palnik gazowy a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

palnik gazowy a bezpieczeństwo

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 19:06

Postprzez agio Śr lip 29, 2009 2:51 pm
Witam.
Zamierzam kupić palnik gazowy, nie duży bo ma być do kształtowania blach (od patelni po hełmy :D)
Pytanie o czym należy pamiętać by nie dopuścić do jakiejś nie miłej przygody?





Postprzez melonmelon Wt sie 04, 2009 5:54 am
1. do palników do spawania/palenia perunowskich mozna dokupic końcówki do grzania mniej punktowe a o większej wydajności lub gotowe palniki do grzania
http://www.perun.pl/Palniki_reczne_do_podgrzewania.html
2. palnik na tlen/acetylem nie moze byc zasilany propanem chyba że wymienisz dysze i łuski oraz końcówkę w inzektorze (ale wystarczy dokupić końcówkę na propan, raczka pozostaje wtedy bez zmian)
3. propan moze zostać zassany do butli
4. albo podgrzewać butle, albo zamontować podgrzewacz gazu na butli
5. proponuje pamiętać o bhp w pracach spawalniczych (długość węży, bezpieczniki przypalnikowe itd.), wbrew pozorom bardzo madry poradnik jak co ma byc robione
http://www.bhp.iq.pl/przep23.htm


Postprzez ate Pt sie 07, 2009 4:32 pm
Mam jeszcze jedno pytanie. :D
Jakie bezpieczniki zastosować do palnika, o którym wcześniej pisałem? Przypalnikowe, czy przyreduktorowe? Może trzeba oba naraz?



Postprzez row78met Pt sie 07, 2009 4:39 pm
ja mam przypalnikowe bo tak mi w sklepie doradzili ,tylko co zrobić jak mi się węże zajarają :lol:



Postprzez jolo747 So sie 08, 2009 8:00 pm
zakręcić butle :D



Postprzez wat93 So sie 08, 2009 9:02 pm
i odciagnac butle z tlenem bo tez moze byc nie wesolo...
Masz jakies problemy z forum?




Postprzez row78met N sie 09, 2009 10:12 am
fajnie się mówi ale jak się stanie to panika a człowiek racjonalnie wtedy nie myśli,zaliczyłem już płonącą wytwornice na karbid i zegary w acetylenie :mrgreen: wszystko przez nieszczelności a zapaliły się dzięki iskrom ze szlifierki :lol: człowiek teraz bardziej doświadczony ale respekt jest 8)
Ostatnio zmieniony 16 lut 2010, 22:28 przez Nikiel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 16 lut 2010, 19:12

Postprzez jolo747 N sie 09, 2009 3:56 pm
nie myśl sobie ROW że ja doświadczenia nie mam :D , tylko że nigdy mi propan nie podpadł tylko zawsze acetylen właśnie, a to na zaworze płomyk sie pokazał albo jak mówisz na reduktorze , taki wystarczy podejść i zdmuchnąć, palące węże też widziałem, i w tedy trzeba zakręcić butle, a zasysanie płomienia do palnika to i na propanie sie zdarza , wtedy odkręcamy gaz i płomień zostaje wypluty (z hukiem), ale ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa zrezygnowałem z acetylenu i wszedłem w propan, już dawno nic nie spawałem w autogenie :cry:



Postprzez row78met N sie 09, 2009 7:13 pm
a ja z kocem azbestowym latalem :mrgreen: jak się ma cenowo,ekonomicznie acetylen do propanu

Postprzez jolo747 N sie 09, 2009 7:24 pm
propan w butli dużej tzn.ok 33 kg płace 115 zł, acetylen 6 kg ok 250zł chyba (dawno nie kupowałem) trzeba by znaleźć jakąś tabelę kaloryczności ale nie podejrzewam ze będzie 2-1 dla acetylenu, apropo karbidu to widziałem kiedyś w starej kuźni taką aparaturę do produkcji acetylenu ale strach to ustrojstwo obsługiwać po'ed po'ed po'ed , gratuluje odwagi :thumbsup

