Poprawność konstrukcji halabardy

Projektowanie, rysunki, szkice

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

MaeGovannen
Posty: 32
Rejestracja: 25 sie 2015, 20:06
Lokalizacja: Poznań

Poprawność konstrukcji halabardy

Post autor: MaeGovannen » 05 lut 2018, 17:56

Witam, muszę w najbliższym czasie wykonać halabardę. Zależy mi przede wszystkim na tym, by efekt końcowy wyglądał dobrze. Nie posiadam spawarki, nie pracowałem na dużych elementach jeszcze, więc staram się to zrobić jak najprzystępniej dla siebie. Chciałbym zakupić sobie płaskowniki z 50hf albo innej w miarę taniej stali węglowej o wymiarach mniej więcej 6mm x60mm x 200mm, po czym wyciąć kształt jak na pierwszym rysunku, przekuć w coś przypominające topór. Z drugiego płaskownika wykonam włócznię, a w tulejce wykonam otwór, przez który przełożę część z toporem i zanituję. Drzewiec dodatkowo pokryję paskami z blachy, które do niego przynituję.
Pytanie
Czy taka technika jest historyczna? Przeszukując google znajduję albo zdjęcia replik, które nie wyglądają zbyt profesjonalnie, albo halabardy wykonane z jednej części, czego wykonać nie jestem w stanie. Stąd pytam doświadczonych - czy robiono w ten sposób halabardy? Albo chociaż czy taka technika jest skazana na brzydki efekt końcowy?

27721017_1960307624222536_453931403_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Melmelma nóren sina
Núra lá earo núri...

graffic

Re: Poprawność konstrukcji halabardy

Post autor: graffic » 05 lut 2018, 20:54

Robiono takie konstrukcje - acz były to halabardy pośledniej jakości używane głównie przez straże miejskie - w ogóle taka konstrukcja słabo wygląda - ale wszystko zależy od tego z jakiego okresu halabardę odtwarzasz, jaka masz potrzebę zgodności historycznej i do czego będziesz jej używał.

MaeGovannen
Posty: 32
Rejestracja: 25 sie 2015, 20:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Poprawność konstrukcji halabardy

Post autor: MaeGovannen » 06 lut 2018, 17:44

Okres jest mi obojętny, ma leżeć w piwnicy wisieć na ścianie, zależy jak wyjdzie. Grunt żeby nie dało się jej opluć serią argumentów typu "takich halabard nie robił nikt w ogóle !!!" Także z tego co rozumiem, powinno być okej c:
Melmelma nóren sina
Núra lá earo núri...

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Re: Poprawność konstrukcji halabardy

Post autor: bey » 06 lut 2018, 18:07

Zrób sobie berdysz :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

ODPOWIEDZ

Wróć do „PROJEKTOWANIE - design”