Dobór spawarki mma czy mig/tig

MAG, TIG, PLAZMA, LASER

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

KDesign
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 13:53
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: KDesign » 15 gru 2017, 14:26

Witam, potrzebuję pomocy w sprawie zakupu spawarki ....jakiej?
No, właśnie .... Spawam już jakiś czas mma staaaaaaaara dziadkowa spawarka do spawania/cięcia blach .
Parę rzeczy już pospawałem typu trzepak, suszarka na pranie , zawiasy bramy i do dziś nic się nie dzieje ;) Nadszedł czas na mój domek więc zamierzam zrobić sobie bramę przesuwną . I tu mój dylemat , bo dziadkowej spawarki przywieźć nie mogę więc muszę kupić dla siebie takową.
Czy spawarka indukcyjna będzie dobrym wyborem ? Budżet ok.1000zł max max 1500zł .
Czy kupić mig/tig ? zamierzam spawać koło domu pierdoły grubości 2mm do 57mm sporadycznie. Jaką spawarkę polecilibyście w takim budżecie ?
Poczytałem trochę odnośnie mocy znamionowej itd. Nie będę spawał ogromnych konstrukcji a wręcz przeciwnie. Rozumiem koszty eksploatacji mig ale plusów przeczytałem ogrom na + dla mig , czyste spawy,łatwiej przygotować materiał do ocynku,można spawać nawet 1mm blachy,nierdzewke itd itp.

Podsumowując jestem przekonany na półautomat ale jaki ? jeśli budżet za mały to odpuszczę migomat , więc jaką spawarke mma?

KDesign
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 13:53
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: KDesign » 15 gru 2017, 14:28

poprawka 5-7mm grubości (wózki do bramy, stojaki ,podstawy słupów)

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 15 gru 2017, 21:14

Pierwsze... padłem jak zobaczyłem tytuł... o ile można pomylić MAG i MIG, to to co strzeliłeś woła o pomstę do nieba... ja jestem spawaczem, wiem o co chodzi i przyznaje, że mnie to zaciekawiło... Jezu... ileś ty tam błędów ... (zrobił)

Przede wszystkim nauczaj...
Spawarka po dziadku faktycznie MMA, czyli elektroda, stawiam, że transformator bez prostownika, czyli i tak czekała by cię mordęga z rutylami (elektrody rutylowe, oznaczenia pominę), czego ja sobie nawet za bardzo nie chce sobie wyobrażać (szczególnie jak wezmę złe elektrody).

Metoda która cię widzę interesuje to MAG, czyli tzw półautomat... ta metoda jest mylona zwykle z MIG, bo są bardzo do siebie podobne... różnią się używanym gazem (MAG CO2, MIG Argon) i w sumie przeznaczenie (MAG stale, MIG Aluminium)... Tylko nie rozumiem skąd tam ci się TIG pojawił, przecież to zupełnie co innego, a na dodatek zwykle urządzenia są zestawiane MMA/TIG, które to podejrzewam i tak ci się nie przyda... ale jak chcesz...

No i kruczek, który najdłużej został w ukryciu... spawarka ?!?INDUKCYJNA!?! Inwertor-owa jeżeli już, bo chodzi ci o te małe i lekkie, na elektronice... bo są jeszcze transformatory i wirówki (prądnice spawalnicze), które dziś już raczej wychodzą z użycia...


Dobra... co wybrać... poza praktycznymi rzeczami to już tylko moja sugestia, co ja bym zrobił...
Na początek moje pierwsze założenie, w domu lepiej sprawdzi się niemarkowy, ale nowy sprzęt (gwarancja), czyli nawet po linii oporu i brać chińczyka... poza tym ceny dobrych używek i sprzętu "Nadającego się do pracy" są podobne...

