NC6 Pomocy

noże, nożyki, nożyczki

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2013, 22:26
Lokalizacja: Rybnik

NC6 Pomocy

Post autor: Łukasz » 05 mar 2017, 19:51

Witam ostatnio zrobiłem nożyk z NC6. Zahartowałem ładnie w rozgrzanym oleju na te 810 (hartowałem na kolor bez żadnych termometrów) odpuściłem na 180 w piekarniku ładnie zaszło słomkowym ale przy uderzeniu w kawałek gwintusa zauważyłem że kawałeczek głowni się odłamał, niby nic wielkiego można zeszlifować ale chce uniknąć dalszego odpryskiwania. I teraz moje pytanie czy jest możliwość że temperatura przy hartowaniu była za wysoka (lub za niska) i trzeba powtarzać cały proces od nowa, czy mam to odpuścić na wyższej temperaturze powiedzmy 210 żeby HRC spadło poniżej 62. Sam nie wiem co robić bo hartowałem go już 2 razy za pierwszym działo się to samo oprócz niego robiłem trzy inne nożyki nawalam nimi w ten sam pręt i z nimi wszystko w porządku. Z góry dzięki za odpowiedzi. ;)

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Remington » 05 mar 2017, 20:02

Ja Tobie poradzę tak:
Weź kawałek tej samej stali, przekuj w tych samych temperaturach co kułeś nożyk, zahartuj, odpuść, złam w imadle i pokaż przełom.

Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2013, 22:26
Lokalizacja: Rybnik

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Łukasz » 05 mar 2017, 20:05

problem jest taki że całą stal zużyłem już na tej nóż nie zostały mi nawet żadne zciepki :/w sensie stal z tego samego kawałka :P

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Nomad » 05 mar 2017, 22:55

nc6 bardzo bardzo łatwo przegrzać, mogło Ci się ziarno rozrosnąć, do tego za wysoka temp. hartowania i masz kruche ostrze, spróbuj odpuścić w 230-240 stopniach i sprawdź jak się wtedy zachowuje.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Qmar » 06 mar 2017, 08:29

albo po prostu poświęć już ten nożyk i pokaż przełom :D taki jaki jest
What man is a man who does not make the world better?

wik
Posty: 43
Rejestracja: 09 cze 2015, 12:22
Lokalizacja: Warszawa/Wilcze Piętki

Re: NC6 Pomocy

Post autor: wik » 06 mar 2017, 15:17

Raz że duże ziarno jak napisał Nomad, dwa że wydzielona siatka kruchego cementytu na granicach ziaren.
Możesz wyżej odpuścić, możesz spróbować hartowania w solance.
kuj kuj, skuwaj!

Awatar użytkownika
Łukasz
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2013, 22:26
Lokalizacja: Rybnik

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Łukasz » 06 mar 2017, 17:31

Dobra postanowiłem poświęcić dziada. Jak już robić to do porządku. Ziarno tak sie prezentuje. Nie wiem czy jest prawidłowe bo dopiero jestem na 1 roku metalurgii i uczą mnie jeszcze głupot :) nawet ciężko było dziada złamać musiałem dość mocno młotkiem przywalić żeby puścił. Szczerbki pojawiały się jedynie przy krawędzi tnącej reszta wydawała się w porządku. I teraz czy ziarno jest prawidłowe jeśli nie to co mogło spowodować przerost, dodam że kułem w temperaturach od 800-100 stopni (około) starałem sie nie wychodzić powyżej ten przedział żeby nie pojawiły się pęknięcia i żeby nie przepalić. hartowałem grzejąc ładnie do 810, około 10 min grzania hartowane w mocno rozgrzanym oleju odpuszczane w piekarniku na 180.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Re: NC6 Pomocy

Post autor: Nomad » 06 mar 2017, 18:39

Do łamania zrób nacięcie kątówką, może być płytkie, żeby było i wtedy młotkiem 5 kg złam głownię ustawioną nacięciem na wysokosci szczęki.

ODPOWIEDZ

Wróć do „NOŻOWNICTWO - knifemaking”