Spaw nierdzewny - problemy

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

slay70
Posty: 16
Rejestracja: 17 mar 2014, 11:53
Lokalizacja: Pomorze

Spaw nierdzewny - problemy

Post autor: slay70 » 21 maja 2014, 22:59

Jak w temacie - po zakończeniu spawania, spaw zaczyna jakby puchnąć. Innym razem robi się malutki dołek i trudno go zaspawać... Gaz argon 4,5 8l/m, elektroda fioletowa. Co może być przyczyną?
Pozdrawiam.

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 21 maja 2014, 23:02

Zanieczyszczenia lub spawasz zamknięty profil i powietrze wypycha bombla .

tytus
Posty: 46
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:30
Lokalizacja: okolica Dębicy

Post autor: tytus » 22 maja 2014, 07:46

Miałem coś takiego, argon zanieczyszczony, musiałem wymienić przewód, gaz płynąc od spawarki do uchwytu wciągał powietrze.

slay70
Posty: 16
Rejestracja: 17 mar 2014, 11:53
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: slay70 » 22 maja 2014, 18:33

Z tym zamkniętym profilem - to racja. Zastanawiam się nad tym "lewym" powietrzem, bo przecież w wężu jest większe ciśnienie - więc jak to możliwe...?

samwieszkto
Posty: 274
Rejestracja: 05 lut 2012, 23:57
Lokalizacja: Bytom

Post autor: samwieszkto » 22 maja 2014, 18:45

Gorący metal reaguje z powietrzem wypełniającym profil.
Przy spawaniu profili wypełnij je gazem .

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 22 maja 2014, 21:57

Jezeli nie zależy nam na jakościowej spoinie wewnątrz profila , to wypełnianie gazem zbędne , a wystarczy w niewidocznym miejscu nawiercić otwór , by gazy miały inne ujście , aniżeli gorąca spoina .

tytus
Posty: 46
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:30
Lokalizacja: okolica Dębicy

Post autor: tytus » 22 maja 2014, 22:12

slay70 też tak myślałem, ale po zmianie węża nie to spawanie

slay70
Posty: 16
Rejestracja: 17 mar 2014, 11:53
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: slay70 » 22 maja 2014, 23:19

Jak zakręcę butlę, to ciśnienie w wężu trzyma się jakieś 15 min. Może trzeba zerknąć na wąż pomiędzy tigiem a uchwytem?

tytus
Posty: 46
Rejestracja: 16 mar 2014, 16:30
Lokalizacja: okolica Dębicy

Post autor: tytus » 23 maja 2014, 06:14

slay70 właśnie o ten chodzi

prezesAdammm
Posty: 74
Rejestracja: 16 gru 2011, 13:39
Lokalizacja: brak

Post autor: prezesAdammm » 23 maja 2014, 09:26

Co do tego dołka to masz pewnie na myśli krater... w lepszych spawarkach masz coś takiego jak opcja wygaszania łuku (po spawaniu) w tanich tego nie ma, ale wystarczy po skończeniu spawania przytrzymać palnik w tym samym miejscu i kilka razy szybko kliknąć - takie klikanie powoduje że materiał za szybko nie stygnie i nie robi się ten krater... ot i cały problem - kilka razy błysnąć...

Inna kwestia, której koledzy nie zauważyli slay70 słaby masz ten Argon... piszesz 4.5???

Jakby co to bierz już 4.8 bo 5-ka to już do porządnych rzeczy... te purple to pewnie wynik nagrzanych gazów w rurze ewentualnie profilu... z resztą podaj wypływ gazu na poziomie 8 litrów, tylko że nie opisałeś więcej warunków w jakich spawasz, ponieważ również istotny jest dobór końcówki ceramicznej rozmiaru do wypływu gazu... niby te 8 jest OK ale słaby Argon... ja tam mam ustawione 10 l i nie narzekam, do tego soczewka gazowa (laminarna) i jest OK...

slay70
Posty: 16
Rejestracja: 17 mar 2014, 11:53
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: slay70 » 23 maja 2014, 17:38

Tig Selco 1500, soczewka z ceramiką "7", elektroda fioletowa 1,0, spawam na zewnątrz - więc z wiatrem jest różnie...