MIG/MAG szukał bym spawarki o co najmniej 270A, mniejszą zamęczysz siebie i spawarkę... to może oznaczać, że nie zjedziesz niżej 3 tys zł za spawarkę, do tego butla reduktor itd... szczerze odradzam MAG-a do domu, chyba, że ktoś spawa samochody... bo oprócz droższego startu, tą metodą raczej ciężko będzie coś pospawać na zewnątrz, nie wspominając o znikomej mobilności...

MMA i MMA/TIG, tu optymalny prąd to 200A, o ile elektrodą wyprowadzisz coś z nawet za małego prądu, tak zostaje jeszcze współczynnik pracy (procentowy, oznaczony jako X), oraz w przypadku spawarek jedno-fazowych (zasilanie 230V), zapas na spadek (jedna spawarka oszukała mnie o ponad 30A na długim przedłużaczu). TIG w tym przypadku wydaje się zbędny... Koszt takiej spawarki nie powinien przekroczyć 800 zł samo MMA, 1500 zł MMA/TIG i 3500 zł MMA/TIG AC/DC (prąd przemienny do spawania aluminium)

Czyli krótko mówiąc brał bym elektrodę nowego typu z gwarancją, a nad TIG-iem bym się zastanowił... sam w domu mam kilka spawarek, między innymi starego MAG-a z prądem ponad 500A, starą elektrodę dającą 300A, oraz dwie 200A MMA/TIG, w tym jedną AC/DC...
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Bodar » 15 gru 2017, 22:14

Jakby ktoś pytał, to się pisze: zrobił, popełnił, poczynił itd.
Krótko. KDesing, rozumiem , że potrzebujesz spawarki do prac przydomowych. Jeżeli tak, to wystarczy Tobie s. inwertorowa do 200A. Za 800 zł to masz już porządną. Najpopularniejszą elektrodą 3,2 mm możesz spawać do śmierci (wiadomo jakiej ;) ), a i 4 mm-ową poradzi sobie spokojnie. Chyba że planujesz spawać płyty pancerne w czołgach, to potrzebujesz mocniejszej, o jakich wspominał szczerbus9.

KDesign
Posty: 4
Rejestracja: 13 gru 2017, 13:53
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: KDesign » 17 gru 2017, 17:49

szczerbus9 dziękuję za ''nie'' zmieszanie mnie z błotem jak to robią na innych forach ......Nie miałem na myśli konkretnych kombinacji metod spawania ale właśnie takie wyczytałem że istnieją :D Jeśli chodzi o samą metodę to rzeczywiście skupię się na MMA . W domu posiadam gniazdo na siłę więc celował bym na zasilanie 400V ;) Jeszcze odnośnie TIG - głownie spawa się metale kolorowe a stal hutniczą można?

Znalazłem takie oto wynalazki NOWE pytanie czy warto?

MAGNUM MIG SYNERGIA 210 FLUX
EUROTEC MMA 300A (60%sprawności)
Jeśli chodzi o sprawność wybierając tylko MMA - szukać żeby amperaż był wysoki (200-300A) czy sprawność ? Rozumiem że chodzi o czas spawania i czas odpoczynku , więc jeśli chcę spawać elektroda za elektrodą ok.10min - jak szukać?na co zwrócić uwagę?

Awatar użytkownika
LoL
Posty: 59
Rejestracja: 04 lut 2015, 08:52
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: LoL » 17 gru 2017, 18:12

Mag może i drogi na początku ale ile przyjemniejszy, najlepiej mieć dwie i MMA(mobilna 230v 200A) i MAG(stacjonarna przynajmniej 300A) i wtedy robi się przyjemnie. Osobiście mam spawarkę MMA NuTool 200inv 200A na 230v (niestety niby inwerter ale prąd zmienny) i jeszcze nigdy tego nie przegrzałem a nie raz topiłem elektrody 4mm jedna za drugą :p Mam ją 6 lat i poza tym że nie lubię tej metody to narzekać nie mogę ;)

