Strona 1 z 1

Odzież z przeznaczeniem do spawania

: 01 wrz 2019, 09:37
autor: bjones
W jakiej odzieży spawacie na co dzień? Zależy mi na czymś wytrzymałym, odpornym na codzienne użytkowanie. Możecie polecić coś z tego zakresu?
Czy ktoś może użytkował takie jak te tutaj - link bluzy z przeznaczeniem do spawania? Jak się sprawdzają w praktyce?

Re: Odzież z przeznaczeniem do spawania

: 01 wrz 2019, 10:12
autor: Bodar
T-shirt, bermudy i klapki, ale nie polecam, bo po tym dużo pęcherzy pomiędzy paluchami w stopach ... choć ciągle praktykuję ten styl :facepalm:

Zimą koszula flanelowa/bawełniana, kombinezon typu ogrodniczki z bawełny naturalnej bez domieszek syntetyków (drelich) czasem dodatkowo fartuch skórzany, choćby ochronnie przed promieniowaniem.

Re: Odzież z przeznaczeniem do spawania

: 01 wrz 2019, 10:59
autor: Vagabundo
No ale spawania czego? W jakich pozycjach oraz w metodach? Ile czasu dziennie? W grę wchodzi palenie plazmą, elektro żłobienie, będziesz ciął elementy nad głową? Przemysł lekki czy ciężki?

Od tego należy zacząć rozmowę, jaki budżet?

Jeśli spawasz prawie 100 % czasu w pozycjach wymuszonych, tnąc plazmą to warto zainwestować w ubranie konkretne spawalnicze, tylko że nawet średnia półka kosztuje trochę, też się przepala. Pracując u naszych południowych sąsiadów, musiałem wycinać plazmą elementy do wymiany nad głową, nawet jak specjalnie pode mnie zakupili kurtkę całą skórzaną, trochę się rozgrzanego metalu i tak dostało, robiąc małe blizny. No i największy problem jest w tym, że te ubrania są nasączone specjalnym środkiem, który po kilku praniach się spiera, więc spodni nigdy nie wyprałem jak reszta spawaczy, w ostatnim dniu pracy ubranie poszło do kosza, a pracowałem w nim raptem 3 miesiące.

Jeśli mówimy o ubraniu dla osoby, która zajmuję się po trochę wszystkim, sam bym zainwestował w dobrej jakości ogrodniczki z bawełny, bez domieszek (w moim przypadku w Polsce pracodawcy na ogół dawali klasę 1-szą, czyli do minimalnych zagrożeń), czyli szajs.

Warto jednak dokupić skórzane elementy jak fartuch, ochronniki na nogi, rękaw spawalniczy oraz buty z dodatkowym skórzanym językiem chroniącym przed wpadaniem iskier do obuwia.

Sam osobiście nie lubię koszul flanelowych, jak trzeba ubieram bluzę ale górną część garderoby szukam w lumpeksach, jedną bluzę z kapturem z dobrej bawełny zabrałem ze sobą do pracy na północ, na hali było normalnie z 11 stopni na plusie, więc kaptur na głowie, trochę chronił od iskier a trochę od zimna czy od malowania natryskowego. Do tego zawsze szukałem bluz które mają jak najmniej kieszeni, są trochę dłuższe, ale w pasie mają jakiś pas gumę aby nie latało to przy pracą na tokarce lub ze szlifierką, do tego w miarę przylegającą i bez zamka. A jak już się zużyła, powędrowała do kosza... Łatwiej jest tak pracować, bo jak masz bluzę aż pod szyję to ci zbyt często odpryski nie wpadają, a jak założysz kaptur na głowę, na to przyłbicę (do spawania lub szlifowania i półmaskę z filtrami, no i jesteś jakoś tam zabezpieczony. Szyja jest jednak najmniej osłoniętą częścią ciała najmniej osłoniętą, nie tylko podczas spawania ale również podczas szlifowania. Bluza czy koszula to za mało, a kaptur do szlifowania, spawania to raczej do konkretnych prac.

Re: Odzież z przeznaczeniem do spawania

: 02 wrz 2019, 17:22
autor: graffic
ja pierdole - gadanie o niczym

ja spawam przykryty liściem - i chroni, i ekologiczne

Re: Odzież z przeznaczeniem do spawania

: 16 wrz 2019, 16:56
autor: Hanski
Nabylem w sklepiku bhp bluze i ogrodniczki dla spawaczy bo te dla mechanikow po paru dniach z dziurami i na szwach puszczaly ...a zakupione sa super szlifuje i spawam codzien.Jedyny mankament przekombinowane szelki i za krótka klapa na kieszeni klatki sklep prokurato