Wąsy nadziaków

Jak się to kuje?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Proboszcz
Posty: 165
Rejestracja: 02 wrz 2009, 09:16
Lokalizacja: Tykocin

Wąsy nadziaków

Post autor: Proboszcz » 15 paź 2009, 16:18

hej
podpowiedzcie mi jak nadziakowi wyklepać wąsy takie jak na fotce

Obrazek

i czy zdjęcie poniżej to dobra podpowiedź

http://picasaweb.google.pl/LDWynn/Hamme ... 8315730850

sopikkopf
Posty: 170
Rejestracja: 28 sie 2009, 23:44
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Post autor: sopikkopf » 15 paź 2009, 17:12

musisz wziąść szerszy pret,przebijasz otwór, przekładasz pręt przez otwór,scianki najpierw spłaszczasz,potem kujesz uderzając tak by je wyciągnąć w pożądanym kierunku,potem kujesz je w kształt trójkąta i wydłużasz,ważne żebyś przebił otwór mniejszy od jego oczekiwanych końcowych wymiarów ponieważ poszerzy sie podczas spłaszczania ścianek.to zdjęcie to dobra podpowiedz.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 15 paź 2009, 20:03

moze tak?
Obrazek
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

Awatar użytkownika
Pawel.G
Posty: 354
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:37
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Post autor: Pawel.G » 15 paź 2009, 21:59

Pytanie czy kołniez jest przelotowy czy jest zaslepiony na gurze?
Zresztą to nie robi za duzej ruznicy (jak przelotowy to przebijasz na wylot jak nie to przebijasz do momętu by zostalo około 5[mm] w gurnej części )

Najtrudniejszą częscią tego projektu i wymagającym doświadczenia jest zrobienie zamkniętej tuleji(wiąrze sie to z prawidłowym zagospodarowaniu materiału) ale myślę ze za drugim podejściem powinno ci pujść:)

zacznij od spęczenia materiału po srodku(lepiej miec więcej i wrazie czego odciąć).
Następnie odsadz materiał + - potrzebny na zrobienie obucha i szpica(pamiętaj zeby zostawic odpowiednią ilość mat. na tuleję uwzględniająć rozbicie sie materiału po przebiciu i wyklepaniu tuleji)

Teraz zaczyna się najciekawsze a zarazem najtrudniejsze zrobienie tuleji zamkniętej.

Przebij material (ale nie na wylot zostawiając 5[mm]w gurnej części) pamiętaj by robic to ściętym przebijakiem a nie zaostrzonym jak punktak.
Jak przebijesz nie rozklepuj boków tak jak to się robi przy klasycznym młotku (będziesz miał problem puzniej z wyciągnięciem materiału po wewnętrznych stronach)materiał wyciągasz ruwnomiernie z wszystkich strim z pod jak i znad obucha.

Morzesz nawet zaklepać przebicie wyciągnąć tuleje a potem ją za pomocą rozbijaka spowrotem nadac kształt tuleji (musisz wtedy uwarzac by zabardzo nie nagrzewać mat.bo przebity otwur ci się zgrzeje)

Po wyklepaniu tuleji robisz resztę:)

OK wiem ze morze być to mało zrozumiałe (jutro zrobie szkice więdz będzie prościej) ale sam proce realizacji tego projektu jest skomplikowany zwłaszcza gdy tuleja ma byc zaślepiona i dość sporo wyciągnięta.Ale bez problemu powinieneś to zrobić z jednego kawałka bez zgrzewania itp.:)
Będziesz potrzebował specjalnych podsadzek do wyciągnięcia tuleji i jej wyprofilowania.
Ale projekt ciekawy i wiele cię nauczy a zwłaszcza gospodarowaniem materiału co niejest proste i wymaga wyobrazni i myślenia pare kroków naprzud.:)

Awatar użytkownika
Pawel.G
Posty: 354
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:37
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Post autor: Pawel.G » 15 paź 2009, 22:28

sory panowie słabo się przypatrzyłem fotografi:)
Myślałem ze czekan jest na tuleji :)
Więdz tak jak Nikiel napisał jest najprościej:)

Awatar użytkownika
Proboszcz
Posty: 165
Rejestracja: 02 wrz 2009, 09:16
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: Proboszcz » 16 paź 2009, 08:28

Dzięki Panowie serdecznie

ODPOWIEDZ

Wróć do „KROK PO KROKU - tutorial”