce mają inne liny niż my to i wygląd po wytrawieniu inny.

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 31 lip 2013, 23:22

Nareszcie udało się znów coś pomłotkować dzisiaj. Moje kolejne wprawki do damastów. Gruby łańcuch od rozrzutnika do gnojówki (nówkę sztukę miałem) 2 wartswy przełożony blachą st3. Zespawany, skuty najpierw na kwadrat, potem się rozpadł na pół więc go złożyłem, skułem na pręt okrągły, potem na płaskownik i jeszcze na pół.
Znowu za dużo;] Wzór mocno rozciągnięty ale jest (a ja jestem na etapie że każdy wzorek mnie cieszy), niedogrzania jakieś tam na końcówkach są ale prawie żadne. Porady Nomada bardzo się przydały(dzięki!).
Łapska trochę poparzone, przedramiona spuchnięte ale co było zabawy to moje


Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Płaskownik ma teraz ok 350x40x5mm zaewne wykorzystam go do jakiegoś laminatu z rdzeniem z NC6 albo NCV1. A może od razu klingę z tego machnąć? nie wiem jeszcze, się zobaczy...
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 01 sie 2013, 09:20

Zrób z rdzeniem :)

Miło widzieć ze się moje porady na coś przydają :D

harvester88
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2013, 19:16
Lokalizacja: spod Szczecina

Post autor: harvester88 » 01 sie 2013, 19:40

Hello!

Dzisiaj całkiem jak na mnie pracowity dzień. Przygotowałem 2 pakiety:
NCV1+St3 oraz lina stalowa na którą nawinąłem dodatkowo druga warstwę(nie było łatwo :) )

Kucie jak zwykle nie wyszło w 100% po mojemu. Lina jest ok ale pakiet miał być twist a jest chaos jak zawsze.
Skułem, złożyłem, skułem, złożyłem. potem zrobiłem mniej więcej kwadrat, skręciłem ile mogłem w imadle, po kawałku. I przy kolejnym grzaniu chyba lekko przegrzałem środek i po 2 uderzeniach na spręzarkowcu odpadło mi pół pręta. Zatem zespawałem wzdłuż i skułem wszystko najpierw na okrągło a potem na płaskownik. Efekt na zdjęciu.
Na koniec fristajlo z liny - neck. Taki mały grubas 5-6mm grubości i 15cm długości. Muszę go jeszcze trochę dopieścić, zahartować i wytrawić na nowo.

A teraz fotostory (zdjęcia słabe bo mi aparaty pozabierali i został telefon ;/ )




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


No i to tyle, na razie chyba chwila przerwy z damastami, trzeba się za zaległe oprawy zabrać :)

Pozdrawiam przeglądających!
moje prace:
imageshack.us/user/harvester88/a
mój Facebook:
http://www.facebook.com/torbecustomknives

Knifemaker doesn't make mistakes - he makes a smaller knife only :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”