Boraks Jak stosować kiedy i do czego

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

Awatar użytkownika
MD_ZERO
Posty: 32
Rejestracja: 26 wrz 2015, 10:04
Lokalizacja: Płock

Boraks Jak stosować kiedy i do czego

Post autor: MD_ZERO » 28 wrz 2015, 09:18

No to zaczynami przetrawiłem około 150 tematów i nie raz był wymieniany ten boraks
ktoś wspominał o wacie szklanej itp

Tak wiec może wypowie się ktoś w temacie tu dla laików o tym :

-jak stosować ( widziałem ze sypali na rozgrzana stal czasem czyścili szczotka druciana czasem nic nie robili o co z tym chodzi )

- czym jest ten boraks to chyba szkło tak zrozumiałem do tej pory ale nie jestem pewien

- z kąt to brać zakupić drogie tanie o gól no dostępne samemu można zrobić :D ? (jak szukałem znalazłem środek na przeczyszczenie albo dezynfekcje

- i do jakiej stali wykorzystać w jakim procesie zgrzewania podgrzewania do kucia a możne tylko przed hartowaniem O.o

fajnie by było gdyby ktoś pokazał to na filmiku i opisał wszystko o tym nawet jeżeli coś pominąłem


Wybaczcie mi za zbrodnie popełnione w tym poście
,, Rozpalone ogniem serce z piersi się wyrwało, uwięzione w ciele ludzkim tak bardzo cierpiało.
Ogień, który je rozpalił - nigdy nie przygaśnie, rozklepane na kowadle świeci coraz jaśniej. "

Awatar użytkownika
Nomad
Moderator
Posty: 2263
Rejestracja: 28 sie 2009, 10:34
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Nomad » 28 wrz 2015, 09:38

Boraks to boraks :) Działa jako topnik, rozpuszcza tlenki powstające na powierzchni stali przy nagrzewaniu, stosuje się go przy lutowaniu, albo przy zgrzewaniu, sypie się go tam gdzie chce się mieć czystą powierzchnię stali bez dostępu powietrza.
A najłatwiej kupić na allegro.

graffic

Post autor: graffic » 28 wrz 2015, 09:42

parę drobiazgów na początek

boraks inaczej czteroboran sodu - wzór Na2B4O7 - reszty możesz doszukać się na necie

boraks nie jest szkłem - choć po stopieniu przyjmuje formę szkliwa i wykorzystuję się go m.in. do produkcji szkła

generalnie - boraksu używa się jako topnika lub składnika związków ułatwiających lutowanie, przy zgrzewaniu (jako substancji odcinającej tlen od powierzchni zgrzewanej)

cena - jest tani jak barszcz - średnio - parę złoty za kilogram (w detalu ok 6-8 kg/ hurt poniżej 4 kg)

przydatność - bardzo duża

jak używać ? - to zależy do czego - albo jako roztwór wodny, albo jako proszek, albo jako tłuczone szkliwo - zależy do jakiej czynności

filmiki ? - hmm poszukaj na YT
jak chcesz konkretów możesz sięgnąć do książek z chemią nieorganiczną, metalurgią, hutnictwem metali kolorowych i żelaznych itd. - generalnie dużo tego

Awatar użytkownika
MD_ZERO
Posty: 32
Rejestracja: 26 wrz 2015, 10:04
Lokalizacja: Płock

Post autor: MD_ZERO » 28 wrz 2015, 11:17

jak używać ? - to zależy do czego - albo jako roztwór wodny, albo jako proszek, albo jako tłuczone szkliwo - zależy do jakiej czynności
czy był byś wstanie opisać do czego stosuje się roztwór a do czego proszek

co do filmików są mało przekazujące ciężko ocenić te czynności kiedy używał ktoś tego proszku bo np
po posypaniu czyścił go - chyba się jakieś zanieczyszczenia porobiły a innym razem posypał i do paleniska przy tej samej czynności

na co zwracać uwagę czy to jakoś po roztopieniu strzela? czyli uwaga na oczy :shock:
nie wiem po używaniu pozostaje coś w palenisku co trzeba usunąć wydziela jakiś trujący opar :P

wszystko co wydaje ci się ze z pierwszym użyciem chciał byś zęby ci ktoś o tym wcześniej powiedział :mrgreen:


oraz od razu dziękuje wam za wasze wypowiedzi własnie tego w tym temacie trzeba jak najwięcej informacji a jak najmniej wolnych dyskusji :P
,, Rozpalone ogniem serce z piersi się wyrwało, uwięzione w ciele ludzkim tak bardzo cierpiało.
Ogień, który je rozpalił - nigdy nie przygaśnie, rozklepane na kowadle świeci coraz jaśniej. "

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Post autor: Oshizuka » 28 wrz 2015, 11:38

czyścił kiedy powstała zedra, żeby posypać na czystą powierzchnie. Najczęściej używa się przy robieniu dziweru skuwanego ( czasami nazywanego damastem ;) ) ułatwia zgrzewanie

Nie strzela, najpierw jest proszek, potem się roztapia w substancję jak syrop, bezpieczny, jednak przy kuciu okulary i tak się przydają czasami, tymbardziej przy wysokich temperaturach.

