Nowy początek

Zdjęcia i opisy naszych kuźni.

Moderatorzy: Nomad, BANAN, Marcin, Nikiel

VikingArt

Post autor: VikingArt » 14 wrz 2013, 12:33

Dara możliwe, ale wiesz nie znam się na tym tak dokładnie jak co niektórzy i wydaje mi się że powinienem też zaciągnąć języka i zapytać czy cena np. jest ok żeby się nie wrobić i nie przepłacić. Oczywiście że powinienem sam brać za siebie odpowiedzialność i jeśli raz się sparzę to będę wiedział że drugi raz tego nie robić. Tylko czasami lepiej pytać niż się wpakować w niepotrzebne wydatki.
i tak masz rację mam SWOJE kowadło i to jest chyba najważniejsze. niedługo zacznę umieszczać zdjęcia ze swoich pierwszych prac na nowym kowadle o ile uda mi się szybko wymurować palenisko :)

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 14 wrz 2013, 12:50

Można też klepać na zimno, chodź nie jest to modne a przez niektórych wręcz źle widziane :)

VikingArt

Post autor: VikingArt » 18 wrz 2013, 20:37

Parę fotek z nowej kuźni. W tym miesiącu mam zamiar wymurować palenisko. Na ten moment to nic wielkiego ale mnie cieszy ogromnie już własny warsztat w którym w końcu nie jest wszystko na kupie i o wszystko się potykam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 18 wrz 2013, 20:43

Sterylnością zapewne zaimponował byś najbardziej upierdliwym paniom z sanepidu. Soperancki warsztaciki. :D :D

VikingArt

Post autor: VikingArt » 27 wrz 2013, 11:34

W tym tygodniu udało mi się wymurować palenisko i teraz chciałbym aby bardziej doświadczeni kowale pomogli przy doborze odpowiedniego okapu do paleniska oraz komina.
Zastanawiałem się nad kominem fi 180 z powodu że mogę zrobić jedynie komin na 4 metry a chciałem zachować odpowiedni cug. czy taka szerokość nie będzie za mała albo zbyt duża ? Dodatkowo chcę wykonać okap na wysokości 1m nad paleniskiem kształtem przypominający ten z postu banana

Kod: Zaznacz cały

http://forumkowalskie.pl/viewtopic.php?t=225&start=195
okap nad paleniskiem
Obrazek

Myślę że taki kształt byłby najbardziej odpowiadający. Dodatkowo mam pytanie z jakiej blachy robić dany okap ? wystarczy zwykła 1-1,5mm czy brać kwasiaka 0,8-1mm.
Palenisko na ten moment wygląda tak:
Obrazek
Muszę jeszcze dodać włącznik do dmuchawy i regulator.

Chciałbym poczuć moc tego paleniska ale potrzebuję jeszcze tego komina i nie chcę wydać niepotrzebnie kasy na komin jeśli będzie potrzebny większy albo mniejszy. pozdrawiam

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Post autor: bey » 27 wrz 2013, 15:57

180 to może być mało, ja u siebie mam przekrój 300/350 :P
Lepsze jest wrogiem dobrego

VikingArt

Post autor: VikingArt » 27 wrz 2013, 19:35

Aż tak ? a jak długi masz komin bey ? u mnie spowodowane jest tym że nad kuźnią jest jeszcze pomieszczenie gospodarcze a dopiero potem dach i co gorsza wystaje on poza budynek dlatego komin nie mogę zrobić dłuższy jak 4m.

Awatar użytkownika
bey
arcyforumoholik
Posty: 2681
Rejestracja: 31 sie 2009, 07:20
Lokalizacja: Bronisze
Kontakt:

Post autor: bey » 27 wrz 2013, 20:03

Jakieś 2-2,5m w pionie. Ale wyjście jest ze ściany więc jeszcze w poziomie jakieś 0,5m
Lepsze jest wrogiem dobrego

