słupki ogrodzenia pod przęsła i bramę skrzydłową

Techniki ślusarskie

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

seroo10
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:22
Lokalizacja: Klucze

słupki ogrodzenia pod przęsła i bramę skrzydłową

Post autor: seroo10 » 03 kwie 2012, 20:37

Zadzwonił do mnie klient z zapytaniem czy wpadnę do niego pogadać z majstrem o słupkach pod ogrodzenie. Jeszcze tam nie byłem ale właściciel przekazał mi, że Fachman który stawia słupki stwierdził, iż teraz standardem są słupki bez blach wychodzących w celu zamontowania na nich przęseł jak i bramy. Wykonawca twierdzi że teraz wszystko się przykręca do słupków. Słupki obłożone klinkierem - prawdopodobnie lub piaskowcem czy czymś w ten deseń. Jak dotąd byłem postawiony przed faktem dokonanym i słupki były gotowe. Jak uważacie co jest lepsze - blachy czy przykręcanie mi się wydaje że blachy (pod warunkiem że wszystko zostanie dokładnie wykonane). Na co zwrócić uwagę, może jakieś rady lub pomocne patenty. Szczerze mówiąc na razie niewiele miałem do czynienia z wierceniem w klinkierze lub piaskowcu czy innym badziewiu tego typu ( w sumie to zawsze jak dotąd miałem do czynienia z blachami).

dara

Re: słupki ogrodzenia pod przęsła i bramę skrzydłową

Post autor: dara » 03 kwie 2012, 21:22

seroo10 pisze:Szczerze mówiąc na razie niewiele miałem do czynienia z wierceniem w piaskowcu czy innym badziewiu tego typu .
Kolego- nieco szacunku dla tego wspaniałego i wrednego materiału :)

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 03 kwie 2012, 21:27

Jeśli nie ma tam spadków wywiercisz dziury w fugach i np. na żywicy osadzisz mocowanie później na to maskownica i po problemie. Nie będziesz musiał wiercić w klinkierze czy piaskowcu
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
Arkadi
Posty: 875
Rejestracja: 20 sty 2012, 21:39
Lokalizacja: Boleslawiec
Kontakt:

Post autor: Arkadi » 03 kwie 2012, 21:55

Nie raz wierciłem w klinkierze i nie było nigdy problemu w piaskowcu tak samo także dasz sobie rady bez problemu.A majstry nie montują blach bo im się nie chce, takie to właśnie majstry.

seroo10
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:22
Lokalizacja: Klucze

Post autor: seroo10 » 04 kwie 2012, 20:11

oczywiście mam szacun do pięknych słupków z pięknego materiału :) tu nie chodzi o materiał tylko o wybranie optymalnej metody przygotowania słupków dla osoby montującej ogrodzenie. Suma summarum gdybym sam stawiał sobie słupki to waszym zdaniem powinienem olać blachy - łatwiej i przyjemniej szukać innego sposobu osadzenia ogrodzenia :) . dzięki za wszystkie odpowiedzi i rady. :)

seroo10
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:22
Lokalizacja: Klucze

Post autor: seroo10 » 04 kwie 2012, 20:14

aha no i właśnie zastanawiam się jak bardzo wredny jest ten materiał :). arkadi potwierdza moje założenia co do powodów jakimi kierują się te majstry :)

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 04 kwie 2012, 21:05

temat wypuszczania tzw , ,,Laśni'' jest dość skomplikowany,muszą być osadzone solidnie , dobrze by było nieco je przesunąć od osi do wewnątrz ,musz być wykonane z solidnego materiału, muszą być /do wagi,, powinny trafiać w konstrukcyjnie mocne punkty bramy ,

więc wychodzi na to że najlepiej wkleić swoje ,,laśnie,, tam gdzie, i tak jak nam pasuje, a co do wiercenia w klinkierze , to koronka , potem SDS , klej, zawias,waga,spaw i po sprawie

Awatar użytkownika
StellArt
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:06
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: StellArt » 04 kwie 2012, 22:51

Kilka razy zdarzyło mi się tak, że po dwóch strzałach młotkiem wyjąłem ręką takie (wąsy) więc jak dziś klient by mnie zapytał tak jak Ciebie odpowiedź była by prosta, jak mają odwalić lipę, to lepiej niech zostawią to komuś kto ma pojęcie.

