stal łożyskowa

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 04 kwie 2015, 16:15

Po kuciu możesz zmniejszyć ziarno i szlifować, przed hartowaniem możesz z 3 razy z temp. troszke powyżej hartowania i każda następna ciut mniejsza ostudzić na powietrzu, a co do hartowania, to powinno się grzać minimum 1 minuta na każdy 1mm grubosci, więc zmierz grubosć detalu gdzie jest najwięcej, i dodaj z 5 minut do wyniku jeszcze, wyciągasz i do oleju roślinnego ( ja używam rzepakowy) podgrzanego do jakichś 70 stopni, powinien mieć konsystencję wody, nie być gęsty :)

A po tym oczywiście odpuszczanie, w zalezności od celu dobierasz już.

melonmelon
Posty: 121
Rejestracja: 26 gru 2009, 20:07
Lokalizacja: swiete miasto

Skąd

Post autor: melonmelon » 05 kwie 2015, 19:50

Nomad pisze:Po kuciu możesz zmniejszyć ziarno i szlifować, przed hartowaniem możesz z 3 razy z temp. troszke powyżej hartowania i każda następna ciut mniejsza ostudzić na powietrzu, a co do hartowania, to powinno się grzać minimum 1 minuta na każdy 1mm grubosci, więc zmierz grubosć detalu gdzie jest najwięcej, i dodaj z 5 minut do wyniku jeszcze, wyciągasz i do oleju roślinnego ( ja używam rzepakowy) podgrzanego do jakichś 70 stopni, powinien mieć konsystencję wody, nie być gęsty :)

A po tym oczywiście odpuszczanie, w zalezności od celu dobierasz już.
A mogę spytać skąd takie ciekawe przepisy wyciągnąć można?

pozdo
krismilka pisze: Nadmiar książek szkodzi.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 05 kwie 2015, 20:07

Co do czasu na uczelni nasz wykładowca zalecał właśnie takie obliczenie czasu grzania detalu, a co do tego pierwszego przyuważone na jakichś amerykańskich tutorialach dla zmniejszenia ziarna.

melonmelon
Posty: 121
Rejestracja: 26 gru 2009, 20:07
Lokalizacja: swiete miasto

cóż

Post autor: melonmelon » 06 kwie 2015, 09:12

Szacunek.
Proponuję jednak zweryfikować podane dane osobiście, nie wierząc wykładowcy, sprawdzić.
W podręcznikach najdziecie lepsze info: Luty, Żmihorski itd.
Co do amerykańskich forów: bez szacunku, proponuję poszukać w tych samych pozycjach.
Jest to sposób na coś innego, trenował to Pan Torbus i Jasiński - mają na to patent. Proponuję poszukać. Jednak takowy sposób wymaga ściśle określonych temperatur. Nic na oko.
Ale za to efekty są wielce ciekawe. Oni trenowali na WCL.

pozdro
krismilka pisze: Nadmiar książek szkodzi.

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 06 kwie 2015, 09:51

O, dziękuję wielce za pozycje do czytania, jak tylko je dopadnę to z chęcią poczytam :)

Awatar użytkownika
Gnom
Posty: 345
Rejestracja: 26 lut 2014, 12:19
Lokalizacja: Wińsko
Kontakt:

Post autor: Gnom » 11 kwie 2015, 21:27

Ja wyczytałem w necie, że stal łożyskową należy przed hartowaniem wyżarzyć sferoidyzująco. W "Małym poradniku Hartownika" Jabłońskiego znalazłem natomiast informację, że stale nadeutektoidalne można normalizować niezupełnie. W pierwszym przypadku należy nagrzać detal nieco poniżej Ac1 (SK), czyli ok 700stC, wygrzać i powoli wystudzić. W drugim przypadku nagrzać detal nieco powyżej Ac1 (SK), czyli ok 750stC, wygrzać ok. 15 min. i spokojnie wystudzić.

W zwykłej kuźni nie mamy dostępu do pieców z precyzyjną regulacją temperatury. Ja stosuję pirometr i oko. Też mam sporo łożysk, jak będę miał czas, to potestuję, co w kowalskich warunkach da się zrobić, żeby wycisnąć jak najlepsze efekty z tej stali bez precyzyjnego sprzętu.

@Melonmelon
Mam ogromny szacunek dla Twojej wiedzy, posiłkuję się nią, inspiruję, czerpię i korzystam. Jednak, jako kowal staram się rozpracować, co praktycznie można zrobić w zwykłej kuźni, żeby możliwie najlepiej wykorzystać dany materiał. I nawet jeśli nie osiągnę 100% możliwości danej stali, to i tak uważam, że warto.
Demokracja - tyrania większości nad mniejszością.

KUBA2
Posty: 675
Rejestracja: 08 sty 2014, 07:53
Lokalizacja: dolnoslaskie

Post autor: KUBA2 » 12 kwie 2015, 17:36

Grom inspiruj, czerp, a może później mi ją młotkiem wbijesz ;) ;)

Awatar użytkownika
Gnom
Posty: 345
Rejestracja: 26 lut 2014, 12:19
Lokalizacja: Wińsko
Kontakt:

Post autor: Gnom » 12 kwie 2015, 17:47

Nie ma to jak uczyć się na cudzych błędach :P :lol:
Poważniej, chętnie się z Tobą spotkam, jak już obaj będziemy mieli luźniej.
Demokracja - tyrania większości nad mniejszością.

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”