jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Jak się to kuje?

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lian » 16 wrz 2020, 10:03

Dzień dobry,

Z kuźni mam na razie tylko młotki. I książki kupuję z dziełami dawnych mistrzów. Muszę nabrać pełnego przekonania, że będę umiał wykuć np. piękną bramę, bo do tego kowalstwo jest mi potrzebne. Jeśli stwierdzę, że są to prace poza moim zasięgiem, to nie ma sensu gromadzić sprzętu.

Przykładowo czasem zauważam pręt (nie wiem jak fachowo się nazywa) z charakterystycznym obustronnym kołnierzem (jakby dwuteownik). Często występuje w wersji nitowanej. Przykład jest w załączniku.

Jak coś takiego wykuć?

Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
reneq
Posty: 694
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:22
Lokalizacja: __

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: reneq » 16 wrz 2020, 13:51

Moim zdaniem nie jest to dwuteownik ceownik, a wykucie takiego kształtu byłoby dość pracochłonne. Do takich rzeczy tylko walce ale nie widzę większego sensu na nowo koło, skoro takie płaskowniko/ceowniki można kupić, a zająć się innymi elementami przykładowej bramy.
BIURO TECHNICZNE Dokumentacje urządzeń dla Urzędu Dozoru Technicznego

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lian » 16 wrz 2020, 14:33

No wydaje mi się jednak, że jest to element ozdobny, zaplanowany, występujący w różnych szerokościach o różnym kształcie. Nie twierdzę, że nie występują dziś gotowe do zakupu walcowane. Ale dla mnie to nie to samo.

graffic

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: graffic » 16 wrz 2020, 20:25

Historycznie też był walcowany - robienie tego recznie jest marnowaniem czasu i energii

Jak strasznie będziesz sie upieral by zrobić to samemu - to bazą jest plaskownik przekuwany na gorąco za pomocą odpowiednio wyprofilowanej babki która jest patryca (przciwienstwo matrycy)

Po przekuciu kilku lub kilkunastu metrów bieżacych zrozumiesz bezcelowość wykuwania ręcznego

Jeśli cale zainteresowanie i gromadzenie sprzętu ma służyć jedynie odkuciu pięknej bramy - to przed Tobą wiele lat zbierania sprzetu i nauki kucia

Sprobuj na początek, zamiast teoretyzowac, poprzekuwac zwykłe pręty i ogarnąć podstawy kowalstwa

PS z samego przekonania i ksiazek albumowych o kowalstwie niewiele wyniesiesz

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lian » 17 wrz 2020, 08:30

Rozumiem, i też tak myślę, czuję co mówicie. Chodzi o to, że podchodzę do tematu bardzo spokojnie "w czasie" bo jestem czasowo zaangażowany w bardziej techniczne tematy, które też mnie uczą - np. spawania. Do spraw kowalskich dojdę z czasem. Międzyczasie od czasu do czasu przeglądam czy nie ma jakiejś okazji kowalskiej, albo sobie coś przejżę, poczytam. Zasadniczą sprawą, i chyba barierą wejścia, jest lokalizacja paleniska. W innym wątku pytałem o możliwość zrobienia kuźni w piwnicy, ale widzę, że nie jest to naturalne rozwiązanie. Teoretycznie dysponuję wiatą, mógłbym ją obłożyć dechami i zrobić kuźnię na powietrzu. W piwnicy jednak mam pod ręką inne narzędzia ślusarskie i nie chcę tego rozdzielać. Muszę jeszcze o tym pomyśleć. Nie mniej przy pomyśle na przypałacową kuźnię cały czas trwam, bo mi to będzie bardzo potrzebne.

graffic

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: graffic » 17 wrz 2020, 09:01

grunt to spójność myśli :D

w piwnicy da się zrobić kuźnie - ale wymaga to więcej przygotowań i uwzględnienia czynników czysto funkcjonalnych, które są prostsze do przeprowadzenia, gdy budynek lub obiekt jest naziemny lub co najmniej zadaszony

z tą dostępnością do pozostałego sprzętu tez bym nie przesadzał - wiele operacji (przy klasycznym kowalstwie) da się zrealizować i przeprowadzić zwykłymi kowalskimi metodami - w przypadku skomplikowanych konstrukcji, oczywiście trzeba sięgać po resztę sprzętu (głownie elektronarzędzia) - ale jeśli w pobliży miejsca kucia masz dostęp do prądu - to w sumie nie ma ograniczeń (dla przykładu popatrz sobie na imprezy kowalskie - realizowane pod chmurą, bez dostępu do szeregu urządzeń czy udogodnień - a jednak powstają fajne rzeczy)

