Gaśnice

Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

bjones
Posty: 59
Rejestracja: 18 sty 2017, 09:48
Lokalizacja: Warszawa

Gaśnice

Post autor: bjones » 04 lip 2019, 12:51

Macie na wyposażeniu jakieś gaśnice? Wiadomo, ogień, wysokie temperatury, często łatwopalne elementy - to wszystko są przecież czynniki ryzyka.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4149
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: lubuskie

Re: Gaśnice

Post autor: Bodar » 04 lip 2019, 13:43

W strefie kuźni najbardziej łatwopalnym towarem jestem osobiście. W tym pomieszczeniu nie trzymam nic co jest łatwopalne nawet w szczelnych pojemnikach ... no, za wyjątkiem drewienek trzymanych na rozpałkę i podręczny kawałek czyściwa. Podczas robót o podwyższonej emisji iskier itp. zjawisk, pozostałą część pomieszczenia (garaż) od kuźni oddzielam ruchomym przepierzeniem.
Oczywiście piszę o amatorskim warsztacie, ale w przypadku poważnego warsztatu widziałbym przynajmniej proszkową 6-ciokilówkę.

BTW - post z rodzaju BHP - przenoszę. Na przyszłość proszę zwracać uwagę jaki temat i gdzie jest zakładany.

Ścibor
Posty: 19
Rejestracja: 29 cze 2019, 09:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gaśnice

Post autor: Ścibor » 05 lip 2019, 00:21

Ognioodporne płyty na ścianach, absolutna czystość na warsztacie, nic łatwo palnego w promieniu 2/2,5m od pieca, butle z propan butanem za ścianą, wąż doprowadzający gaz do pieca w stalowej koszulce + 2 x 6 kg proszkowe gaśnice + koc gaśniczy. Trzeba pamiętać o tym by gaśnice tak były zlokalizowane, by w razie "W" można było się do nich dostać, czyli nie bezpośrednio w strefie największego zagrożenia pożarem.

Awatar użytkownika
BANAN
weteran forum
Posty: 6333
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Gaśnice

Post autor: BANAN » 05 lip 2019, 11:05

E tam. Tak jak cygan lasu tak kowal kuźni nie spali :)
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
Tadek
Posty: 619
Rejestracja: 09 gru 2009, 13:29
Lokalizacja: Żychlin

Re: Gaśnice

Post autor: Tadek » 05 lip 2019, 13:48

Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów które mogą wystąpić w obiekcie:
Mamy 5 grup pożarów nas interesują:
A - pożary ciał stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu których obok innych zjawisk występuje zjawisko żarzenia....
B - pożary cieczy palnych i substancji palnych topiących się w skutek ciepła wytworzonego podczas pożaru....
C - pożary gazów...
Czyli gaśnica proszkowa ABC typ Z lub X (ja polecam X jest łatwiejsza w obsłudze i konserwacji) lub gaśnica śniegowa CO2.
Liczba i rozmieszczenie gaśnic:
Jedna jednostka masy środka gaśniczego to 2kg, lub 3 dm3, powinna przypadać (ogólnie mówiąc i nie wchodząc w szczegółowe przepisy) na 100 m2 powierzchni strefy pożarowej niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym.
Sprzęt gaśniczy powinien być rozmieszczony:
w miejscach łatwo dostępnych, widocznych, oznakowanych, najlepiej przy wejściach, wyjściach, przejściach (w obiektach jednokondygnacyjnych). Do sprzętu powinien być zapewniony dostęp co najmniej 1m, odległość dojścia do sprzętu nie powinna przekraczać 30m. Sprzęt umieszczamy w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Wykonywać okresowe konserwacje i naprawy.
Musimy pamiętać o ewakuacji ale to inny temat.
Jak coś potrzeba wyjaśnić to się postaram. ;)

Awatar użytkownika
graffic
weteran forum
Posty: 4354
Rejestracja: 22 maja 2014, 19:49
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gaśnice

Post autor: graffic » 05 lip 2019, 17:13

Tadek

jak ładnie zacytowane rozporządzenie :D

ewakuacja jest prosta - w zależności od kwalifikacji obiektu - kuźnia będzie kwalifikowana jako PM, obciążenie pewnie do 500 MJ - więc wymagania minimalne - zważywszy że większość tych obiektów jest jednokondygnacyjna - to długość dróg ewakuacyjnych wg rozporządzenia (Warunki techniczne) - długość przejścia wynosi 100 m - czyli każdorazowo jest ten warunek spełniony

dodać należy że dla elementów budowlanych PM, jednokondygnacyjnych, o obciążeniu ogniowym do 500 MJ, kwalifikowanych do klasy pożarowej jako E - brak jest wymagań odporności pożarowej dla elementów budowlanych

Inną rzeczą jest kwestia pomieszczenia zagrożonego wybuchem :) - głównie chodzi o składowanie butli - cóż jak się trzyma je na zewnątrz pod dachem, zabezpieczone ażurową siatką i nie jest to wydzielone pomieszczenie w rozumieniu przepisów - to problemu nie ma - gorzej jeśli mamy takie pomieszczenie w budynku lub składujemy jest w strefie otwartego ognia... ale to opowieść na inny post :D
zastanów się zanim pomyślisz

paul0
Posty: 14
Rejestracja: 20 lis 2019, 16:01
Lokalizacja: Tychy

Re: Gaśnice

Post autor: paul0 » 27 lis 2019, 01:30

Gaśnica śniegowa nie nadaje si ę do gaszenie poiżarow ciał stałych (grupa A). CO2 się ulotni i po chwili od żaru następuje ponowny zapłon.
Gaśnice proszkowe powyżej 6kg podlegaja pod pełny UDT - nie warto (biurokracja). Lepiej kupić dwie mniejsze i mieć to z głowy.
Gaśnice proszkowe do 6kg maja uproszczony UDT - robi tylko producent.

ODPOWIEDZ

Wróć do „BHP - safety first”