Ostatnio spawałem coś w pomieszczeniu - gdzie mam dużą butlę z argonem 5,0 a i tak spawy były czarne - jakby przepalone... próbowałem z apmerażem, ale nie było różnicy. Czy to możliwe, że wina będzie po stronie tiga? Myślalem, że selco - to nie taki najgorszy sprzęt, pewnie trzeba spawacza zmienić.... :)

prezesAdammm
Posty: 74
Rejestracja: 16 gru 2011, 13:39
Lokalizacja: brak

Post autor: prezesAdammm » 24 maja 2014, 00:43

Owszem za duży amperaż ma wpływ na to że spoina się "okopci" w szczególności np. nierdzewka ponieważ chrom się wypala przy za dużej temperaturze...

Czarnulę ewentualnie można potraktować dużym amperażem ale to może się wiązać z osłabieniem złącza, alu również bo te rozbijanie tlenków etc... ale to i tak na krótką metę bo materiał się upłynni, miedź trzeba potraktować dużym ponieważ szybko przewodzi ciepło, ale kwasiak i nierdzewkę trzeba grzać z umiarem, przez ten m.in. chrom ale również duże odkształcenia, fakt w przeciwieństwie to czarnuli kwasiaczek można chłodzić np. wodą (np. zmoczoną szmatą ponieważ nie ma takiej tendencji do hartowania i pękania (mam na myśli materiał a nie samą spoinę) tylko że raczej to się rzadko stosuje... nie przy poważnych rzeczach...

Myślę jednak że to wina braku odpowiedniej osłony gazowej, sprawdź sitko soczewki gazowej czy nie jest zapchane, te 8 litrów co podajesz na 7-kę, może być za mało podkręć do 10-ciu, sprawdź połączenia węża ewentualnie reduktora wodą z jakimś pieniącym środkiem, np. mydlinami, jakimś szamponem etc. pod kątem ucieczki gazu... fakt tak jak do metody MIG/MAG/FCAW można dokupić rotametr na fajkę również do TIG można taki zewnetrzny znaleźć sprawdź czy masz na pewno ustawiony reduktor, czy aby nie jest walnięty i nie przekłamuje... ewentualnie pożycz sprawny reduktor, od CO2 również może raczej być ma po prostu inne skale, czarna literki jak se nie mylę dwutlenek, czerwony Argon...

Tylko moim zdaniem, zainwestuj parę złociszy w specjalny płyn... te co nieletnim nie wolno pić i zaprosić jakiegoś spawacza... będzie najprościej... zobaczy co i jak... a nie ma to jak integracja ze specjalnym płynem...

P.S. Na forum są nieletni, wiadomo o jaki płyn chodzi... ale żeby nie było że rozpijam młodzież itd... (wiem że lepiej dają w palnik jak co nie którzy - no ale wiadomo przepisy...)

slay70
Posty: 16
Rejestracja: 17 mar 2014, 11:53
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: slay70 » 24 maja 2014, 17:18

Dzięki serdeczne za cenne rady. To bardzo wartościowe forum - oczywiście dzięki jego uczestnikom, którzy dzielom się swoją wiedzą i doświadczeniem!

Pozdrawiam Was serdecznie.

bjones
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2017, 09:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Projektowanie skomplikowanych kształtów.

Post autor: bjones » 01 lip 2018, 11:41

Jeżeli chodzi o materiały spawalnicze - stal nierdzewna, to jaki skład powinna posiadać, i jaka metoda spawalnicza będzie najlepsza? MA, TIG?

edit.

A co powiecie o tych tutaj materiałach spawalniczych?
Ostatnio zmieniony 05 lip 2018, 08:14 przez bjones, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4300
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Projektowanie skomplikowanych kształtów.

Post autor: Bodar » 01 lip 2018, 13:00

Stali nierdzewnej jak psów i każda różni się składem w zależności od gatunku, czyli pytanie przynajmniej dziwne.

http://www.bth.pl/pdf/sklad_chemiczny.pdf

Gdy się wie jaką się ma, to wtedy można dobrać najlepszą metodę spawania.

BTW, bjones , na przyszłość proszę zwrócić uwagę czy treść postu jest zgodna z tematem. Jeżeli nie to poszukać odpowiedni, w ostateczności założyć nowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”