Scrimshaw fotostory (tutorial)

Jak się to kuje?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Scrimshaw fotostory (tutorial)

Post autor: Nomad » 18 mar 2012, 20:56

Witam!

Postanowiłem zrobić powiedzmy tutorial o scrimshawie. Przy okazji robienia kolejnego wilka postanowiłem fotografować dłubanie po każdym barwieniu. Mam nadzieję, że się komuś przyda ;D Wiem że to mało kowalskie jest, jeśli tu nie będzie pasować, to śmiało można przenieść do innego działu.

Obrazek

Kawałek rogu, oszlifowany do papierku 600, akurat ten na płasko, może być też wypukły, albo wklęsły, to wcale nie przeszkadza w dłubaniu. Do tego wydrukowane kilka rysunków. Drukuje kilka, a później wybieram ten, który mi najbardziej pasuje. Im lepiej widać róźnice w cieniach, tym lepiej, ale oczywiście bez przesady.

Obrazek

Teraz naklejam obrazek na folie i przyklejam na róg. Można też rysować od razu ołówkiem na rogu, ale jako że używam okularów powiększających, to sposób ten jest dla mnie niewygodny. Po przyklejeniu bierzemy igłę i znaczymy kropkami obrys.

Obrazek

Tutaj widać wykropkowany obrys.

Obrazek

Ściągamy obrazek, i ołówkiem rysujemy siatke (to nie jest konieczne, jak kto lubi), i robimy szkic wilka. Możemy też zacienić z grubsza obszaru na których jest cień.

Obrazek

Obrazek

Tutaj widać kropki nienapełnione jeszcze barwnikiem. Są to najciemniejsze linie i obszary, oraz z grubsza dokończone oczy.

Obrazek

Tutaj po barwieniu. Do barwienia używam farby olejnej w tym wypadku czarnej. Na kawałek szmatki nabieram odrobine farby, zanurzam w rozcieńczalniku i wcieram w scrim. Dzięki rozcieńczalnikowi farba dokładniej wejdzie w dziurki. Czekamy aż wyschnie, szmatką ścieramy nadmiar, i papierem ściernym o gradacji 800, lub 1500(ja używam 1500) wyrównujemy powierzchnie rogu. Od dziurkowania brzegi dziurki podnoszą się ponad poziom rogu, więc trzeba je zetrzeć. Robimy to po każdym barwieniu.

Obrazek

Tutaj po prostu cieniujemy obrazek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na końcu szlifuje róg do wymaganego kształtu i nawiercam dziurke, jesli ma służyć jako wisiorek/breloczek.

Jeśli podczas pracy popełnimy jakiś błąd, coś za bardzo pocieniujemy, albo krzywo poprowadzimy kreske, wystarczy wziąść grubszy papier ścierny, lub nożyk i zetrzeć/zdrapać dany fragment. Później wyższą gradacją pozbyć się nierówności i pracujemy dalej :P

Obrazek

A tutaj użyte narzędzia. Po lewej igła, na górze farba olejna, na dole szmatka do nakładania farby i po prawej rozcieńczalnik z nakrętce. Jak papier ścierny wygląda wie chyba każdy ;D

Jeśli macie jakieś pytania, to śmiało, chętnie odpowiem, lub doradze ;D

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 19 mar 2012, 11:40 przez Nomad, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nikiel
Administrator
Posty: 2237
Rejestracja: 28 sie 2009, 21:50
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nikiel » 18 mar 2012, 23:12

:shock:
Czadowe!!!
Tylko, że trzeba mieć trochę zdolności plastycznych. :)
Jak wpadniesz do mnie, to przywieź pokazać tego wilka:)
A róg, to ucięty w plaster czy jak? Nie widać dziurek :roll:
ludzie dzielą się na dwie grupy:) pierwsza grupa to ludzie, którzy dzielą ludzi na dwie grupy, a druga to ludzie którzy tego nie robią :P

dara

Post autor: dara » 19 mar 2012, 08:46

bardzo ciekawa technika zdobnicza,popróbuj na mosiądzu.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 19 mar 2012, 11:39

Nikiel, nie wiem czy jeszcze go będe miał, bo się szybko rozchodzą, moge wziąść tygrysa kolorowego :P

Dara na metalach to sie nazywa bulino, i jak już scrimy się naucze dobrze robić, to spróuje i tego :)

dara

Post autor: dara » 19 mar 2012, 14:03

ile czasu zajęło ci zrobienie tego wilka?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 19 mar 2012, 14:08

Jakieś 3h, nie licząc czasu na cięcie materiału i szlifowanie.

dara

Post autor: dara » 19 mar 2012, 14:17

ciekawe czy dało by się zastosować do tego maszynę do szycia?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 19 mar 2012, 14:20

Będe kiedyś próbował robić małą maszynke na zasadzie mimośrodu na małym silniczku. Nie trzeba dużej siły, ale maszyna do szycia się raczej nie nada. Raczej coś w kształcie podobnym do maszynki do tatuażu, tylko lżejsza i troche inna konstrukcja.

dara

Post autor: dara » 19 mar 2012, 14:21

a maszynka do tatuaży?

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 19 mar 2012, 14:42

Nie miałem nigdy w ręku, więc nie wiem co i jak. Ale jak masz dostęp, to spróbuj, i napisz co z tego wyszło. Tylko że musi być włożone pojedyncza igła o odpowiednim czubku.
Jeśli będzie zły kąt, albo za duża siła, to końcówka się złamie. Lepiej by było coś wolniejszego i słabszego moim zdaniem.

Awatar użytkownika
folkmar_dirman
Posty: 61
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:50
Lokalizacja: Basin

Post autor: folkmar_dirman » 20 mar 2012, 14:37

Można by spróbować tego na kawałku kości, np. wołowej. Powinno wyjść podobnie, a i z surowcem łatwiej.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 20 mar 2012, 15:10

Pewnie że można, tylko kości są bardziej porowate od poroża, więc trzeba bardziej uważać chyba przy barwieniu.

dara

Post autor: dara » 20 mar 2012, 15:32

myślę że białe pvc było by najlepsze do nauki

Espada
Posty: 50
Rejestracja: 31 paź 2012, 17:55
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Espada » 02 kwie 2013, 23:10

Nomad, jako że Twoje prce mnie zaciekawiły, postanowiłem spróbować czegoś podobnego. No i chyba mi się udało, nie mam zbyt wielkich zdolności plastycznych dlatego też nie są one na tak wysokim poziomie ale myślę, że na początek nie jest najgorzej:) Wykonane z poroża sarny. Rozmiar 20x15mm. miał wyjść sokół wędrowny:P wiem, że są błędy w wykonaniu ale już wiem mniej więcej jak to robić:) pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Espada
Posty: 50
Rejestracja: 31 paź 2012, 17:55
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Espada » 02 kwie 2013, 23:11

w porównaniu z telefonem:P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „KROK PO KROKU - tutorial”