Podstawowe palenisko

nauka podstawowych technik i operacji kowalskich

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

MegaBlackSmith
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2016, 23:31
Lokalizacja: Polska

Podstawowe palenisko

Post autor: MegaBlackSmith » 02 kwie 2016, 10:00

Witam.
Nie bardzo wiem jak zacząć, więc przejdę do sedna sprawy. Jak powinno wyglądać podstawowe palenisko? Czytałem że palenisko na początku może być to dół w ziemi z nawiewem, ale nie za bardzo wiem jak takie palenisko ma wyglądać.
S skoro już są tematy palenia, to czym palić? Węglem czy koksem? Jeśli koksem to gdzie w województwie świętokrzyskim można go nabyć? A jeśli węglem to jakim? kamiennym czy drzewnym? A jeśli kamiennym to jak go rozpalić?
I przepraszam za tak dużą ilość pytań naraz :) .

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: Jacenty » 02 kwie 2016, 10:12

Nie przepraszaj za zbyt dużą ilość pytań, a za pytania na które w zasobach forum udzielonych zostało setki odpowiedzi, a do których nie dotarłeś przez zwykłe wygodnictwo. Forum posiada wyszukiwarkę, dzięki której znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Awatar użytkownika
Oshizuka
Posty: 571
Rejestracja: 07 lut 2014, 15:10
Lokalizacja: Świdnik k.Lublina
Kontakt:

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: Oshizuka » 02 kwie 2016, 10:15

https://www.youtube.com/watch?v=yBKrjp7r1Gk na początku jakos jest pokazane podstawowe palenisko :) A jeśli nie masz skóry z kozy to kolega ostatnio w jakimś temacie buduje palenisko prowizoryczne, a oprócvz tego jest jeszcze z 10 takich tematów, trzeba tylko poszukać :)

egojack1

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: egojack1 » 02 kwie 2016, 15:22

Daj sobie spokój z paleniskiem typu "dół w ziemi z nawiewem", chyba że zamierzasz się specjalizować w odtwarzaniu pradawnych kowali, lub współczesnych kowali afrykańskich (Etiopia), którzy są w porównaniu z nami niebywale biedni. Początki początkami, hobby hobbym, ale normalne narzędzia trzeba mieć.

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: Dara » 02 kwie 2016, 21:55

MegaBlackSmith pisze:Witam.
Nie bardzo wiem jak zacząć, więc przejdę do sedna sprawy. Jak powinno wyglądać podstawowe palenisko? .
Nie istnieje takie coś jak "Podstawowe palenisko"
Palenisko jakie jest to i jest i już.
Na upartego to możesz nawet w kotle CO grzać materiał i kuć,kuć i jeszcze raz kuć :)

Awatar użytkownika
tomko149
Posty: 279
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:18
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: tomko149 » 18 kwie 2016, 21:15

Węgiel drzewny nie zabardzo bo zasiarcza stal i przez to jest krucha i pękliwa, ale jak na początek żeby pobawić się w naparzanie młotkiem w coś rozgrzanego do czerwonego to jak najbardziej. koks możesz kupić na składach węglowych (nie wszystkie mają). Wejdź na dział My smithy w np. mój temat mam zdjęcie mojego piecyka z starego kotła. Obcinasz go tak żeby denko było wycinasz otwór na rurę, wstawiasz spawasz, znajdź jakiś żeliwny garnek i tu najlepiej jakbyś miał palnik plazmowy lub palnik acetylenowo tlenowy . wypalasz w tym garnku otwór tak, żeby ta rura wchodziła w niego. dajesz nawiew z drugiej strony (zobaczysz na zdjęciu) środek pieca wyklejasz zaprawą szamotową i czekasz, aż wyschnie i masz piec. jednak to jest taka opcja na dłużej. Jeśli chcesz to kup trochę cegieł szamotowych zbuduj takie korytko z jednej strony otwarte i dajesz tylko nawiew od boku. Polecam ci zajrzeć w dział 'Moja Kuźnia'

Awatar użytkownika
BANAN
arcyweteran forum
Posty: 6485
Rejestracja: 30 sie 2009, 10:28
Lokalizacja: Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara rękoma czarnymi od pługa

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: BANAN » 18 kwie 2016, 21:36

Węgiel drzewny zasiarcza stal? A niby skąd ta siara miała by się w nim wziąć? Grzeje się na drzewnym właśnie stal by jej nie zasiarczyć. Wybacz, ale po pierwszym zdaniu dalej nie chciało mi się czytać twoich pewników.
Kontakt 517355290

Awatar użytkownika
tomko149
Posty: 279
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:18
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: tomko149 » 18 kwie 2016, 23:07

Jeśli wprowadziłem w błąd to nie chciałem. Jak opalałem drzewnym dziadek mówił żebym nie używał bo mi zasiarczy stal. Najwyraźniej byłem w błędzie

graffic

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: graffic » 19 kwie 2016, 09:05

trzeba było zmienić dziadka :P

Awatar użytkownika
tomko149
Posty: 279
Rejestracja: 07 kwie 2016, 22:18
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: tomko149 » 19 kwie 2016, 09:54

Dziadek jest jedyny a i wierzę w jego doświadczenie, ale nawet i każdy może się pomylić

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: Jacenty » 19 kwie 2016, 10:04

Słuchaj dziadka na trzeźwo, niezależnie od tego który z was wychylił lampeczkę. Oczywiście żarcik. Póki co to nie ma się co czepiać bo pomyłki się zdarzają. Sam nieraz pierdyknę i nie wiem jak to odkręcić. :lol:

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: Podstawowe palenisko

Post autor: Aries » 26 kwie 2016, 21:13

Kamienny zasiarcza....
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

ODPOWIEDZ

Wróć do „ABC - PODSTAWY KOWALSTWA - basic techniques”