Większość oparów jest szkodliwych, nawet dym z drewna ;) Boraks nie jest bardziej szkodliwy od niego. Boraksu używa się również doc zyszczenia, podobno prania, działa podobnie jak soda oczyszczona

graffic

Post autor: graffic » 28 wrz 2015, 15:07

Ad roztworów wodnych boraksu:

wystarczy woda destylowana + sypki boraks (można ucierać w moździerzu również by był jak mąka) - służy jako "woda lutownicza" - przy lutowaniu np. srebra (co prawda dodaje się również inne gadżety jak alkohol, itd. - ale Ciebie pewnie interesuje zastosowanie kowalskie), używa się go też przy spawaniu (gazowym) metali kolorowych

jest też opcja polegająca na wstępnym podgrzaniu (jest to sól kwasu bornego i pochłania wodę) - po to by pozbyć się wody, wówczas się uciera i taki proszek stosuje się bezpośrednio albo w formie sypkiej lub jako roztwór (vide wyżej)

zastosowanie proszku - na oczyszczoną i podgrzaną powierzchnię nanosi się proszek boraksowy - jak ? różnie, albo poprzez mocniejsze podgrzanie i zanurzenie (wówczas się przykleja) lub posypuje się jak solą - po mocnym podgrzaniu stapia się na rodzaj szkliwa które zabezpiecza powierzchnie stalowe i metali kolorowych przed utlenianiem (jak podgrzewasz to w pierwszej fazie "puchnie i wybrzusza się)

boraksu używa się przy topieniu metali szlachetnych i kolorowych (częściowo jako topnik, częściowo jako substancja zabezpieczająca przed utlenianiem)

przy zgrzewaniu stali - przez posypanie oczyszczonej powierzchni (zabezpiecza przed utlenianiem powierzchni stalowej, nanosisz przez posypanie) - przy zgrzewaniu można również posługiwać się mielonym szkłem sodowym lub drobniutkim piaskiem kwarcowym

o innych zastosowaniach nie piszę - bo to nie wykład z chemii :)

szkodliwość / toksyczność - szkodliwość taka jak wszystkich związków chemicznych :) - chronisz oczy (okulary) i nie jesz :), nie musisz stosować rękawic ochronnych (nie jest żrący) i jakoś specjalnie nie oddziałuje na skórę rąk (chyba że masz uczulenie lub uszkodzenie (rana)) - ale zastosowanie rękawic jest pożądane jeśli masz wątpliwości, bawisz się boraksem bezpośrednio przez długi czas itd.

jak topisz lub używasz boraks nad rozgrzanym metalem to tlenki metali są bardziej toksyczne niż boraks - zasada ogólna - nie wdychać oparów ulatujących

poza tym - jeśli przestrzegasz podstawowych zasad BHP - to nie powinno być problemów (PS o tym że substancja ta nie jest mega toksyczna - świadczy cena i powszechna dostępność)

Remington
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Remington » 28 wrz 2015, 19:46

No i jak ci buty śmierdzą, to się trochę do środka sypie. Pomaga.

Awatar użytkownika
MD_ZERO
Posty: 32
Rejestracja: 26 wrz 2015, 10:04
Lokalizacja: Płock

Post autor: MD_ZERO » 28 wrz 2015, 20:23

takiego zastosowanie sie nie spodziewałem przyda sie po 12 h pracy :)
,, Rozpalone ogniem serce z piersi się wyrwało, uwięzione w ciele ludzkim tak bardzo cierpiało.
Ogień, który je rozpalił - nigdy nie przygaśnie, rozklepane na kowadle świeci coraz jaśniej. "

graffic

Post autor: graffic » 29 wrz 2015, 08:47

kwas borny też się do tego nadaje (ad sypania do butów) - choć w sumie lepiej kupić dobre buty i myć nogi :P

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 03 paź 2015, 16:58

Dobre buty to podstawa :)
Boraks dobry jest też do trucia mrówek,szczególnie jeśli uprawiasz zioła ;)
Te małe france zapylają roślinę na piechotę i psują plon.

Cze ludkowie,wydarzyło się co ciekawego pod moją nieobecność ?

KUBA2
Posty: 675
Rejestracja: 08 sty 2014, 07:53
Lokalizacja: dolnoslaskie

Post autor: KUBA2 » 03 paź 2015, 17:20

Witaj Dara :lol: :D

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 03 paź 2015, 18:26

Dara, Siemano. Nudno tu bez ciebie. :D Tak przy okazji. Najlepszego z okazji urodzin, kilka dni wstecz. :D

graffic

Post autor: graffic » 03 paź 2015, 18:54

ooo ktoś zmartwychwstał :) - czołem Dara hahaha - aś se temat wybrał na powrót ... heheheh
Ostatnio zmieniony 05 paź 2015, 08:52 przez graffic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Post autor: bey » 03 paź 2015, 19:36

Mumia czy zombie ?
:P :P :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
Grzegorz K.
Administrator
Posty: 3842
Rejestracja: 29 sie 2009, 12:21
Lokalizacja: Ustka/Słupsk

Post autor: Grzegorz K. » 03 paź 2015, 20:28

Licz! :)
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”