spawanie mosiądzu, miedzi i innych metali nieżelaznych

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 20 kwie 2011, 20:42

Kurde, no i na mnie padło spawanie brązu. Części dość masywnych rzeźb.
Opiszę moje wyniki prac, jakieś fotki wrzucę.

simoniculus
Posty: 5
Rejestracja: 30 sty 2011, 04:51
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: simoniculus » 20 kwie 2011, 22:49

boraks w ciepłej wodzie rozrobiony - tego stosuje w przy lutowaniu srebra, złota, miedzi, spawaniem się nie bawiłem także nie wiem czy trzeba czyścić czy nie

dara

Post autor: dara » 21 kwie 2011, 00:47

Macie pomysła jak pospawać czołowo blachę z brązu 0,5 mm?

ateem
Posty: 389
Rejestracja: 07 paź 2010, 19:41
Lokalizacja: ełk

Post autor: ateem » 22 kwie 2011, 07:29

Dara, dwie strony mają być widoczne? bo przy tak cienkich blachach to ja bym kleił dodając od strony niewidocznej taką nakładkę. Klej jaki poleciłbym to firmy 3M akrylowy o oznaczeniu DP810.

dara

Post autor: dara » 22 kwie 2011, 09:25

Widoczna będzie jedna strona,druga będzie klejona smołą do drewna.
Sklejanie arkuszy nie wchodzi w grę.

yakiba
Posty: 270
Rejestracja: 30 sty 2010, 15:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: yakiba » 22 kwie 2011, 15:47

Przy wyższych temperaturach lepiej użyć kwasu bornego, nie puchnie i nie przebarwia spoiny . szkliwo usuwa się przez gotowanie w kwasie siarkowym 10% lub kwasku cytrynowym stężonym.Jak do topnika doda się fluoroboran potasu to po ponownym podgrzaniu spoina sama się oczyszcza a topnik można usunąć gorącą wodą.

szable
Posty: 12
Rejestracja: 04 kwie 2011, 21:54
Lokalizacja: świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable » 22 kwie 2011, 22:20

witam, co do spawania mosiądzu też bym robił to palnikiem acetylenowo tlenowym, drutem mosiężnym i boraksem. ale...

posiadam dobrego TIGa AC/DC z wszelkimi możliwymi funkcjami -zdaje się że tylko nie zmywa naczyń (Kemppi MasterTig z Pulsem), i teraz pytanie do zawodowych spawaczy TIG - jak spawać mosiądz tak praktycznie, jak toto ustawić - prąd AC, DC, a może MIX, + na elektrodę, - na elektrodę, Argon, Argomix, inne gazy ?

pozdrawiam.

Awatar użytkownika
dobi
Posty: 76
Rejestracja: 19 lut 2012, 23:16
Lokalizacja: Mirosławiec płn-zach

Post autor: dobi » 26 lut 2012, 21:16

Generalnie z metalami i stopami łatwo przewodzącymi ciepło są niezłe jaja przy spawaniu!
Tak jest w przypadku żeliwa,na zimno można "reperować" dany element,przy czym trzeba uważać aby nie wprowadzić zbyt dużej ilości ciepła (tig.elektroda-przy zastosowaniu oczywiście odpowiednich spoiw);na gorąco -wstępne podgrzanie elementu do odpowiedniej temperatury-spawanie-następnie powolne studzenie.Dobrze po całym procesie jest spawany detal poddać wyżarzaniu,celem likwidacji naprężeń(coś podobnego jak odpuszczanie przy hartowaniu).Tak też jest przy spawaniu aluminium oraz (już gorzej) jego stopów technologicznych-czyli tego wszystkiego co np.mamy w samochodach a mówimy,że to aluminium :-).Cały czas mówimy tu o metodzie 141 (tig).Elektroda wolframowa do aluminium(zielona-zaostrzona na półokrągło)+argon-spawamy prądem ac,czyli zmiennym.Jako ciekawostkę powiem Wam,że tigiem można w skrajnych przypadkach spawać aluminium dc,ale to już inna historia i jeżeli ktoś będzie zainteresowany...Tak też,zgoła nie inaczej sprawa wygląda przy spawaniu mosiądzu.Jednym wychodzi innym nie!Mosiądz to stop,o dość często skrajnych udziałach procentowych, poszczególnych metali.Generalnie jest spawalny tigiem,wiadomo argon odpowiednie spoiwo do mosiądzu.Spawamy ac,czyli tak jak alu ze zmiennym biegunem na elektrodzie.Potrzebna jest do tego, konkretna moc spawarki.
A tu macie jeszcze takie coś-znalezione w sieci:

