Maska spawalnicza

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 74
Rejestracja: 10 wrz 2009, 16:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Maska spawalnicza

Post autor: Nidhogg » 31 paź 2010, 19:40

Jaką maskę spawalniczą kupić, żeby nie przepłacić, a kupić dobrze? Dopiero zaczynam się uczyć spawać, czy warto kupować maskę samościemniającą? W Castoramie można kupić taką już za około 250zł, słyszałem o takich powyżej tysiąca - czy te tańsze są coś warte? Czy może lepiej na początek odpuścić sobie i kupić zwykłą maskę za 15-20zl?
Rafał
Ophelia
You are keene my lord, you are keene.
Hamlet
It would cost you a groning to take off mine edge.

szekspir

Post autor: szekspir » 31 paź 2010, 19:44

Kup zwykłą i się naucz :-P

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 31 paź 2010, 19:54

Oczy masz jedne, nie oszczędzaj na nich.

Czym będziesz spawał? Jeżeli elektroda lub migomat to ta z castoramy starczy.
Zawsze można kupić tanią, ale potem ręki brakuje ;)
Te droższe są szybsze. One są dedykowane raczej do spawarek tig.
Ja osobiście spawam tylko tigiem i używam tej za tysiąc_z_hakiem i powiem, że wymiata.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 31 paź 2010, 20:52

kup samościemniający helmet na allegro za 150. elegancko się w tym spawa (oczywiście mowa o spawaniu nie zawodowym )
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 31 paź 2010, 21:25

budżet 250-300 i masz dostępnego ESABA lub LINCOLNA, choć i tak wiekszośc za tę cene ma ten sam panel a róznią sie powłoką. Ja mam czerwonego Lincolna i jestem zadowolony. Oczywiście topem byłby speedglass firmy 3m (prawie 1k PLN). nie kupuj kiwaczka za kilka dziesiąt złotych bo to dobre dla amatorskiego smarkania elektrodką.

Awatar użytkownika
Magda
Posty: 182
Rejestracja: 04 lut 2010, 22:42
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Kontakt:

Post autor: Magda » 31 paź 2010, 22:35

szekspir pisze:Kup zwykłą i się naucz
A czym planujesz spawać? Jakbym miała się uczyć elektrodą to samościemniająca, a migo to( i tak trzecia ręka ci nie wyrośnie) połapiesz z zamkniętymi oczami i obspawasz z byle maską (zaraz pewnie mnie zjecie...) Kup zwykłą za 10 zł (żaden wydatek) i po dniu będziesz wiedział co chcesz.

Marcin
Posty: 802
Rejestracja: 14 gru 2009, 10:13
Lokalizacja: Giedlarowa
Kontakt:

Post autor: Marcin » 31 paź 2010, 23:13

Ja na początku do elektrody i mig'a miałem zwykłą maskę, ale od pewnego czasu próbuję się uczyć tig'a i samościemniającą kupiłem. Na początku ciężko się przyzwyczaić ale później niesamowita wygoda. Na początku nie przepłacaj jak spawasz mało, później z czasem zobaczysz czego chcesz no i oczywiście czy przy tych tanich nie parzy cię w oczy.
Młodości nie kupisz, ani nie sprzedasz

Awatar użytkownika
harlem
Posty: 725
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:12
Lokalizacja: Mosina
Kontakt:

Post autor: harlem » 01 lis 2010, 19:10

dżizas, maska to ochrona narządu wzroku, jeśli skutecznie uda się go poniszczyć to z pewnością na allegro wzorku nie znajdziesz ani w licytacji ani w "kup teraz". samościemniająca sie maska za 20pln skutecznie się do tego przyczyni

Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 74
Rejestracja: 10 wrz 2009, 16:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Nidhogg » 01 lis 2010, 19:27

Dziękuję wszystkim za rady. Po przejrzeniu budżetu doszedłem do wniosku, że kupie na początek zwykłą maskę - ze stałym filtrem, a potem, dopiero samościemniającą, ale z tych lepszych, żeby nie ryzykować wzrokiem. Harlem: nigdy nie zamierzałem szukać samościemniającej za 20 zł, w tej cenie myślałem o tradycyjnej masce z szybką, tylko nie wiem, jaki filtr do spawania elektrodami? Bo jest zdaje się kilka numerów.
Ostatnio zmieniony 01 lis 2010, 21:08 przez Nidhogg, łącznie zmieniany 1 raz.
Ophelia
You are keene my lord, you are keene.
Hamlet
It would cost you a groning to take off mine edge.

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 01 lis 2010, 19:58

Ja używam maski samościemniającej od 6 lat. Przez ten czas dokupiłem kolejne 2.
Przeglądałem i testowałem różne maski dostępne na rynku i uznałem za najlepsze te z układem ściemniającym firmy Optrel. Charakteryzują się one tym, że zasilane są solarem. Inne układy (m.in. speedglass) zasilane są na baterie, co może nas zaskoczyć brakiem zasilania w najmniej odpowiednim momencie.
Wszystkie maski działają. Mają płynną regulację zacienienia w zakresie 5-13 din.
Co do ceny masek to te z zakresu do 400 pln mają czas reakcji 1/10,000 s podczas gdy te droższe 1/100,000 s. Niby mała różnica, ale przy spawaniu zawodowym czuć różnicę po całym dniu spawania.
Te szybsze praktycznie do tiga tylko są potrzebne.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 02 lis 2010, 05:13

Wkurzające jest szybkie matowienie pleksy osłonowej,warto posłuchać producentów i czyścić je czystą miękką szmatką zwilżoną spirytusem.Trochę przedłuży to ich żywotność.
Kontakt 517355290

szekspir

Post autor: szekspir » 02 lis 2010, 08:46

Od początku spawam ze zwyklą maską i elektrodą,maska może nie za 20 ale za 30 :mrgreen: ,która do niedawna była jedyną na rynku w Polsce i wykonywano przy jej użyciu nie takie prace i spawy,wszystko zależy od spawacza.Więc kup sobie na początek zwykłą maskę z w miare jasnym filtrem,znajdz w pobliżu jakiegoś dobrego znajomego(spawacza),który patrząc przez drugą na twoje poczynania,powie pokaże,a nawet poprowadzi Ci rekę z elektrodą-ograniczysz sobie naukę do minimum,konieczne również poczytaj troche teorii o spawach ,spawaniu itp-Oczywiście reka do spawania również musi byc ,wypoczęta,luzna itp,a nie od razu po pracach kowalskich ;-) Jestem z zawodu nauczycielem(ale nie spawalnictwa),więc myslę że oprócz maski,dobrych jest pare wskazówek co do nauki-pozdrawiam

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 02 lis 2010, 17:12

Mam pytanie, podczas spawania osadzają się odpryski te kulki na przedniej szybce.
Czy gdyby psyknął tym spreyem do migomatu, nie osadzałyby się na tej masce, czy to nie zadziała?

Awatar użytkownika
Dziad Kowalski
Posty: 169
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:00
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński

Post autor: Dziad Kowalski » 02 lis 2010, 17:22

Jak se psikniesz "sprayem po oczach" to nic nie będziesz widział, wszystko się rozmaże, jak deszcz na szybie w samochodzie....
W maskach są wymienne szybki chroniące filtr przed odpryskami, jak się mocno usyfi wymieniasz i znów jest pięknie

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 02 lis 2010, 17:33

No tak, ale u mnie to sie zasyfia dosc szybko, tylko tak sie zastanawiałem, czy by to działało.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”