czas na mnie ;)

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 15 lis 2012, 21:52

uogólniłem oczywiście. nie jestem w stanie zbadać poszczególnych warstw... po krawędzi pilnik się ślizga w każdym razie.

yakiba
Posty: 270
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yakiba » 16 lis 2012, 10:11

45 i 60 HRC nie dają w sumie 60 .A poza tym liczy się najsłabszy element. Nie myśl,że się czepiam ale stosowanie takich stali na kt nie ma sensu. Rozumiem chodzi o kontrast ale można go uzyskać dając chociażby 50HF albo nawet 40HNM , która przy tej samej zawartości węgla ma znacznie lepszą hartowność..Nóż to przede wszystkim narzędzie powinno trzymać ostrość i nie tępić się za szybko a jeśli jest piękne to jego dodatkowa zaleta .Ten nóż jest piękny( choć bez wyrazu jak dla mnie , wolę Twoje inne prace gdzie widać indywidualny pomysł) ale z użytkowością juz gorzej .Myślę jednak ,że jak połączysz własny pomysł z ewidentną poprawa jakości jaka jest w tym nożu plus użytkowość to Killrathi będzie miał mocną konkurencję

Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 128
Rejestracja: 03 mar 2010, 23:01
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: ADALBERTUS » 16 lis 2012, 22:02

Czy pełne 60 HRC nie wiem - nigdy nie mierzyłem na profesjonalnym sprzęcie. Ale robię z 45 stemple mennicze (z konieczności - wolałbym coś innego, ale...) Hartuję w oleju i sprawdzam twardość metodą TOPEX. Dobry polski pilnik ledwo bierze a zahartowany fabrycznie resor się kaleczy nie ruszając stempla. Wniosek - pomiędzy 55 a 62.
Piec elektryczny w atmosferze redukującej, austenityzacja 20 min, temperatura trochę niższa od katalogowej - dobierana eksperymentalnie. Da się.

Pokłony
ADALBERTUS
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"

yakiba
Posty: 270
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yakiba » 17 lis 2012, 10:26

Wojtek , oszukali Ciebie w hurtowni zamiast 45 dali co mieli , np 40h .W Multistalu na przykład traktują te stale zamiennie.Hartowana w oleju? No może mam uraz do tej stali z winy Alka zresztą.

Awatar użytkownika
Helga ten-door
Posty: 459
Rejestracja: 10 lis 2009, 18:39
Lokalizacja: dolny śląsk

Post autor: Helga ten-door » 17 lis 2012, 10:51

yakiba,
Myślę że dużo zależy od proporcji użytych materiałów.
Jakiś czas temu zgrzewałem nc6 +45.
Nc6---6mm
45 ---2mm
Pakiet wyjściowy 13 warstw (nc6 na zewnątrz).
Zwykły pasiak tylko mocno gęsty.
Po hartowaniu , odpuszczeniu oraz oczyszczeniu z nagaru pomiar legalizowanym Rockwellem.
Na płazach oraz trzpieniu pomiar w 6 miejscach.
Pierwszy wynik 61 Hrc.
Po czterech godzinach ponowne badanie.Spadło do 59 Hrc.
Następny pomiar po 24 h.--59 Hrc pozostało.
Całą operację przeprowadzał zawodowy hartownik.
Gaszone w ciepłym oleju.
Co najwyżej ślusarz,

Awatar użytkownika
ADALBERTUS
Posty: 128
Rejestracja: 03 mar 2010, 23:01
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: ADALBERTUS » 18 lis 2012, 00:29

Witam
yakiba pisze:Wojtek , oszukali Ciebie ........
Leszku, chyba jednak nie. Mają w ofercie 45, mają i 40HNM. Kiedyś robiłem z 40HNM, ale potem przeszedłem na 45, gdyż jest lepiej wykończona. Po prostu jedna i druga jest u nich dostępna jako pręt szlifowany, ale 45 ma szlif w wyższej klasie dokładności. Odpada mi więc toczenie na wymiar, w dodatku z pręta grubszego o 5 mm.
Według katalogu stali rzeczywiście jest to praktycznie to samo, ale chyba bez sensu by było oferować pręt gatunku 45 w klasie H6 i 40HNM w klasie H5, zamiast 40HNM w obydwóch klasach dokładności.
"Quidquid agis, prudenter agas et respice finem"

yakiba
Posty: 270
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yakiba » 18 lis 2012, 00:34

Nie chcę robić ofa bo tu o noże wata idzie ,Wyraziłem swoją opinie popartą doświadczeniem z tą stalą.Ale nie mam monopolu na wiedzę to po prostu moje zdanie i tyle .

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”