zamierzam kupić kowadło

Sprzedaż, kupno, zamiana, zlecenia, Forum moderowane

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 25 lis 2018, 07:29

na kowadle odnalazłem coś w rodzaju puncy: E # S N.Z 87 I = XX
czy nasuwają się Wam jakieś wnioski, proszę o sugestie.

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 25 lis 2018, 07:37

fotka może choć po części odda obraz puncy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: Bodar » 25 lis 2018, 20:30

Mylisz pojęcia - punca jest rodzajem narzędziem, a nie nazwą wzoru/rysunku nią wykonanego.
Natomiast znaczenie tych symboli - może to być jakby "podpis" właściciela, czy nr ewidencyjny z narzędziowni, czy cokolwiek ... i chyba raczej znane są temu, który je wykonał.

graffic

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: graffic » 26 lis 2018, 08:35

To są oznakowania wykonawcy kowadła (i jak Bodar napisał nie jest to punca)

szczegółowo - nie umiem podać, co to dokładnie oznacza - w literaturze, nikt specjalnie się tym zagadnieniem nie zajmował (nawet etnografowie) - a na pewno nie w takim zakresie, aby dało się szczegółowo określić pochodzenie kowadła

na tyle na ile znam ten system oznakowywania - to jest ono z okresu pomiędzy 1820-1840, większość pochodziła (tych które znam / mam z Małopolski, lub szerzej z Galicji Zachodniej)

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 28 lis 2018, 13:37

kupione w małopolsce, to fakt... ;-)

bastek79
Posty: 2
Rejestracja: 22 lut 2018, 20:27
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: bastek79 » 05 sty 2019, 23:05

Witam serdecznie, podepnę się pod temat - powoli zaczynam rozglądać się za kowadłem - https://www.olx.pl/oferta/kowadlo-kowal ... xoRPs.html

Czy te z linku jest warte uwagi ? Do nauki - na początek? mam blisko myślę że urwie jeszcze z 50 zł.

Awatar użytkownika
Sokolpl
Posty: 719
Rejestracja: 30 gru 2018, 22:23
Lokalizacja: Ubiad Wielogłowy

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: Sokolpl » 06 sty 2019, 08:23

Cześć nie jestem znawcą i może nie powinienem się wypowiadać ale wg mnie krawędzie bitni są za bardzo wyszczerbione . To taka moje spostrzeżenie 😁
Porażka jest po prostu okazją, by spróbować ponownie, tym razem bardziej przemyślanie.
Henry Ford
Nie dajcie mi ryby dajcie mi wędkę ;)

Awatar użytkownika
Aries
Moderator
Posty: 2880
Rejestracja: 15 wrz 2011, 21:55
Lokalizacja: Jędrzejewo
Kontakt:

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: Aries » 06 sty 2019, 10:14

Krawędzie faktycznie zniszczone...ale sama bitnia wydaje się być gładka. Jeśli masz blisko i jeszcze coś urwiesz - bierz. Kowadeł na rynku dużo ale trudno o dobre w atrakcyjnej cenie...
"Gdy trudu brak, maestrii brak"
Lipali

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 08 sty 2019, 08:13

kolego, ja bym się nie napalał.. moim zdaniem (pomimo, że jestem laikiem w tematyce inżynierii materiałowej czy metalurgii), można by pochylić się nad problemem i metodą dedukcji przeanalizować, czemu wystąpiły takie wyszczerbienia materiału... użytkownik uderzał młotem po krawędzi, nie wiadomo do końca czy podczas obróbki, trzeba założyć, że tak.. najbardziej prawdopodobną opinią będzie zatem zbyt twarda powierzchnia bitni, która może się ponownie wyszczerbywać podczas pracy.. przychylam się do opinii przedmówców, co do stanu bitni wszak nie wydaje się być wytłuczona, ale moja rada dla ciebie jest taka, byś sobie odpuścił ten temat... spokojnie - coś się znajdzie.. ja szukałem ze dwa lata i kilka widziałem... to moje kowadło z powyższych fotek poprzedni właściciel pomimo, że sporadycznie to jednak używał przez wiele lat... pomimo tego nie jest mocno wypracowane, utargowałem na 4 stówki, a waży coś 85kg

graffic

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: graffic » 08 sty 2019, 08:36

kowadło, jak kowadło - swoje przeżyło :)

moje zdanie:
- ja osobiście tego modelu kowadła nie lubię - korpus jest odlewany ze staliwa z dogrzewaną bitnią ze stali gatunkowej - róg jest nieproporcjonalnie masywny, a sama bitnia za bardzo dla mnie dźwięczy
- kwestia bitni - raczej głupek na tym kowadle pracował i zmasakrował krawędzie - nie są to wielkie ubytki i da się je zeszlifować, nie mniej jednak trochę pracy w to włożyć będzie trzeba - oczywiście tyle ze zdjęcia, na miejscu może to wyglądać lepiej / gorzej

sugestie:
- jak masz niedaleko - możesz podjechać i obejrzeć na miejscu - wówczas zdecydujesz
- jeżeli na miejscu ocenisz że się to kowadło nie nadaje, albo że zakres robót naprawczych będzie duży (zastrzegam że to kowadło, mega słabo nadaje się do napawania - tylko szlif / struganie) - to odpuść
- jak wytargujesz 100 pln lub więcej można takie kowadło wziąć do reanimacji - czyli cena zakupu 300-350 pln max
- w innym wypadku - jeżeli zależy Ci na lepszym kowadle, a masz trochę czasu - to podpinam się pod głosy kolegów - odpuść sobie, i zaczekaj na inne okazje - w tej lub podobnej cenie można kupić całkiem znośne kowadło do pracy

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 23 lut 2019, 11:36

Witam Was koledzy, zakupiłem wiertarkę stołową, co prawda nie jest jakiejś wielkiej mocy ale spodziewam się, że w zupełności wystarczy na moje potrzeby..
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

graffic

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: graffic » 23 lut 2019, 15:17

Gratulacje :)

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 24 lut 2019, 20:10

dzięki, w zestawie jeszcze trafiła się fajna tokarka do drewna,
może mi ktoś podpowiedzieć, jak edytować wpis - chodzi mi o wypionowanie tej fotki bo źle patrzyć gdy leży a boku
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bodar
weteran forum
Posty: 4298
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:21
Lokalizacja: Szprotawa

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: Bodar » 25 lut 2019, 21:53

Kowadło zmieniło się w toczadło :D

tlukas
Posty: 41
Rejestracja: 14 lut 2017, 21:28
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: zamierzam kupić kowadło

Post autor: tlukas » 26 lut 2019, 16:25

nic podobnego, toczadło tak tylko przy okazji:-P chodzi mi po głowie pewien projekt; może doradzicie koledzy w którą stronę podążać, ostateczną decyzję i tak podejmę sam ale nurtuje mnie pewien temat; tak w ogóle to wolał bym te moje zmagania kontynuować we własnym wątku, możliwe, że doznam w związku z tym krytyki wszak odpowiednie działy są stworzone by spełniały swą rolę ale mi po prostu tak wygodniej... ale najpierw fotka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „TARG - trade zone ”