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 27 wrz 2013, 23:46

VikingArt pisze:nad kuźnią jest jeszcze pomieszczenie gospodarcze a dopiero potem dach i co gorsza wystaje on poza budynek dlatego komin nie mogę zrobić dłuższy jak 4m.
W tym wystającym dachu można chyba zrobić dziurę na komin?
Komin musi bezwzględnie wystawać ponad dach, w przypadku wiatru wiejącego na ścianę po której wypuszczony jest komin nie wystający ponad dach,dojdzie do "cofki" i w efekcie zadymienia pomieszczenia z tym kominem.
Poza tym jest to niezgodne z przepisami p.poż. i w razie pożaru nie dostaniesz odszkodowania.
Z drugiej strony jeśli się zaczadzisz na śmierć to i tak będzie ci to obojętne :)
to ci trochę wyjaśni

VikingArt

Post autor: VikingArt » 28 wrz 2013, 09:27

Dara raczej nie będę mógł wypuścić komina poza dach dlatego myślałem że zrobienie go na rogu budynku. dokładnie zrobię zdjęcia to podeślę w którym miejscu chcę zrobić komin. aha dodatkowo co do tego komina na początek chciałem go zrobić z rur ale teraz im bardziej czytam zastanawiam się nad murowanym.
I jeszcze jedna sprawa Dara kiedyś jak w lakierni stała koza do której była podłączona rura nie wystająca ponad dach nigdy nic się takiego nie działo aby zadymiło pomieszczenie.
Później dorzucę zdjęcia będziesz widział gdzie co i jak.

Awatar użytkownika
Dara
arcyforumoholik
Posty: 2144
Rejestracja: 27 lis 2015, 10:47
Lokalizacja: Kalembina

Post autor: Dara » 28 wrz 2013, 09:38

koza to co innego, komin do paleniska jest otwarty na wlocie i ma większą powierzchnię wlotu niż wylotu, koza dokładnie na odwrót.
Pozostaje jedynie zrobić komin pod kątem, omijając okap dachu.

VikingArt

Post autor: VikingArt » 30 wrz 2013, 12:42

Zrobiłem zdjęcia tak to wygląda.
Obrazek
Tutaj miał być z założenia komin. wiatr wieje od strony ulicy na podwórko więc dym bedzie leciał w stronę z której robię zdjęcie. Rozmawiałem z paroma osobami którzy, widzieli sprawę na żywo i wszyscy zgodnie powiedzieli że z tej strony najlepiej zrobić komin który nie musi wychodzić ponad dach.
Tutaj zdjęcie z drugiej strony budynku.
Obrazek

I z tej strony jest parcie wiatru na budynek. więc raczej komin odpada tak jak pisałeś dara będzie możliwość cofki.
Więc myślę że na początek zrobię komin po prostu z rur zobaczę jak się zachowuję i wtedy ewentualnie mogę coś poprawiać.
Rozmawiałem także z zaprzyjaźnionym kominiarzem który stwierdził żeby położyć metr rury i sprawdzać rozpaloną gazetą czy i jaki jest cug. ewentualnie wyjść rurą trochę dalej od ściany i pociągnąć komin ponad dach.

VikingArt

Post autor: VikingArt » 04 paź 2013, 12:52

Dziś zrobiłem pierwsze próbne rozpalenie nowego serca w kuźni. Podczas pierwszej próby byłem tak zadowolony że mało głową nie rozwaliłem sufitu^^

A tutaj krótki film :
http://youtu.be/oK80N6QEzmU

Awatar użytkownika
Jacenty
weteran forum
Posty: 4253
Rejestracja: 27 wrz 2012, 13:18
Lokalizacja: Mikołajki
Kontakt:

Post autor: Jacenty » 04 paź 2013, 16:28

Fajnie czytać, że ktoś się cieszy podczas rozpalania ognia w palenisku. Czyli mamy to samo wariackie podejście do życia. :D :D :D

Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 240
Rejestracja: 27 lip 2013, 19:00
Lokalizacja: katowice

Post autor: Drwal » 04 paź 2013, 18:46

Rozpalanie ognia zawsze cieszy :-D
This is our galaxy! Ours to corrupt! Ours to enslave! The gods will not be denied their prize!

ODPOWIEDZ

Wróć do „MOJA KUŹNIA - my smithy”