Awatar użytkownika
jolo
forumoholik
Posty: 1117
Rejestracja: 28 sie 2009, 22:15
Lokalizacja: Olkusz okolice

Post autor: jolo » 05 kwie 2012, 08:15

najczęstsze grzechy :
jak pisał Steel, laśnie osadzone za płytko bez wąsów
laśnie zrobione z blaszki 30x3,
laśnie nierdzewne,
górne laśnie za wysoko,
krzywo osadzone
wczoraj do furtki, laśnie 80x6 3 szt

Awatar użytkownika
Kuba
Moderator
Posty: 1310
Rejestracja: 11 wrz 2011, 20:25
Lokalizacja: tu i tam :)

Post autor: Kuba » 05 kwie 2012, 10:05

sorki że pytam ale co to są te ,,laśnie"
:shock:

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 05 kwie 2012, 13:45

wąsy
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

seroo10
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:22
Lokalizacja: Klucze

Post autor: seroo10 » 05 kwie 2012, 20:55

Zakładałem montaż blach co najmniej z 10, a po waszych komentarzach jeśli będę zakładał pod bramę to 15 co najmniej. Oczywiście zrobione wąsy lub cokolwiek co uniemożliwi obluzowanie blachy. No tak po waszych opiniach chyba zdecyduję się na blachy pod bramę. Jeśli gość zapewni solidne wykonanie. Blacha 15 z pięknym rozdrożem :). Osadzone tak jak pisał jolo bardziej ku wewnętrznej stronie(tj ku stronie podwórka) od środka słupka. Wysokości osadzenia myślę tak 30 cm dolna blacha, a górna metr wyżej. Jeśli majster nie wpadnie mi w oko :) (niczym opiłek metalu, przy szlifowaniu na szybko, bez okularów w najmniej odpowiednim momencie - Tylko jedno przyłożenie szlifierki. Gdzie są okulary? EEE... na bank nic się nie stanie. Koszt okulisty-50 zł) :). To tak jak powiadacie, lepiej będzie zrobić to samemu i po swojemu. Dzięki

Awatar użytkownika
Salaputro
Administrator
Posty: 678
Rejestracja: 01 wrz 2009, 02:42
Lokalizacja: Mosina k/Poznania
Kontakt:

Post autor: Salaputro » 05 kwie 2012, 22:17

Z mojej praktyki wynika jak już koledzy wcześniej pisali, że wszelkie elementy montażowe najlepiej osadzić we własnym zakresie - wtedy wiemy na czym stoimy. Nie ufamy murarzom - gdyż na ogół (choć zdarzyło mi się , że dwa razy było idealnie osadzone) nie osadzają przekazanych kotew w pionie , nie trzymają się wymiarów, rozstawów itp, wąsy rozgięte potrafią wyprostować - bo nie chce się w cegle wyciąć rowka gumówką itd...

seroo10
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:22
Lokalizacja: Klucze

Post autor: seroo10 » 06 kwie 2012, 19:08

właśnie tego się obawiam. Zobaczę jak widzi to właściciel. Aha a jak myślicie 2 czy 3 zawiasy? Bo nie za bardzo rozumiem rolę tego dodatkowego, po środku zawiasu przy bramie o wysokości 150 cm. Czaje gdy brama jest bardzo wysoka ale przy niższej i solidnych zawiasach nie ma to chyba zbyt wielkiego znaczenia (patrzę przez pryzmat drzwi do kontenerów ale może się mylę)

Awatar użytkownika
rav08
forumoholik
Posty: 1222
Rejestracja: 02 wrz 2009, 19:50
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Post autor: rav08 » 06 kwie 2012, 20:32

Na taką brame to 2 wystarczy.Ciekawe czy wiesz dlaczego ci Jolo sugeruje żeby nieco je przesunąć od osi do wewnątrz.Zastanawiałeś się nad tym czy tylko przyjąłeś do wiadomości?

ODPOWIEDZ

Wróć do „ŚLUSARSTWO - locksmithing”