Postprzez row78met N sie 09, 2009 8:52 pm
ja wytwornicę za ucznia obsługiwałem nienawidziłem czyszczenia szufladek po zużytym karbicie i napełniania wytwornicy wodą jeszcze to ustrojstwo stało przez zimę w warsztacie żeby woda nie zamarzła i się nie rozszczelniła a i tak gaz spieprzał koce azbestowe zawsze były w pobliżu i niech mi kto powie że kowalstwo ekstremalne nie jest.A co do acetylenu to u mnie 260zł tlen 60 ale załatwiam po 200 zł acetylen7kg i tlen 40 z dowozem na miejsce wszystko oryginalnie plombowane ,corgon mam za 110zł normalnie 170zł największa butla,dwutlenku wogule już nie używam,wolne i brudne spawanie :mrgreen:



Postprzez melonmelon Wt sie 11, 2009 12:03 pm
przypalnikowe to niezbędne minimum
przyreduktorowe to jak bardziej cenisz bezpieczeństwo swe
\jaki typ?
na jaki cie stać

ja jestem fanem teraz polska
http://www.safetrading.pl/


Postprzez row78met Wt sie 11, 2009 1:57 pm
czyli powinno się stosować dwa rodzaje bezpieczników,udusił bym normalnie właściciela sklepu który mi doradzał :withstupid przy najbliższej okazji dokupię przyreduktorowe :mrgreen: ja też używam Polskie :mrgreen: palnik i reduktory mam z Peruna.

yoga4
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2011, 10:59
Lokalizacja: Bartkowice

Post autor: yoga4 » 02 maja 2011, 20:42

Kolego jak najbardziej palnik acetylenowy dużo większa temperatura i dużo bardziej wydajny.Nikiel; skąd taka cena :shock: u mnie acetylen 130 zeta a tlen 30 duże butle i to na fakture.bezpieczniki i przypalnikowe i przyreduktorowe.Jako pierwsze przypalnikowe eliminuje to cofke gazu do weży.Powinny być też szybkozłączki do węży.Jest taka zasada jak nie robisz palnikiem to go odpinasz od węży w ten sposób można uniknać stopienia palnika jak by ci się cofnął gaz.Butle zaraz po robocie się zakręca jeżeli stoją w warsztacie i są narażone na odpryski i iskry ze spawania lub szlifowania.Po wężach się nie chodzi trzeba na nie uważać.Uff;troche pofilozowałem ale do gazu z dużym szacunkiem bo jak nie uważasz to to jest naprawde niebezpieczne. :P

leicester21
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Re: palnik gazowy a bezpieczeństwo

Post autor: leicester21 » 11 sie 2016, 15:51

Przy zakupie palnka gazowego powinno zadbać się o bezpieczeństwo w miejscu pracy. Palnik najlepiej żeby był dobrej jakości i w pełni sprawny.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2016, 11:55 przez leicester21, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: palnik gazowy a bezpieczeństwo

Post autor: Jacenty » 11 sie 2016, 17:07

leicester21 Kolego zapoznaj się z regulaminem zanim zaczniesz zaśmiecać forum. Następnie przedstaw się, a w razie niezrozumienia tego co napisałem prawdopodobnie zostaniesz usunięty z forum kowalskiego.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Re: palnik gazowy a bezpieczeństwo

Post autor: Nikiel » 11 sie 2016, 17:45

No może nie od razu usunięty:) Stary to dość wątek:) ale dzięki za radę.
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: palnik gazowy a bezpieczeństwo

Post autor: BANAN » 11 sie 2016, 17:47

My tutaj używamy wyłącznie bezpiecznych palników co nie jest równoznaczne z atestowanymi. By robić szkolenia na ten temat trzeba mieć w tym temacie wiedzę. Dlatego usunąłem twój poprzedni post.
Kontakt 517355290

ODPOWIEDZ

Wróć do „BHP - safety first”