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: lolek69 » 18 gru 2017, 23:30

kolego KDesign nie kupuj siłowych spawarek. w zupełności wystarczy ci jednofazowa spawarka mająca 200 A na podziałce

zapewniam wszystkich że taką spawarką można spawać czołgi. Kto uważa inaczej niech mi powie jakim amperażem spawać będzie piony powiedzmy elektrodą 3,2 (ja taką spawarką spawam rury pod RT i jest dobrze

tam któryś kolega chwali się że jest spawaczem, ale zgaduję że po dwutygodniowym jakimś kursie bo coś tam wie, ale myli pojęcia

stal hutnicza? a co to jest? to najzwyklejsza stal. Podobnie jak każdy chleb można nazwać chlebem piekarniczym

Jeśli będziesz spawał na zewnątrz gdzie wieje, to elektroda, jeśli w zamkniętym pomieszczeniu to zdecydowanie MAG (migomat)

jeśli chcesz spawać cienkie rzeczy ze stali czarnej (hutniczej ;) albo nierdzewki czy kolorowych to tig.

migomatem nie podejmuj się nierdzewki, bo takim za 1000 zł i bez doświadczenia, szybko się zniechęcisz, a najpewniej do nierdzewki jeszcze użyłbyś zwykłej mieszanki (gazu) takiej jak do stali czarnej i tym bardziej byś się załamał.

blaster
Posty: 47
Rejestracja: 04 lut 2016, 14:45
Lokalizacja: Twardogóra

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: blaster » 19 gru 2017, 17:04

U mnie dedra 200a zapierdziela 6 rok po budowach. Jedyny problem to przewody nie siedzą dobrze w złączach, wypadały, to je przewierciłem i wkręta dałem to złapało łuk i obudowę wyjarało, ale z 2 lata fungowało OK, trochę kleju na gorąco i naprawione. Dałem za to z 700zł.

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 19 gru 2017, 17:38

@KDesign MMA to dobry wybór, ale dziś raczej nie skupiał bym się na 3 fazowych (chyba, że masz dostęp do wyprzedaży zakładowych, czyli po cenie złomu)...

Drugie pytanie... TIG jest do wszystkiego... tylko na hutniczej, którą ja nazywam po prostu czarną należy bardzo uważać na zendrę (zwykle szarą powierzchnię) i rdzę... strasznie potrafi porować... stale stopowe (np kwasówka) idzie pięknie, to samo miedź, mosiądz strzela, a do aluminium trzeba prąd przemienny...

Pytanie nr. 3... Lepsza wydaje się być EUROTEC, ale obydwa wyglądają dla mnie zbyt pięknie...
MAG ma za mały prąd spawania (poniżej 200A na magu schodzi się przy pionach i przy blachach do 3mm) i podejrzewam dość ciężką obsługę... możesz ją tak skręcić że nic nie pospawasz, albo może ci ustawień zabraknąć... a już na pewno nie będziesz się z nią dogadywał... przynajmniej na początku... co może znacznie utrudniać pracę...
MMA 300A na jednej fazie za 500zł... nie dość, że to może być za duże obciążenie sieci, to nie wyrzucał bym za szybko paragonu (a po odebraniu pewnie próbował bym ją zagotować)...

A co do Mocy i Współczynnika pracy... to się liczy tak: Ciężko jest przekroczyć 65% czasu spawania, więc ten współczynnik musi być na górze używanych prądów (MMA to ok 140A dla elektrody 3,2mm, 160A dla 4mm) i zapas (spadki prądów, czy głupie wypalanie)... stąd pisałem o 200A, taką można brać nie patrząc...