W sumie, powtórzę sentencję, którą napisałem we wcześniejszym poście - po prostu zacznij kuć, może być wiata, może być piwnica, może być w ogóle przestrzeń otwarta (choć narażasz się na kaprysy pogody) - jak zaczniesz kuć to będzie Ci łatwiej decydować co zrobić, co zmodyfikować lub gdzie umieścić kuźnię

kin241
Posty: 444
Rejestracja: 07 paź 2009, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: kin241 » 17 wrz 2020, 11:35

Jeśli się zacznie kuć wtedy wyobraźnia nabiera innego wymiaru

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: Bodar » 17 wrz 2020, 15:21

kin241 pisze:
17 wrz 2020, 11:35
Jeśli się zacznie kuć wtedy wyobraźnia nabiera innego wymiaru
Prawda, ale kucie jest też dobrym sprawdzianem czy się ma wyobraźnię :)

graffic

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: graffic » 17 wrz 2020, 16:18

Bodar pisze:
17 wrz 2020, 15:21
kin241 pisze:
17 wrz 2020, 11:35
Jeśli się zacznie kuć wtedy wyobraźnia nabiera innego wymiaru
Prawda, ale kucie jest też dobrym sprawdzianem czy się ma wyobraźnię :)
...to prawda :) - jak się ma młotek w ręku - to różne pomysły przychodzą do głowy :mrgreen:

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lian » 18 wrz 2020, 08:11

Zobaczcie na trzeci obrazek od góry http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,781,149 ... &v=2&noi=1
Jest tam brama i ona ma u góry, nie wiem jak to nazwać, takie grube gięte przęsło idące przez całą szerokość bramy i stanowiące element konstrukcyjny.
To jest pocisk coś takiego.
To jest kute? Pewnie raczej odlewane? Albo kute są poszczególne łuki i połączone? Ale pewnie w warunkach domowo ręcznych, zrobienie czegoś takiego jest nierealne?

lian
Posty: 36
Rejestracja: 23 wrz 2019, 22:55
Lokalizacja: Toruń

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lian » 18 wrz 2020, 08:14

Tę bramę też dobrze widać na ostatnim zdjęciu na tej stronie. Coś wspaniałego.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: Bodar » 18 wrz 2020, 09:22

Lian, piękna brama zapewne wymagać będzie elementów montażowych, choćby takich jak nity. Proponuję zacząć od nich ;)

graffic

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: graffic » 18 wrz 2020, 12:52

Lian

są dwie możliwości - belka żeliwna odlana lub belka stalowa kuta i składana (wcale nie odcinkami, tylko całe pasy danego profilu)

te zdjęcia są słabej jakości - więc ciężko ostatecznie stwierdzić - którą technologię przyjęto (skłaniam się ku elementom kutym i składanym)

zamiast oglądać zdjęcia - jedź do jakiegoś pałacu z co najmniej XVIII wieku (w ramach wycieczki), który posiada tego typu lub podobne bramy oryginalne i obejrzyj detale

jesteś z Torunia (lub okolic) wiec poszukaj czegoś w okolicach

lachim
Posty: 549
Rejestracja: 07 lut 2016, 19:26
Lokalizacja: Skórka
Kontakt:

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: lachim » 18 wrz 2020, 13:51

Naprawdę chcesz taką wykuć sam? Zazdroszczę Ci ambicji. Jednocześnie gorąco Ci kibicuję.

Awatar użytkownika
pojman
Posty: 49
Rejestracja: 21 wrz 2017, 17:40
Lokalizacja: Wesoła (Warszawa)

Re: jak wykuć elementy pięknej bramy? pręcik dwuteowy

Post autor: pojman » 18 wrz 2020, 20:34

Tu zdjęcie w niezłej rozdzielczości:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... 283%29.jpg
a tu parę detali:
https://www.facebook.com/PalacStolec/po ... 317892205/
ale złomiarze, albo nowy właściciel działają:
https://lh5.googleusercontent.com/p/AF1 ... 642-p-k-no
A tu troche historii:
https://www.fundacja.palacstolec.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „KROK PO KROKU - tutorial”