Maleus

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 09 lis 2012, 21:01

Kilka nowości.
Między innymi kapalin z jednego kawałka, wzorowany na znalezisku z Włocławka.
Hełm żebrowy czerniony i z taką ciekawą fakturą :)
I zdjęcie zbiorcze z hełmami, których ostatnio nazbierało. Dwa klappvisory, dwa kapaliny z jednego kawałka, norman i spawany kapalin.
Taki spawany w wykończeniu "kowalskim" ciężko zrobić i to robota trochę bez sensu, no ale co poradzić... (proces produkcji: kucie połówek, spawanie, szlifowanie spawu, czyli pasek ok. 5cm szerokości, a na koniec wykończenie tego paska, żeby wyglądał, jakby nie był szlifowany)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 10 lis 2012, 18:50

Bogacie się tych garnków nazbierało - pójdą do ludzi będzie tłusty pieniążek (albo i nie,bo jak pamiętam,to lokalny rycerz mało zamożny).

Myślałeś,żeby zamiast szlifować spawy - zbijać połówki nitami?
Nie ,,moja'' epoka,więc nie wiem czy takie sklepywane były wtedy,ale w XVIIw kupa hełmów była w ten sposób składana,i dosyć miło się to robi i nic po oczach nie daje.

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 11 lis 2012, 09:37

Właściwie to nie myślałem o tym. Pewnie dlatego, że hełmy to zagadnienie, które niewiele badam :) Wiem, że były hełmy wczesnośredniowieczne wschodnie, które miały dzwony zgrzewane z kilku "paneli", są też dwa krajowe kapaliny z dogrzanym rondem do dzwonu. Ale żeby nitować i zaklepać... Możesz podać jakieś źródełko, z którego zaczerpnę wiedzy na ten temat? :)

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 11 lis 2012, 09:56

Nie mogę podać żródła pisanego -u nas bardzo ubogo z fachową literatura tematu.Zazwyczaj opis danego hełmu jest potraktowany oględnie w stylu ,,dzwon dwuczęściowy,łączony ciemieniowo :) '' i jak nie ma dobrych zdjęć,to lipa.A zwykle w książce dają fotkę profilu i w fatalnej jakości (starsze opracowania).

Rozwiązanie o którym mówię widywałem na zdjęciach najczęściej zachodnich domów aukcyjnych-gdzie obiekt masz obfotografowany ze wszystkich możliwych stron i niejeden dzwon składanie miał właśnie w ten sposób rozwiązane.

Mam na którymś nośniku zapisane fotki,jak znajde to wkleję z tym że wszystko na XVI/XVII w,bo ten okres mnie interesował zwykle.

Awatar użytkownika
Idol
Posty: 184
Rejestracja: 15 lis 2010, 22:37
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: Idol » 20 sty 2013, 14:42

Znalazłem w/w zdjęcia - fotki pochodzą z jakiegoś szwedzkiego arsenału i widać właśnie kapalin zwyczajnie znitowany z dwóch połówek..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 29 sty 2013, 21:30

Bardzo fajny ten kapalin. Zrobię kiedyś dla własnej satysfakcji :)

W załącznikach natomiast zdjęcie moich ostatnich rękawiczek. Jest to próba rekonstrukcji rękawiczek z monumentu Bernabo Viscontiego znajdującego się w Mediolanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

MariuszK
Posty: 142
Rejestracja: 11 sie 2012, 18:28
Lokalizacja: Chomranice
Kontakt:

Post autor: MariuszK » 31 sty 2013, 01:03

Jak dla mnie bomba :lol:
Super wyprofilowane, ładne kształty, SUPER.

Awatar użytkownika
Blady
Posty: 119
Rejestracja: 20 cze 2010, 09:19
Lokalizacja: Byczyna

Post autor: Blady » 31 sty 2013, 17:16

dobra robota:) ktoś kto będzie wymieniał nity przy tych rękawicach pewnie będzie miał ochotę obedrzeć Cię ze skóry;)
pomysłowość jest trzecią ręką rzemieslnika:)

http://artifex-rzemioslo.pl/?strona=o_nas

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 06 kwie 2013, 23:48

Zrobiłem coś nowego :)
Hełm z miejscowości Gorzuchy. Bardziej interpretacja niż rekonstrukcja, ale jestem zadowolony :)
Ciekawostka: tuleja ciągnięta z rury 2 cale o grubości ścianki ok. 3mm. Po przekuciu w środkowej części tulei bez pierścieni wyszło ok. 7-8 mm grubości ścianki, ku szczycie ścianka się ścienia do ok. 3-4 mm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 07 kwie 2013, 11:44

Mniam. Muszę się wreszcie zebrać za swojego normana :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”