@lolek69 ja się chwaliłem zawodem... mógłbyś proszę wskazać gdzie się pomyliłem...
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4299
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Bodar » 19 gru 2017, 20:53

Panowie, przestrzegam przed awanturą kto i ile się na czym zna, nie to jest istotą tematu ;)
Wyższa hierarchia będzie pewnie bezlitosna :)

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: lolek69 » 19 gru 2017, 22:26

-Spawarka po dziadku faktycznie MMA, czyli elektroda, stawiam, że transformator bez prostownika, czyli i tak czekała by cię mordęga z rutylami-

najłatwiejsze elektrody do spawania.
----------
-Metoda która cię widzę interesuje to MAG, czyli tzw półautomat...-

MAG to nie jest tzw. Półautomat. MAG to skrót od Metal Activ Gas, czyli metoda spawania w osłonie gazu aktywnego, do którego używa się źródła prądu zwanego czasem półautomatem.
------------
-różnią się używanym gazem (MAG CO2, MIG Argon)-

Bądźmy precyzyjni. Do MAG może być używany „czysty” Co2, ale najczęściej jest to mieszanka. MIG Argon. No niech będzie
-------------------

-(MAG stale, MIG Aluminium)-

Powinieneś dodać, że MIG to również stale nierdzewne

----------------
-MIG/MAG szukał bym spawarki o co najmniej 270A, mniejszą zamęczysz siebie i spawarkę...-

Uważasz że będzie spawał statki?
------------
-(jedna spawarka oszukała mnie o ponad 30A na długim przedłużaczu)-

W jaki sposób Cię oszukała? Ustawiasz natężenie według książki i niezależnie co się dzieje podczas spawania trzymasz się tego co na wyświetlaczu?
No chyba raczej dopasowujesz prąd do sytuacji . wyjątkiem spawanie pod WPSa
Co do przedłużacza, jeśli brakło zapasu, to można mieć tylko do siebie pretensję że usiłuje się spawać na pomarańczowym przedłużaczu służącym do kosiarek

------------

W sumie nie odezwałbym się słowem, ale nakładłeś gościowi głupot do głowy w wyniku czego chce kupować spawarkę siłową, a tak naprawdę gdy kupi średniej klasy spwarkę 200 A to NIGDY nie wykorzysta pełni jej mocy.

Sorry jeśli Cię uraziłem

Cwerg
Posty: 59
Rejestracja: 13 mar 2017, 15:35
Lokalizacja: Żory

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Cwerg » 20 gru 2017, 00:41

Ma ktoś/korzysta z Magnum TIG THF 220 PULS DC 200A ? planuje coś kupić, z przeszukanych ofert najbardziej mi przypadła do gustu. Raczej bede spawał MMA

Awatar użytkownika
lolek69
Posty: 69
Rejestracja: 30 paź 2016, 18:04
Lokalizacja: warszawa

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: lolek69 » 20 gru 2017, 19:54

Cwerg pisze:Ma ktoś/korzysta z Magnum TIG THF 220 PULS DC 200A ? planuje coś kupić, z przeszukanych ofert najbardziej mi przypadła do gustu. Raczej bede spawał MMA
no to słowo - raczej - wprowadza niejasność, bo ja akurat mam taką do użytku własnego
dobra jest, ale ciężka. Jeśli chcesz być mobilny i tylko elektrodą to zdecydowanie nie polecam, ale jeśli gdzieś stacjonarnie w garażu, to polecam

bo jak będziesz się tym bawił to w końcu dojdziesz do wniosku że można powalczyć tigiem

teraz przyjrzałem się uważniej twojemu tekstowi ja mam ac/dc więc "twoja" być może jest lżejsza,

Cwerg
Posty: 59
Rejestracja: 13 mar 2017, 15:35
Lokalizacja: Żory

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: Cwerg » 20 gru 2017, 20:03

głownie stacjonarnie, jestem przyzwyczajony do cieżkich spawarek :p TIG owszem napewno sproboje ale to poźniej. Dzieki za odpowiedź

Awatar użytkownika
szczerbus9
Posty: 37
Rejestracja: 03 maja 2017, 11:11
Lokalizacja: Nowa Aleksandria

Re: Dobór spawarki mma czy mig/tig

Post autor: szczerbus9 » 21 gru 2017, 17:09

@lolek69 Na początek... nie, nie obraziłeś mnie, ale zrobiłeś coś czego się obawiałem... opisane przez ciebie "błędy" to raczej niedopowiedzenia i moja subiektywna opinia...

