Najprostsze palenisko dla początkujacych :)

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Najprostsze palenisko dla początkujacych :)

Post autor: Nomad » 03 wrz 2013, 17:44

Jako że sporo osób kombinuje z prostymi paleniskami na początek- pokażę jakie ostatnio zmajstrowałem do pokazów na imprezach rekonstrukcyjnych :) Jeszcze będę robił w formie prostej miski żeby się w plecaku mieściło na wyjazdy starożytne to też fotki wstawie :)

W sobotę potrzebowałem paleniska na pokaz, zaczynało się o 14 wykonałem o 9, mimo że przy odpalaniu masa była plastyczna i niewyschnięta palenisko nie popękało w ogóle :)

Glina dobrze schudzona piachem i dużo posiekanej słomy, to wszystko dobrze wyrobione i ulepione w takową kotlinke. Jak ktoś chce na desce lepić to polecam dać o wiele grubsze dno, bo inaczej tak jak u mnie zwęglą się dechy od żaru gliny. Ja mam miechy tradycyjne bo to do rekonstrukcji, zamiast tego śmiało można dać dmuchawę jakąkolwiek, a że węgiel potrzebuje bardzo mało nadmuchu, to rurkę można odsunąć od kilku do kilkunastu cm od wlotu, powietrze i tak się dostanie do węgla :) Ja mam miechy ale i tak troche odsunięte od wlotu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo ze proste palenisko i na drzewny, to bez problemu zgrzewałem na nim małe elementy, większe też się da przy zwiększonym nadmuchu ;) No i plusem miechów jest to, że węgiel się spala wtedy kiedy mamy na to potrzebę, a nie cały czas, nawet jak kujemy.

Tak jak mówiłem, palenisko wylepione z samego rana, moze godzinkę mi to zajęło, węgiel odpalony przy wilgotnym, chwile woda parowała, później glina się wypaliła, nic nie popękało. Jakby coś pękało to trzeba na bieżąco zaszpachlować gliną :)

Jak ktoś ma jakieś pytania to śmiało :)

Pozdrawiam !

Awatar użytkownika
StellArt
Posty: 631
Rejestracja: 05 mar 2010, 02:06
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: StellArt » 03 wrz 2013, 19:09

Metalowe rurki opraw jakimś drewienkiem, albo oklep młotkiem (gnioty takie) będzie bardziej klimatycznie. Drewienko na miechach też upapraj, albo opal ogniem, stolik ciosany, nie frezowany...

Musiałem się czepnąć :evil:

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 03 wrz 2013, 19:13

Co to za duszek na trzeciej fotce od góry? :D

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 03 wrz 2013, 20:06

Steel, tak jak pisałem, miałem na to troche ponad godzinkę żeby wszystko przygotować :)

Jacek, to bodajże był motor w pokrowcu :P

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 03 wrz 2013, 20:08

Ciekawe złudzenie. :D

Krzysztof Assman

Post autor: Krzysztof Assman » 03 wrz 2013, 20:45

I z takich właśnie złudzeń powstają przeróżne bajeczki . Mając terenówkę , czesto jeździłem po lesie , szczególnie zimową porą . Robiąc zdjęcia , śnieg spadający z drzew dawał także dziwne duchy .

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 03 wrz 2013, 23:18

odbicie w obiektywie
ostatnia fotka świetna, zamiast tego pustego nieba poprzecinanego gałęźmi
widział bym tam Luxurię :)
Zna się ktoś na fotoszopie? :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”