Grubość blach na hełmy.

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

MariuszK
Posty: 142
Rejestracja: 11 sie 2012, 18:28
Lokalizacja: Chomranice
Kontakt:

Grubość blach na hełmy.

Post autor: MariuszK » 30 cze 2014, 10:22

Witam serdecznie.
Mam do was płatnerzy pytanie jak wyżej w temacie.
Jaka grubość blachy najlepsza na hełmy?? Chodzi mi o hełmy wykonywane z blachy C45.
Spotkałem się z opiniami rekonstruktorów, że blacha poniżej 2,5 mm to za mało. Czy hełm żebrowy 1,5 mm dzwon i reszta 2 mm to mało, łebka 2 mm też mało :?:
Osobiście posiadam hełm z dawnych lat 2,5 mm st3 i to jakaś tragedia. Hełm jest ciężki i miękki, każde uderzenie to nowy głęboki "rów".
Co Wy sądzicie o grubości hełmów??
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 30 cze 2014, 11:43

O jakim hełmie piszesz?
Ostatnio oglądałem hełmy ze zbiorów w Malborku, wszystkie (od XVw po XVIIw) miały grubość zdecydowanie poniżej 2mm. Blacha oczywiście jest sprężysta, jednak wątpię by była hartowana, a tylko utwardzana przez kucie na zimno.

Wariat
Posty: 130
Rejestracja: 12 gru 2011, 02:51
Lokalizacja: Rososza

Post autor: Wariat » 30 cze 2014, 12:44

Mam Lednicę z blachy 2mm. Zimny walec. Zero wgniotów, tylko pomniejsze ryski. Kuj, że waży to z oplotem 4.5kg ;/

Surmen
Posty: 19
Rejestracja: 21 sty 2011, 16:27
Lokalizacja: Trzebuska

Post autor: Surmen » 30 cze 2014, 21:13

ja mam "normana" kutego z st3 2,5 na górze,2 na dole(około) i się nie chce wgniatać zbytnio od normalnej siły ciosów

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 30 cze 2014, 21:41

Moje kabuto (japoński) co do walki używam sam robiłem z blachy 1,5mm. Nie wiem jaki to gatunek stali bo tam gdzie kupuje nie mają oznaczone ale gorącowalcowana blacha. Świetnie się sprawdza, a niewielkie wgnioty się pojawiają jak naprawdę solidnie ktoś przywali. Jeśli taki bardzo bezpieczny to max z 2mm. Szkoda bólu szyi się nabawić na starość.
Czy hartować czy nie, są różne opinie, ja opowiadam się za tym aby nie hartować.

A jeszcze jedno, zależy do czego potrzebujesz tego hełmu, jeśli do tępej nawalanki na bohurtach to 2,5 może być mało :D a jeśli do rekonstrukcji lub zwykłych pojedynków to tak jak pisałem wyżej.
What man is a man who does not make the world better?

VikingArt

Post autor: VikingArt » 30 cze 2014, 23:53

A spytam..do jakiego typu rekonstrukcji chcesz ten hełm ?

MariuszK
Posty: 142
Rejestracja: 11 sie 2012, 18:28
Lokalizacja: Chomranice
Kontakt:

Post autor: MariuszK » 02 lip 2014, 00:57

Qmar, ja dokładnie mam takie samo zdanie co do grubości hełmów. 2 mm gatunkowej blachy powinno wystarczyć. Zadałem pytanie bo ostatnio kliencie domagają się hełmów z blachy 2,5 mm a i to niektórym się mało wydaje :)
VikingArt, Hełmy idą różnie od lekkiej "zabawy", do "ostrej nawalanki" jak to ktoś określił. Chodzi mi o to by znaleźć optymalną grubość. Klient zamówi hełm do zabawy a później się w nim na bohurcie znajdzie :lol: :mrgreen: Kto wie co czas przyniesie.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 02 lip 2014, 09:44

MariuszK, mój kolega z oddziału także zamówił u mnie japoński hełm (kabuto typu momonari) z grubości 2,5 niehartowany. Spytałem dlaczego z tak grubej blachy to odpowiedział, że tam gdzie chce walczyć są takie przepisy. Klient nasz pan więc robię - a o skutkach użytkowania takiego hełmu go uprzedziłem :D

Ja tam wole zawsze uprzedzić zamawiającego do czego ten hełm może używać bo pomysły ludzie mają na prawdę różne :D
What man is a man who does not make the world better?

MariuszK
Posty: 142
Rejestracja: 11 sie 2012, 18:28
Lokalizacja: Chomranice
Kontakt:

Post autor: MariuszK » 02 lip 2014, 10:10

Qmar, z tymi pomysłami niektórych to masz rację :lol: :lol:
Wydaje mi się, że jeżeli zrobisz hełm z C45 2 mm to będzie on tak samo wytrzymały jak 2,5 mm z st3. Niestety ludzie nie wiedzą, że czasami co grubsze nie musi być lepsze.
Jak pisałeś nasz klient nasz pan. Czasami uda się komuś przemówić do rozsądku czasami nie.

Awatar użytkownika
Qmar
Posty: 706
Rejestracja: 09 cze 2013, 14:12
Lokalizacja: Łańcut

Post autor: Qmar » 02 lip 2014, 13:57

Kumpel mi mówił - PRZEPISY - ma być 2,5 jak nie hartowane, nieważne jaka blacha. Tak też zrobię, nie mój kręgosłup, nie mnie będzie boleć szyja na starość :D

Mi szkoda iść w ogóle do bohurtów i cięższych walk, boję się o ręce :D
What man is a man who does not make the world better?

MariuszK
Posty: 142
Rejestracja: 11 sie 2012, 18:28
Lokalizacja: Chomranice
Kontakt:

Post autor: MariuszK » 02 lip 2014, 22:34

Qmar pisze:Mi szkoda iść w ogóle do bohurtów i cięższych walk, boję się o ręce :D

Racja, z protezą nie robota...

Awatar użytkownika
WitekSce
Posty: 49
Rejestracja: 02 sie 2010, 15:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: WitekSce » 15 lip 2014, 10:10

Sprężynówka 2mm nisko odpuszczona da rade (i tak zjedziesz ją do 1,7-1,5 mm), a wgnioty na hełmie to zawsze się robią od walki. Możesz tak zahartować że sie nie będzie wgniatał ale co z tego skoro każdy strzał odczujesz na dyni. Za to zasłone zahartujesz normalnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”