hełmy żebrowy/norman itp

Hełmy, zbroje itp.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

hełmy żebrowy/norman itp

Post autor: marcinello » 12 sty 2010, 00:06

Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich :-)

niedawno zacząłem sobie klepać hełm żebrowy, napotkałem już parę problemów a widzę że jest tu ktoś kto pewnie mnie może pomóc :-)

otuż:
mam już wyklepany jeden z czterech paneli hełmu, lecz jak bym złożył 4 takie same to wyszedł by mi okrągły ,i jakoś niezbyt wychodzi mnie wyprofilowanie go tak by połączenie 4 takich dało takie jajo jakim powinien być więc takie pytanie czy jeśli złożę już hełm do kupy mógłbym go wtedy zgnieść lekko ?

młotki i miseczki - jakich sie najczęściej używa do klepania tego typu hełmów?

hełm z 2 kawałków- próbowałem wyklepać taką polówkę analogicznie do klepania ćwiartki ale powstało mnie coś co połową hełmu bym nie nazwał, jakieś rady ja to zrobić dobrze ?

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 12 sty 2010, 12:37

Witaj.

Żeby kawałki były "jajowate" musisz zmniejszać intensywność wypuklania ku górze, najlepiej sobie narysować na blasze gdzie ma być bardziej, a gdzie mniej wypukłe - przy pierwszym hełmie być może będzie to pomocne. Raczej nie polecam profilowania blach, kiedy hełm będzie już poskładany, może zakończyć się niepotrzebnym wybuchem agresji, ponieważ blacha ma tendencję do wyginania się w stronę odwrotnie proporcjonalną do zamierzonej :mrgreen:

W przypadku hełmu z dwóch połówek jest w zasadzie tak samo - odpowiednia technika i kierunki wypuklania zapewniają pełen sukces :-) Mardinus w którymś temacie poświęcił akapit spasowywaniu takich połówek, warto się zapoznać.

Na początek powinieneś zaopatrzyć się w dwie miski: 16 x 3-4 cm oraz 12 x 4 cm i młotki z kulistymi kształtami ;-)

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

Post autor: marcinello » 12 sty 2010, 23:15

ale mnie bardziej chodziło o jajko w przekroju poziomym :-/ ,może po prostu nie możliwością jest zrobienie tego jednym młotkiem .

a co do 2 połówek , czy wykrój w takim przypadku to połowa koła ?, bo ja wyciąłem takie 4/10 części koła i z tego klepałem, wyszedł błotnik XD
Stal musi wiedzieć ze jesteś jej panem :)

Awatar użytkownika
wat93
Administrator
Posty: 1425
Rejestracja: 28 sie 2009, 12:02
Lokalizacja: Jarocin
Kontakt:

Post autor: wat93 » 12 sty 2010, 23:28


Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 12 sty 2010, 23:33

Mam rozumieć, że po profilowaniu, dolna krawędź panelu przypomina kształtem 1/4 obwodu koła? Jeśli tak, to połóż go na kowadle i przy pomocy młotka gumowego zmień ten kształt na pożądany :-) Aczkolwiek wg mnie ta krawędź powinna stanowić 1/4 obwodu koła, natomiast krawędź boczna 1/4 elipsy.

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

Post autor: marcinello » 13 sty 2010, 00:11

dzięki wat93,
Maleus pisze:Mam rozumieć, że po profilowaniu, dolna krawędź panelu przypomina kształtem 1/4 obwodu koła?
dokładnie :-|
Maleus pisze:Jeśli tak, to połóż go na kowadle i przy pomocy młotka gumowego zmień ten kształt na pożądany :-)
wewnętrzna strona do kowadła i w zewnętrzna młotkiem, a nie zepsuje mnie się to bo deczko się boje ze się to mnie całkiem po dodkształca, a troszkę mi zeszło klepanie tego :mrgreen:
jutro jak znajdę czas to wrzucę zdjęcia coby zobrazować, może trochę przesadzam :roll: bo z tego co wiem to przy nitowaniu do żeber powinno się też dopasować odrobinę

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

Post autor: marcinello » 14 sty 2010, 00:27

no i mam zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stal musi wiedzieć ze jesteś jej panem :)

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 14 sty 2010, 12:28

Moim zdaniem, krzywizna dolnej krawędzi nie stanowi 1/4 obwodu koła :-)
Skoro ma to być hełm żebrowy, rozumiem, że żebra są już gotowe. Do nich teraz powinieneś dopasować pierwszy panel, a potem każdy kolejny.
Jak gruba jest ta blacha? 1,5mm? Jeśli planujesz polerować ten hełmik, to grubość blachy może okazać się niewystarczająca...

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

Post autor: marcinello » 14 sty 2010, 14:08

no żeber jeszcze nie mam XD ale mam inny hełm na wzór
blacha 2mm , nie będę polerował tylko szlifował.
jaka będzie najlepsza szerokość żeber (myślałem o 2,5-3 cm), czy ich grubość może wynosić 1mmlub 1,5 mm?
Stal musi wiedzieć ze jesteś jej panem :)

Awatar użytkownika
Maleus
Posty: 423
Rejestracja: 02 sty 2010, 11:47
Lokalizacja: Rybarzowice
Kontakt:

Post autor: Maleus » 15 sty 2010, 00:00

Hm, ja hełm żebrowy produkuję inaczej:
- wyznaczam obwód wewnętrzny hełmu i wycinam z blachy 2mm listwę, którą formuję w okrąg
- wyznaczam wymiary żeber - od ich długości zależy czy hełm będzie jajem, czy czubem czy jeszcze czymś tam innym - które wycinam również z blachy 2mm, formuję na kształt złamanego łuku gotyckiego :-)
- łączę stworzone wcześniej elementy, co skutkuje powstaniem żeber hełmu.
- przygotowuję panele - 4 jednakowe sztuki, które pojedynczo dopasowuję do zrobionych wcześniej żeber.
- całość składam w kupę i posyłam w świat.
Po drodze oczywiście jest jeszcze polerowanie ;-)

Żebra szerokie na 3cm są ok, można zrobić nawet na 3,5cm. Blacha, z których mają być wykonane powinna być gruba, w końcu to dzięki żebrom całość nie rozlatuje się.

Awatar użytkownika
marcinello
Posty: 397
Rejestracja: 10 sty 2010, 18:36
Lokalizacja: Tarnów/Zabłędza
Kontakt:

Post autor: marcinello » 15 sty 2010, 15:45

w sumie to ja kieruje się tym poradnikiem https://sniegul.com/kacper/?p=429
, z tym ze najpierw zabrałem się za wyklepanie panela bo nie wiedziałem czy mnie to w ogóle wyjdzie, z efektu jestem zadowolony więc hełm zostanie zrobiony :-D
a szerokość żeber 3-4,5cm minie trochę nie pasowała ale widocznie tak powinno być ;-)
a zrobić chcę taki
http://www.armourarchive.org/patterns/n ... _halberds/

ODPOWIEDZ

Wróć do „ PŁATNERSTWO - armorer's trade”