Cyt:Miedź jest metalem dość trudnym do spawania z po­wodu wysokiej przewodności i rozszerzalności cieplnej, dużego powinowactwa do tlenu w wysokich tempera-: turach oraz zdolności do pochłaniania i rozpuszczania gazów.

Gazowo można spawać tylko miedź odtlenioną, sto­sując podobną jak przy aluminium technikę spawania. Spoiny można ulepszyć przez przekuwanie na zimno (złącza o grubości do 5 mm) i następnie wyżarzanie. Należy unikać zakresu temperatur 300-^700°C, w któ­rym miedź ma małe wydłużenie. Najlepszym sposo­bem jest układanie spoiny w krótkich odcinkach, z których każdy przekuwa się na gorąco przed ułoże­niem następnego.

Korzystne własności wytrzymałościowe można osiąg­nąć spawając elektrodą otuloną nawet wtedy, gdy miedź nie jest odtlenioną; koniecznie jest jednak pod­grzewanie, szczególnie przy grubszych blachach i dłuż­szych spoinach. Można również spawać metodą MIG i metodą TIG stosując podgrzewanie talach oraz spoiwa miedziowe zawierające odtleniacze.

Spawanie mosiądzu. Przyczyną porowatości przy spawaniu mosiądzu jest cynk jako metal o niskiej temperaturze wrzenia. Dlatego konieczne jest stoso­wanie podgrzewania spawanych elementów z mosią­dzu. Zasady spawania są podobne jak przy miedzi - z przekuwaniem włącznie.

Spawanie brązów. Brązy cynowe mają skłon­ność do pęknięć gorących. Brązy z zawartością ołowiu w ilości ponad 1% nie nadają się do spawania. Brązy cynowe i aluminiowe podgrzewa się przy spawaniu do ok. 200°C. Korzystne wyniki daje spawanie metodą TIG.

Ale długi ten post,mam nadzieję,że mi się nie dostanie! Z tym "przekuwaniem" to mi się najbardziej podoba! :-)

tobienergia
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2015, 12:51
Lokalizacja: Poznań

miedź

Post autor: tobienergia » 06 sty 2015, 21:49

Witam, ostatnio troszeczkę z ciekawości postanowiłem pospawać miedziane blaszki gr ok 2.5 mm. Poszło całkiem nieźle lecz spawanie kolejnych było trochę gorzej kłopotliwe gdyż spoina wychodziła bardziej porowata. Szukam informacji wszelakich na temat spawania miedzi i mosiądzu ,brązu.
MAX NOVAK

b1std
Posty: 3
Rejestracja: 27 lut 2014, 11:20
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: b1std » 23 lut 2015, 20:16

Szanowni koledzy!
Proszę was o poradę.
Jak pospawać takie grube elementy z miedzi?
Obrazek
Próbowałem Tigiem na wszelkie sposoby i nic. Ani malutkiego jeziorka.
Dostałem takie elementy i miałem położyć taki spaw i dupa.

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Post autor: BANAN » 24 lut 2015, 05:28

A oczyściłeś elementy z tlenków przed spawaniem?
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 24 lut 2015, 09:46

Myśle że dobrym pomysłem byłoby troche podgrzać całość przed spawaniem, miedź ma dużą przewodność cieplną i spaw się może za bardzo chłodzić już przy kładzeniu.

melonmelon
Posty: 121
Rejestracja: 26 gru 2009, 20:07
Lokalizacja: swiete miasto

na szybko

Post autor: melonmelon » 24 lut 2015, 20:33

bez ścierania się
http://www.zbus.pl/oferta/elektroda_ECuS.htm
lub odpowiedniki, głębokowtopliwe

pozdro

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Post autor: reneq » 24 lut 2015, 20:59

Nomad dobrze prawi. a tak w ogóle to spróbuj palnikiem acetylen-tlen
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”