Pierwsze... bardziej mi chodziło, gdy będzie miał inne elektrody, oraz fakt, że sam praktycznie nie korzystam z rutylowych... dla mnie to mit, że są łatwiejsze do spawania (no może prócz faktu, że nie zdarza im się porować na ściegach graniowych)... jest na to prosty sposób, podsuszasz elektrodę zasadową (choćby w piekarniku)... jeżeli jest sucha i ciepła to wtedy dopiero jest łatwe spawanie...

Różnica MAG/MIG/półautomat... stary... książki idzie o tym pisać, a ty mi się ogólnikowych pojęć czepiasz... P.S. Kwasuwkę ostatnio spawałem MAG-iem... mieszanka 2,5% CO2... ale jak zauważyłeś to jest MAG!

Co do parametrów spawarki... przy MAG/MIG jest trochę inaczej prąd sterowany... unikam tłumaczenia tego jak ognia, bo w sumie i tak nikt nie wierzy... klasyczna spawarka działa jak prostownik o zmiennym napięciu... więc zamiast natężenia, powinno się podawać napięcie maksymalne... przy 200A jest to zapewne 18-20V, przy 400A to 35V, a przy 500A jest 40V... w przypadku ostatniego tylko napięcie jest realizowane, bo prąd jest zależny od potrzeby, czyli ilości podawanego drutu... stąd moja obawa... przy 18V zwykle robię piony (w górę), w zakresie 20-25V zwykle jadę blachy 3-6mm, a wspomniane statki, czyli w moim przypadku od 8mm w górę zwykle ustawiam od 30V... wtedy zaczyna się tzw NATRYSK, dość korzystny, bo spoiny dość łatwo się układają, a odprysków jest niewiele... stąd tak duży prąd... o ciekawe przy spawaniu natryskiem nie raz zdarzyło mi się zagotować maszynę (500A wyłączyła się z przegrzania), nie wspominając, że trzeba co jakiś czas trzeba przepinać gniazda bo eski (zabezpiecznia, 32A) też się rozgrzewają i potrafią wyłączać sprzęt bez powodu...

Jeszcze to oszustwo... nie wiem czy wiesz, że po pewnym czasie można na oko określić, jaki prąd daje maszyna... co prawda to była spawarka z podziałką na pokrętle... w garażu prąd się zgadzał (90A na spawarce, tyle, że nie za duży na elektrodę 2,5mm), a na przedłużaczu 130A brakowało... jak to wytłumaczysz... chcąc wtedy spawać elektrodą 3,2mm musiałem ustawiać ponad 150A... stąd też opinia, ze spawarka MMA do domu powinna mieć 200A, żeby było czym nadrobić...

I nie wiem czy przeczytałeś uważnie mój post... cały czas twierdze, że najlepsza właśnie by był jedno-fazowy inwertor 200A



@Cwerg ja mam Magnum THF 220 PULS AC/DC... kupiłem z myślą o Aluminium... jak na razie jest na stałe w garażu jako TIG... z małym szczegółem pod postacią chłodnicy (palnik chłodzony cieczą), jestem z tego czegoś zadowolony... P.S. Na MMA nie daje więcej niż 160A... z początku się nawet zdziwiłem...
Doznałem miłości demona, jestem dumny, że wybrała mnie i zaryzykowała by być ze mną, oraz jestem dumny, że obroniłem ją, mimo... nie jednak się cieszę, że stałem się smokiem. Jestem dumny, że ciało zrównało się z moim szaleństwem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „CIĘCIE I SPAWANIE - cutting and welding”